DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Paryż znów zapłonął. Uszkodzony Łuk Triumfalny i posąg Marianne, symbolu rewolucji

Paryż znów zapłonął. Uszkodzony Łuk Triumfalny i posąg Marianne, symbolu rewolucji
Fot. MAXPPP/Forum

 

To już ponura tradycja. Trzecia z kolei sobota przyniosła następną eskalację zamieszek w stolicy Francji, która coraz bardziej przypomina pole partyzanckiej miejskiej bitwy. Masowy protest „żółtych kamizelek” przeciwko prezydentowi Macronowi i coraz większym podatkom zachęcił do wystąpień także imigranckie bandy, a także anarchistów i zwyczajnych chuliganów. Oficjalny bilans urósł od rana do 133 osób rannych i około 400 aresztowanych.

 

W ramach trwającego już od kilkunastu dni protestu z policją ścierali się uczestnicy ruchu antyfiskalnego. Obrzucili oni policjantów kamieniami i butelkami. Odpowiedzią były granaty z gazem łzawiącym i hukowe, a także woda z armatek.   

 

 

 

Masowy protest społeczny zachęcił wielu przedstawicieli marginesu społecznego. Oprócz walk ulicznych ze stróżami porządku, dopuszczali się oni aktów chuligaństwa i grabieży. Sobotnie fotografie i filmy z wielu miejsc Paryża przedstawiają między innymi spalone samochody, w tym policyjne, a także okradzione sklepy i bankomaty.

 

 

 

 

„Le Parisien” informował o obrabowanych pojazdach policyjnych, bandyci ukradli m.in. karabin znajdujący się na wyposażeniu służb porządkowych. Do dantejskich scen dochodziło w centrum miasta, m.in. w pobliżu budynków rządowych, na Polach Elizejskich. Zdewastowany został Łuk Triumfalny, tym znajdujący się na nim wizerunek Marianny, postaci symbolicznej dla rewolucji francuskiej.

 

 

 

 

Co najmniej 19 stacji metra zostało zamkniętych, w 9. dzielnicy miasta właściciele z obawy przed złodziejami zamykali sklepy i galerie. Na rogu placu de Gaulle a wybuchł pożar. 

 

Na temat narastających rozruchów wypowiedział się w sobotę polityk, którego nazwisko najczęściej pada w kontekście protestów. – To, co wydarzyło się w Paryżu, nie ma nic wspólnego z wyrazem pokojowego gniewu (...). Nie ma powodu, dla którego policja powinna zostać zaatakowana, (...) przechodnie lub dziennikarze są zagrożeni, Łuk Triumfalny zbezczeszczony. Sprawcy tej przemocy nie chcą zmian, chcą chaosu. (...) Zostaną zidentyfikowani i zatrzymani i odpowiedzą za swoje działania w sądzie. (...). Będę zawsze szanować opozycję, (...) ale nigdy nie zaakceptuję przemocy – stwierdził Emmanuel Macron. W niedzielę, po powrocie ze szczytu G20 w Buenos Aires odbył spotkanie z szefami „wszystkich właściwych służb”. 

 

Po spotkaniu prezydent zobowiązał szefa rządu Edouarde Philippea do rozpoczęcia rozmów z liderami „żółtych kamizelek”.  Rzecznik rządu przyznał w niedzielę, że władze rozważają wprowadzenie stanu wyjątkowego. później Pałac Elizejski zaprzeczał, iż taka ewentualność brana jest pod uwagę. 

 

Protest zaczyna rozlewać się na inne francuskie metropolie oraz na prowincję. Uczestnicy, początkowo sprzeciwiający się zwiększeniu obciążeń fiskalnych wpływających na ceny paliw, dziś już domagają się obniżenia także innych podatków, a także nowych wyborów. W związku z sytuacją premier odwołał wyjazd do Katowic na szczyt klimatyczny. Media coraz częściej przyznają, że władze straciły kontrole nad sytuacją.

 

 

Źródła: rmf24.pl, leparisen.com, Facebook, Twitter.

RoM

 

 


DATA: 2018-12-02 22:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wylewajcie swoje frustracje na PiS, wylewajcie. Za rok zobaczycie odmianę polskiej demokracji ubraną w marksistowskie szaty. Chcecie POpaprańców i lewackiego, bezideowego PSL-u oraz resztek .N ędzy? To odwracajcie się od prawicy, a nagrodą będzie - jak mawiał Wieszcz - tylko napis na waszym nagrobku, jeśli w ogóle będzie.
ponad 1 rok temu / pireus61
 
łączę się w "bulu" i "nadziei"
ponad 1 rok temu / elita PRL
 
Państwa komentarze mnie przerażają. Ci ludzie w Paryżu walczą dokładnie z tą samą władzą, którą mamy niestety w Warszawie. To władza globalistów, w Paryżu ubrana tylko w trójkolorowy sztandar ,a w Wawie w biało-czerwoną flagę. Paryż walczy przeciwko horrendalnie wysokim podatkom i niskim penjsom. Jak ktoś myśli, że to nie nasza bajka to niech dalej żyje w bajkowym świecie TVP.
ponad 1 rok temu / Pejot
 
Rewolucja pożera własne dzieci.
ponad 1 rok temu / robespier
 
Łuk Triumfalny zbezczeszczony - jak słyszymy, ale za zbeszczeszczone kościoły które od lat są odzwierciedleniem profanacji duchowej tego narodu, przyjdzie Ci zapłacić Francjo najwyższą cenę.
ponad 1 rok temu / [email protected]
 
Przypominam że lewacki rząd PiS wprowadził w sumie 11 nowych podatków... Ale Polak lubi jak się go traktuje jak dojną krowę
ponad 1 rok temu / Jan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.