DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Paryż: szczyt w sprawie sytuacji w Donbasie bez przełomu

Paryż: szczyt w sprawie sytuacji w Donbasie bez przełomu
fot. ALEXANDER ERMOCHENKO / Reuters
#DONBAS    #UKRAINA    #ROSJA    #FRANCJA    #NIEMCY    #USA    #WOJNA    #FRONT    #KONFLIKT    #KRYM

Przywódcy Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec po spotkaniu w „normandzkim formacie” mówią o postępie na drodze do uspokojenia sytuacji w Donbasie. „Ukraińcy mają prawo nie wierzyć” – donoszą media ukraińskie, a Amerykanie na wszelki wypadek planują w budżecie Pentagonu zwiększenie do 300 mln dolarów pomocy wojskowej dla Kijowa na 2020 rok.

 

Długie spotkania delegacji czterech państw, przeciągnięte do późnej nocy spotkanie z dziennikarzami i pierwsze rozmowy w „cztery oczy” prezydentów Ukrainy i Rosji to oficjalne tło rozmów, których efekt różnie interpretują uczestnicy spotkania. Emmanuel Macron mówił o odnowieniu wiarygodności na wysokim szczeblu, Angela Merkel wyraziła nadzieję na wcielenie w życie formuły Steinmeiera (budzącej kontrowersje na Ukrainie), Władimir Putin cieszył się ociepleniem stosunków, a Wołodymyr Zełenski z dużą rezerwą uznał, że dopiero przyszłość pokaże, czy uda się porozumieć w ostatecznym rozwiązaniu konfliktu.

 

Niewiele konkretów

Do konkretnych ustaleń, które mają być szybko wcielone w życie, należy zawieszenie broni do końca roku, wymiana zatrzymanych przez strony konfliktu w terminie do 31 grudnia na zasadzie „wszyscy za wszystkich” oraz uruchomienie nowych punktów przekraczania „granicy” w Donbasie. Nowe wytyczne mają na celu m.in. ułatwienie codziennego życia mieszkańców strefy objętej konfliktem.

 

Przywódcy zgodzili się również, że kolejne spotkanie „normandzkiej czwórki” powinno odbyć się za cztery miesiące, misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powinna pracować całodobowo przez wszystkie dni tygodnia, a pracownicy Czerwonego Krzyża będą mieli nieograniczony dostęp do zatrzymanych przez siły zbrojne Ukrainy i separatystycznych republik walczące w Donbasie.

 

Istotne rozbieżności

Jak podała rosyjska agencja „Nowosti”, Władimir Putin nalegał na podjęcie bezpośrednich rozmów między stronami konfliktu, tymczasem na takie rozwiązanie nigdy nie godziła się Ukraina, która nie chce uznania władz separatystycznych jako partnerów dialogu.

Wołodymyr Zełenski, wyjeżdżający z Kijowa pod presją protestów zorganizowanych przez ukraińskich przeciwników jakichkolwiek ustępstw wobec Moskwy, wyznaczył granice na których przekroczenie nigdy nie zgodzi się Ukraina.

 

Według ukraińskiego prezydenta nie będzie nigdy zgody na przekształcenie państwa z formy unitarnej na federacyjną oraz zapisania specjalnego statusu Donbasu w konstytucji Ukrainy. Kijów jest przeciwny również organizowaniu wyborów lokalnych w Donbasie na podstawie innego prawa niż ukraińskie i bez respektowania standardów OBWE. Słabością ustaleń w Paryżu jest ponadto brak wyznaczenia daty lokalnych wyborów w Donbasie, co oznacza, że temat ten może wrócić do agendy rozmów wiosną przyszłego roku, tym samym przedłużając stan tymczasowości i niepewności tamtejszych mieszkańców.

 

Niepewne granice

Rozbieżności między Kijowem a Moskwą ujawniły się także w kwestii przywrócenia kontroli służb ukraińskich nad granicą państwową. Według Zełenskiego, powinno to nastąpić przed wyborami w Donbasie, a według Putina, powołującego się na ustalenia z 2015 roku w Mińsku, dopiero po wyborach. Według ukraińskiej agencji „UNIAN”, minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow dopuścił możliwość ustępstw w sprawie sposobu przywrócenia kontroli na granicy państwa jedynie poprzez organizowanie wspólnych patroli wojsk ukraińskich oraz „przedstawicieli wspólnot terytorialnych”. Zdecydowanie odrzucono udział w takich patrolach członków separatystycznych „milicji narodowych”.

 

Po paryskim szczycie okazało się, że większość rozbieżności między Moskwą a Kijowem pozostaje wciąż aktualne i na razie nie ma perspektyw nie tylko pokojowego wyjścia z kryzysu w Donbasie, ale także przywrócenia kontroli Ukrainy nad Krymem. Według relacji portalu „NV.ua”, do omawiania tego problemu w Paryżu nie doszło, chociaż strona ukraińska przygotowywała się do dyskusji na temat rosyjskiej aneksji Krymu.

 

Pragmatyzm Waszyngtonu

Wcześniej politycy ukraińscy deklarowali, że w odzyskaniu kontroli nad całym terytorium państwa mogłyby pomóc Stany Zjednoczone, stosując nacisk dyplomatyczny i ekonomiczny na Federację Rosyjską. Na razie jednak Waszyngton ma problem z wyegzekwowaniem jednolitej polityki swoich sojuszników wobec Moskwy, widzących nacisk części zachodnich przedsiębiorców na wznowienie żywych kontaktów handlowych z rynkiem rosyjskim i zniesienie sankcji wobec Rosji.

 

Widząc te problemy Kongres Stanów Zjednoczonych w projekcie budżetu na 2020 roku przewidział środki na sankcje za budowę gazociągów Nord Stream 2 i Turecki Potok oraz 300 mln dolarów pomocy militarnej dla Ukrainy, głównie na środki ochrony przed atakami rakietowymi. Zwiększenie wysokości pomocy wojskowej o 50 mln dolarów w stosunku do tego roku oznaczać może realną ocenę Waszyngtonu ewentualnego scenariusza rozwoju sytuacji w Europie Wschodniej.

 

Źródła: NV.ua, Ukraińska Prawda, Ewropejska Prawda, UNIAN.ua, ZN.ua, Slovo i Diło.ua, RIA Nowosti, Gazeta.ru, LB.ua

 

Jan Bereza


DATA: 2019-12-10 15:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jedyne wnioski jakie mi się nasuwają po przeczytaniu artykułu to takie, że politycy są bezradni wobec handlarzy broni i przemysłu zbrojeniowego, a celem spotkania prezydentów Ukrainy i Rosji było wyciągniecie milionów od amerykanów zresztą na amerykańską broń, niby ludzie w USA pracujący w przemyśle zbrojeniowym mają pracę ale z drugiej strony na froncie giną ludzie i to nie tylko w mundurach, a to wszystko przez "precedens Kosova" który powstał w wyniku braku działania ONZ, po tamtym precedensie teraz każde mocarstwo może pod przykrywką ochrony etnicznej atakować każdego i zmieniać dowolnie granice. z drugiej strony trudno się dziwić takiemu biegowi zdarzeń patrząc na statystyki aborcji która mówi o 49mln dzieci mordowanych rocznie z podatków "ludzi cywilizowanych" nie wspominając o starcach i osobach chorych, na naszych oczach powstaje globalne Auschwitz.
9 miesięcy temu / anonim
 
Nie jest ważne co myślą i czego chcą mieszkańcy Doniecka, Krymu czy Odessy. Głosu ludu nikt nie słucha. Tak wygląda w praktyce demokracja. O losie mieszkańcow Republiki Ukraińskiej decyduje się w Paryżu, tak jak kiedyś o granicy polskiej decydowal lord Curzon.
9 miesięcy temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.