23 listopada 2017

Paryż: premier podkreśla gotowość do reformowania UE i dialogu z Komisją Europejską

(Beata Szydło i Emmanuel Macron, fot. REUTERS/Philippe Wojazer)

– By reformy UE były efektywne i zgodne z oczekiwaniami obywateli wspólnoty, powinny być rezultatem refleksji z udziałem wszystkich państw członkowskich, a nie jedynie tych największych. Bez współpracy Polski i Francji nie powiedzie sią żadna reforma Unii Europejskiej – mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

 

Szefowa polskiego rządu w rozmowach z prezydentem Francji poruszyła tematy dotyczące unijnej agendy – reformy UE i jej przyszłości po Brexicie, polityki klimatycznej oraz współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, energetyki czy spraw społecznych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Oboje przedstawiliśmy dziś argumenty, wizje i propozycje, które mogą łączyć Polskę i Francję we współpracy na rzecz rozwoju UE – mówiła premier Beata Szydło.

 

Rozmowa w Pałacu Elizejskim była także okazją do omówienia spraw dwustronnych związanych z rozwojem współpracy politycznej i gospodarczej między Polską i Francją oraz Partnerstwa Wschodniego, którego szczyt odbędzie się w piątek w Brukseli. Szefowa polskiego rządu wyraziła nadzieję na bliską współpracę polsko-francuską w kontekście objęcia przez Polskę niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

 

– Polska i Francja to państwa, które doceniają demokrację, wolność, sprawiedliwość, solidarność i suwerenność – mówiła premier Beata Szydło. Jak dodała, oba kraje przywiązują ogromną rolę do tego, aby przestrzegane były wszystkie zasady, wartości i prawa, również europejskie, a wszystko, co dzieje się w Polsce, dzieje się w ramach tych procesów.

 

– Polska nigdy nie odmawiała dialogu z Komisją Europejską, jesteśmy otwarci na rozmowy – zaznaczyła premier. W jej opinii, by reformy UE były efektywne i zgodne z oczekiwaniami obywateli wspólnoty, powinny być rezultatem refleksji z udziałem wszystkich państw członkowskich, a nie jedynie tych największych. – Bez współpracy Polski i Francji nie powiedzie sią żadna reforma Unii Europejskiej – podkreśliła premier Beata Szydło. – Polska ma swoją wizję zmian i reform UE, które z naszego punktu widzenia są konieczne po to, aby Europejczycy mieli poczucie, że Unia Europejska jest ich wspólnym domem, gwarantującym im bezpieczeństwo, gwarantującym im godne życie – powiedziała szefowa rządu.

 

Jak zaznaczyła szefowa rządu, jedną z najbardziej dyskutowanych różnic pomiędzy Polską a Francją jest kwestia pracowników delegowanych. – Ze swojej strony deklaruję pełne zaangażowanie i wolę współpracy w toku dalszych prac nad pakietem mobilności, w ramach którego podjęte zostaną decyzje dotyczące zastosowania reguł delegowania do transportu drogowego – zapowiedziała premier Beata Szydło.

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjął w czwartek zaproszenie premier Beaty Szydło do wizyty w Polsce, w stulecie niepodległości naszego kraju. Zapowiedzieli również kolejne polsko-francuskie rozmowy na szczeblu ministerstw.

 

Poprzednie spotkanie premier Beaty Szydło z prezydentem Macronem odbyło się na marginesie unijnego szczytu w Brukseli w czerwcu 2017 roku. Uczestniczyli w nim także pozostali premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej.

 

 

Źródło: premier.gov.pl

WMa

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 104 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram