DZIŚ JEST:   16   GRUDNIA   2019 r.

Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
 
 
 
 

Paryż: pierwsza po pożarze Msza św. w katedrze Notre Dame. Odprawiono ją po łacinie

Paryż: pierwsza po pożarze Msza św. w katedrze Notre Dame. Odprawiono ją po łacinie
fot. pixabay.com/Creative Commons CC0

Katedra nadal żyje, bo sprawowana jest w niej Eucharystia – mówił arcybiskup Paryża Michel Aupetit. Hierarcha odprawił po łacinie Mszę świętą w katedrze Notre-Dame, pierwszą od pożaru, który trawił świątynię w kwietniu br.

 

Liturgia Mszy św. sprawowana była w kaplicy Najświętszego Sakramentu w absydzie świątyni. Koncelebrowało ją kilkunastu kapłanów, wśród nich wikariusze generalni archidiecezji i kapelani katedralni. Uczestnikami modlitwy była grupa pracowników zabezpieczających świątynię i przygotowujących ją do odbudowy. Msza święta odprawiana była przy przedsoborowym ołtarzu, a części stałe Mszy św. odmawiano po łacinie. 

 

Rozpoczynając liturgię abp Aupetit zaznaczył, że Msza święta w katedrze jest sprawowana dokładnie w rocznicę poświecenia katedry, a zarazem w dwa miesiące po tragicznym pożarze. Hierarcha wyjaśnił, że świętując tę rocznicę, świętujemy powód, dla którego katedra została zbudowana, a jest nim wzniesienie się duszy człowieka ku Bogu. „A ponieważ Jezus dał nam Maryję za Matkę, to właśnie jej ta świątynia została dedykowana. Budując ją, ludzie sprzed wieków wyrażali swą wiarę. Czy dziś nie wstydzimy się wiary przodków?” - pytał abp Aupetit.

 

Hierarcha podkreślił, że pomimo olbrzymiej ignorancji religijnej współczesnych ludzi, nie możemy odseparować kultury od kultu, gdyż wtedy staje się ona nie-kulturą. Zwrócił uwagę, że turyści wchodzący do katedry wychodzą z niej odmienieni, bo spotykają się w niej z obecnością Boga. „Świątynia ta jest arcydziełem ludzkiego geniuszu, ale jej kamieniem węgielnym jest Chrystus. Bez niego byłaby tylko szkieletem pozbawionym życia” – powiedział.

 

Metropolita Paryża zaznaczył, że w każdej Mszy św. zaczyna się życie wieczne, bo otrzymujemy na niej pokarm dla duszy, łączący nas z Bogiem. „Odprawiamy tę Mszę św., by Bogu oddać to, co należy do Boga, a człowiekowi jego szczytne powołanie” - zakończył abp Aupetit.

 

Po Komunii św. prał. Pascal Gollnisch, kierujący dziełem pomocy Kościołom wschodnim Oeuvre d’Orient przekazał dar od chrześcijan maronitów z Aleppo w Syrii - krzyż wyrzeźbiony z kamienia pochodzącego ze zniszczonego sklepienia ich katedry, która znajduje się „w podobnym stanie” jak Notre-Dame w Paryżu. Dziękując za dar, abp Aupetit wskazał, że jest to znak świadczący o tym, że moce piekielne nie przemogą Kościoła.

 

Na zakończenie uczestnicy Mszy zwrócili się w stronę figury patronki świątyni - Matki Bożej by odśpiewać łacińską pieśń „Salve Regina”. Msza św. była transmitowana przez katolicką telewizję KTO.

 

Od 1 września br. do czasu ponownego oddania katedry do użytku nabożeństwa zwyczajowo sprawowane w katedrze oraz adoracja korony cierniowej Jezusa Chrystusa i innych relikwii Męki Pańskiej zostaną przeniesione do kościoła Saint-Germain-l’Auxerrois nieopodal Luwru. Z kolei uroczyste liturgie, w których zwykle uczestniczą liczne rzesze wiernych, odbywać się będą w kościele Saint Sulpice w Dzielnicy Łacińskiej.

 

Gdy tylko pozwolą na to warunki bezpieczeństwa, na placu przed katedrą zostanie urządzona kaplica z kopią czczonej w tej świątyni figury Matki Bożej Vierge du Pilier, gdzie czekać będą także kapłani gotowi służyć rozmową i sakramentem pojednania.

 

 

Źródło: KAI

WMa


DATA: 2019-06-15 20:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Byłem na mszy św niedzielnej w Notr Dame tydzień przed pożarem. Widziałem, żarliwie modlących się młodych Francuzow, ale tez siedzącego nieruchomo i bez słowa całą Mszę św Araba, który poszedł do Komunii św i dostał ją od faceta w garniturku.
5 miesięcy temu / Piotr
 
Byliśmy rok temu na Mszy w Notre-Dame. Liturgia byłe jaka, kazanie marksistowskie, na przeistoczenie uklękliśmy my i jakiś czarnoskóry. Patrzano na nas z nieukrywaną pogardą. Do komunii wszyscy na stojąco. Po komunii przemawiala jakaś aktywistka czegoś tam, zachęcając do udziału w jakimś tuchu społecznym. Tak jak pisze Stefan, mydlą nam oczy.
5 miesięcy temu / uu
 
Tak odradza się Kościół. Oby w całej Francji.
5 miesięcy temu / Małgorzata Pod
 
Ale mydlą oczy.Novus po łacinie.
5 miesięcy temu / stefan
 
@ qlnick: Opanowanie łaciny kościelnej, dającej pełny komfort w uczestnictwie w liturgii rytu trydenckiego, jest naprawdę nieskomplikowane. Zachęcam gorąco do podjęcia tego wysiłku. Pomocą może służyć zwyczajny mszalik do liturgii przedsoborowej, który zazwyczaj zawiera podział każdej strony na szpalty, z równoległym tekstem łacińskim i polskim.
5 miesięcy temu / Karol
 
Czyżby signum temporis nadchodzącej epoki odrodzenia? Daj Boże!
5 miesięcy temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.