DZIŚ JEST:   25   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Kleofasa
Bł. Ładysława z Gielniowa
 
 
 
 

Partia Socjalistyczna i Republikanie wspólnie przeciwko Le Pen. Porażka Frontu Narodowego

Partia Socjalistyczna i Republikanie wspólnie przeciwko Le Pen. Porażka Frontu Narodowego
fot.©Franck Castel/Wostok Press/Maxppp France/FORUM

Pierwsze wyniki sondażowych exit polls wskazują, że antyimigracyjny i eurosceptyczny Front Narodowy poniósł porażkę w drugiej turze francuskich wyborów lokalnych. Sukces partii Marine Le Pen w pierwszej turze przeraził centrowy i lewicowy establishment nazywany przez lider nacjonalistów mianem „politycznej mafii”. Partia Socjalistyczna prezydenta Hollande'a w niektórych rejonach poparła formację Sarkozy'ego przeciwko Frontowi Narodowemu. W ręce Republikanów i socjalistów dostało się co najmniej po pięć regionόw. Ostateczne wyniki będą znane w poniedziałek.

 

W pierwszej turze francuskich wyborów lokalnych, która odbyła się 6 grudnia, partia Marine Le Pen odniosła zwycięstwo z wynikiem 28 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazła się formacja byłego prezydenta, Nicolasa Sarkozy’ego - Republikanie (27 proc.), będąca odświeżonym szyldem Unii na rzecz Ruchu Ludowego. Trzecie miejsce zajęli socjaliści (23 proc.).

 

Przerażenie polityków głównego nurtu, zarówno z lewicy jak i z centro-prawicy, spowodowało zawiązanie sojuszu przeciwko Frontowi Narodowemu. Partia Socjalistyczna wycofała swoich kandydatów w regionach, gdzie nie miała szans na sukces - Nord-Pas-de-Calais-Pikardia (północ) i Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (południe). Rezygnując z posiadania własnych deputowanych udzieliła poparcia Republikanom. Wszystko po to, aby antyimigracyjna i eurosceptyczna formacja nie zdobyła władzy. Analogicznego ruchu nie wykonał Sarkozy.

 

Front Narodowy po wygranej w pierwszej turze został zaatakowany nie tylko przez lewicę i Republikanów, ale też przez francuskie środki masowego przekazu. Określano go jako partię rasistowską, faszystowską, niebezpieczną dla kraju, antydemokratyczną. Część wyborców uległa tej propagandzie.

 

Premier Manuel Valls straszył, że zwycięstwo Frontu Narodowego oznaczałoby „wojnę domową”. Po drugiej turze wyborów nie wpadł w zachwyt. Wyraził zadowolenie, ale przestrzegł, że „uzyskane rezultaty nie mogą pozwalać na żadne ukojenie, ani żaden triumfalizm”.

 

Szef Republikanów, Nicolas Sarkozy tłumaczył, że wyniki wyborów „nie mogą pod żadnym pretekstem wymazać ostrzeżenia pierwszej tury”.

 

Przewodnicząca FN, Marine Le Pen oświadczyła, że „system jest w agonii”. - Nic nie może nas powstrzymać - deklarowała.

 

Wyniki wyborów regionalnych komplikują szansę Nicolasa Sarkozego w wyborach prezydenckich w 2017 r. Zawiodła jego strategia polegająca na przejmowaniu haseł i pomysłόw FN w swoim programie wyborczym, takich jak bezpieczeństwo, imigracja, tożsamość narodowa. Program ten dzieli Republikanów i zwraca część ich wyborców w stronę Frontu Narodowego. Istnieje świadomość, zarówno wśród centroprawicy jak i lewicy, że należałoby przedstawić inne, alternatywne programy, czy nawet przemodelować obecny pejzaż polityczny kraju, ale realizacja tego jest prawdopodobnie nie do wykonania.

 

Jak na razie dla socjalistów sukces „frontu republikańskiego” przeciw FN jest postrzegany jako ważny element strategii mającej na celu zwiększenie szans François’a Hollande’a w przyszłych wyborach prezydenckich, tym bardziej, że jego popularność wzrosła po ostatnich zamach terrorystycznych.

 

Mimo, że Front Narodowy nie będzie rządzić żadnym regionem, to w większości rad regionalnych będzie największą opozycją, z którą trzeba liczyć.


Powstanie swego rodzaju sprzysiężenia "antyfrontowego" możliwe było dzięki ordynacji wyborczej obowiązującej we Francji.

 

W niedzielnych wyborach Francuzi wybierali prawie 1800 członków do rad 13 regionów. Mają one szerokie kompetencje i odpowiadają za wiele sektorów codziennego życia obywateli Republiki. Uprawnionych do głosowania było prawie 45 milionów ludzi. Elekcja z 13 grudnia była ostatnim sprawdzianem przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na rok 2017. Zdaniem wielu analityków lider Frontu Narodowego, Marine Le Pen, ma wielkie szanse znaleźć się w ich drugiej turze.

 

 

 

MWł, FLC

 

 DATA: 2015-12-14 18:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To nie porażka FN tylko socjalistów, bo się wycofali ze strachu. Od razu widać jaka tam jest lewica i niby prawica. Czy FN we Francji to tez zamach stanu?
ponad 4 lata temu / Diog NS
 
...no a w tym konkretnym przypadku, cóż, zostaje tylko załamywać ręce, że putinowskie pieniądze poszły z dymem
ponad 4 lata temu / voxclamantis
 
W przypadku Europy, naconalizm bez chrześcijańskiego fundamentu to nic innego jak barbarzyński szowinizm. Wcześniej czy później ku niemu się stoczy w każdym przypadku. A więc pytanie empiryka prymusa - choćby nawet nieco moherowo brzmi - ma swoją rację bycia.
ponad 4 lata temu / voxclamantis
 
@hcot: tyle lat żyję, a dopiero teraz się dowiaduję, że przyjęcie Komunii Świętej jest grzechem... To dopiero olśnienie!
ponad 4 lata temu / voxclamantis
 
Winna druga tura dająca partiom pogląd na sytuację.Mają tam także swoją Szechterezadę i inne francuskojęzyczne media, które zmobilizowały olewających zwykle wybory kolorowych zagrożeniem utraty socjalu.Następne wybory odbędą się/jeśli/już w cieniu minaretów.
ponad 4 lata temu / Karolina
 
@abc Naiwne myślenie. Front czy jakakolwiek inna partia dojdzie do władzy kiedy mu się na to pozwoli. I będzie działać tylko w takich ramach jakie zostaną jej wyznaczone. Partia dochodzi do władzy gdy zmienia się polityka, nigdy odwrotnie. Dlaczego na żadną zmianę kursu Francji wobec Niemiec nie ma co liczyć nawet jeśli Front by wygrał.
ponad 4 lata temu / Robert
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.