DZIŚ JEST:   26   CZERWCA   2019 r.

Św. Zygmunta Gorazdowskiego,
Św. Jana i Pawła, męczenników
 
 
 
 

Partia AfD ma antyklerykalne pomysły. Chce wypowiedzenia układu państwo-Kościół

Partia AfD ma antyklerykalne pomysły. Chce wypowiedzenia układu państwo-Kościół
Liderzy AfD. Od lewej: Konrad Adam, Frauke Petry, Bernd Lucke. By Mathesar (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Niemiecka partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) zawarła w swoim programie wyborczym antyklerykalne propozycje. Domaga się wprowadzenia surowego rozdziału Kościoła od państwa na wzór francuski. Partia domaga się również zakazu zawierania małżeństw religijnych, bez uprzedniego zawarcia związku cywilnego. W dokumencie Kościół nazwano także mianem „lobby”.

 

W swoim programie wyborczym Alternatywa dla Niemiec zawarła wiele żądań dotyczących polityki religijnej. „AfD nie chce, by państwo wspierało wspólnoty religijne” - głosi stustronicowy dokument, zamieszczony w Internecie. Ponadto domaga się „niezwłocznego” rozwiązania wszelkich umów zawartych przez władze z Kościołem katolickim i ewangelickim.

 

Według AfD państwo powinno zaprzestać finansowego wspierania Kościoła. Politycy domagają się również, aby rząd przekazywał środki jedynie na ochronę sakralnych pomników kultury „jako części historii kultury Wolnego Państwa”. Program wyborczy partii określa Kościół jako „szczególne lobby”, różniące się od innych grup tym, że może ono sięgać po finansową pomoc państwa.

 

„Alternative fur Deutschland” domaga się również zakazu udzielania ślubów religijnych bez uprzedniego zawarcia związku cywilnego. Program wyborczy AfD podkreśla, że partia uznaje zawartą w konstytucji „niczym nie ograniczoną” wolność wyznania i sumienia, dodając jednak, że ustawy państwowe, prawa człowieka „i nasze wartości” powinny wyznaczyć granice praktykom religijnym.

 

Co ciekawe, partia AfD domaga się też prawnego obowiązku rejestrowania wszystkich meczetów w kraju oraz zakazu przyjmowania przez wspólnoty islamskie imamów i pieniędzy z zagranicy. Chce również wprowadzić zakaz publicznych modłów piątkowych.

 

Założona w 2013 roku Alternative fur Deutschland, w ostatnich wyborach parlamentarnych osiągnęła bardzo dobry wynik i stała się trzecią siłą w Niemczech. W 2017 roku uzyskała 12,6 proc. głosów wyborców (4,7 proc. w 2013 r.) i jako pierwsze w historii stronnictwo eurosceptyczne i antyimigranckie zdobyło 94 spośród 709 mandatów. Pierwsza przewodnicząca AfD, Frauke Petry uważa, że sukces tej partii w ostatnich wyborach to przede wszystkim sygnał dla pozostałych sił politycznych. Alternatywa zdołała bowiem pozyskać wyborców ze wszystkich partii.

 

 

Źródło: KAI

WMa


DATA: 2018-07-20 09:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak jak zauważyło kilku przedmówców: Intencje partii wydają się jak najbardziej naganne, ale "Jam częścią tej siły, która zawsze zła pragnąc, zawsze dobro czyni". Akurat niemieckiemu Kościołowi zapewne wyszłoby na dobre takie wysuszenie koryta. To w ogóle zresztą jest fatalny pomysł, aby państwo finansowało Kościół. Jak Kościół może być głosem sumienia i sprzeciwu wobec nadużyć państwa, jeśli wisi u jego klamki? Ciężko krytykować i naciskać na kogoś, kto ci płaci.
11 miesięcy temu / Ar
 
wbrew pozorom i prawdopodobnie intencjom AfD pomysł nie jest zły. Hierarchowie niemieccy zostali zdemoralizowani między innymi nieustannym strumieniem gotówki , który przymusowo płynie od podatników.
11 miesięcy temu / Michał
 
A bo i "Chadecja" zobrzydziła Niemcom Kościół. Zresztą ichnia hierarchia też obrzydza prawicowcom Kościół.
11 miesięcy temu / aaa
 
Partia pod przewodnictwem pani Frauke Petry - pastorowej, która zostawiła męża z czworgiem dzieci i związała się w konkubinacie z kolega z partii. Jaki pan taki kram.
11 miesięcy temu / Jacek O.
 
W Niemczech juz niema czego zakazywać ten kraj dawno jest juz jak Francja ateistyczne i dążą do tego by cała UE taka się stała należy jak najszybciej się ewakuować z tego kołchozu powinnismy się szybko nad tym zastanowić i im podziękować za te pseudo frykasy z każdego euro 85 eurocentów wraca w większości do Niemiec pozdrawiam
11 miesięcy temu / Kazimierz
 
Trzeba pamiętać o tym, że Kościół katolicki, jak i wspólnoty protestanckie żyją w Niemczech na utrzymaniu państwa dzięki podatkowi kościelnemu. To dzięki niemu, mimo, że praktycznie już obumarły, są jednocześnie tak bogate. Te pieniądze przyczyniły się do demoralizacji i upadku kościoła, uzależnionego całkowicie od państwa i polityki. A pomysłodawcą takiego rozwiązania, po to, by zniszczyć Kościół, był nie kto inny, jak Adolf Hitler. Tak więc, jakkolwiek intencje AfD wydają się jednoznacznie złe, to być może takie odcięcie od państwa wcale nie byłoby dla niemieckiego kościoła złe. Może przetrwałaby w nim jakaś resztka życia, zanim całkowicie zgnije w duchu podporządkowania się politycznemu mainstreamowi i poprawności politycznej.
11 miesięcy temu / pga
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "61709"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.