DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Parlamentarzyści apelują o zmiany legislacyjne dotyczących ochrony tożsamości małżeństwa

Parlamentarzyści apelują o zmiany legislacyjne dotyczących ochrony tożsamości małżeństwa
fot.Adam Chelstowski/FORUM

Parlamentarny Zespół na rzecz Polityki i Kultury Prorodzinnej jednogłośnie przyjął uchwałę dotyczącą potrzeby zmian legislacyjnych mających na celu ochronę tożsamości małżeństwa. Gośćmi posiedzenia byli eksperci Ordo Iuris, którzy prezentowali propozycje zmian prawnych, mających na celu wzmocnienie pozycji małżeństwa, macierzyństwa oraz rodziny, które zostały zawarte w Raporcie „Jakiej polityki rodzinnej potrzebuje Polska?”.


Uczestnicy spotkania dyskutowali nad problemami związanymi m.in. z niskim przyrostem naturalnym, polityką nastawioną na tworzenie instytucjonalnych i kolektywnych form opieki nad dziećmi oraz  systemami wspierania rodzin, a także zastanawiali się jakie zmiany prawne należy wprowadzić, by wzmocnić pozycję rodzicielstwa oraz małżeństwa. Eksperci Ordo Iuris podkreślili, że w kontekście niepokojącego orzecznictwa polskich sądów oraz międzynarodowych instytucji sądowniczych, ochrona małżeństwa i rodziny jest szczególnie istotna.

 

Zespół Parlamentarny pod przewodnictwem posła Piotra Uścińskiego, jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie potrzeby zmian legislacyjnych mających na celu ochronę tożsamości małżeństwa, bezpośrednio wiążącą się z jedną z propozycji zawartych w Raporcie Ordo Iuris. Przypomniał jednocześnie o szczególnej społecznej roli małżeństwa, stanowiącego fundament podstawowej komórki społecznej, którą jest rodzina. Wezwał również do pełnego poszanowania konstytucyjnych gwarancji ochrony tożsamości małżeństwa zawartych w art. 18 ustawy zasadniczej i potwierdzonych w konsekwentnym orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego.


"W związku z niepokojącym orzecznictwem polskich i międzynarodowych sądów, które może godzić w prawną tożsamość małżeństwa w naszym kraju, Zespół apeluje do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o pilne przystąpienie do prac nad przyjęciem przepisów, które zagwarantują spójną i jednolitą realizację dyrektyw wynikających z art. 18 Konstytucji w procesie stosowania prawa. Zespół zwraca w szczególności uwagę na potrzebę przyjęcia przepisów, które jasno wykluczą możliwość uznawania przez polskie sądy skutków prawnych związków jednopłciowych rejestrowanych w innych krajach oraz ograniczą możliwość przyznawania osobom pozostającym w konkubinatach, w tym relacjach jednopłciowych, praw i przywilejów przynależnych w polskim porządku prawnym małżeństwom"– czytamy w Uchwale Zespołu Parlamentarnego.

 

Podczas zebrania, przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris przedstawiali szczegółowo zagadnienia zawarte w raporcie „Jakiej polityki rodzinnej potrzebuje Polska?”, a następnie omówili bieżącą sytuację na gruncie krajowym jak i międzynarodowym, zmierzającą w niepokojący sposób do prób kwestionowania lub osłabienia prawnej tożsamości małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. W ramach swego wystąpienia, dr Tymoteusz Zych nawiązał do ostatniej uchwały Sądu Najwyższego ws. rozumienia pojęcia „wspólnego pożycia” oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.


Retransmisję z posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Polityki i Kultury Prorodzinnej można zobaczyć na stronach sejmowych:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje_arch.xsp#B9FDC7C50DABDD17C1257F6B0042CAB9POz

DATA: 2016-03-21 10:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To zapewne słuszna unicjatywa, ale jest w/g mnie sprawa o której większość milczy. Co z rozwodami. Dlaczego nie podejmuje się czynności, które uniemożliwiły by lub utrudniały udzielanie rozwodów. Często słyszałem od osób , które się rozwiodły , że była to tylko formalność. Sąd orzekł rozwód bo tak chciały strony.
ponad 3 lata temu / mucha
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.