15 marca 2017

Parlament Europejski przyjął znowelizowaną dyrektywę w sprawie broni. Debata była burzliwa

(Fot. Reuters/Forum)

Parlament Europejski zatwierdził 14 marca zmiany w przepisach dotyczących unijnej dyrektywy w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni. Ograniczenia, które wprowadzają nowe przepisy są znacznie mniejsze niż pierwotnie planowała Komisja Europejska.

 

Pod pretekstem konieczności zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej Komisja Europejska chciała „zamknąć luki” w istniejących przepisach dotyczących nabywania i posiadania broni. Zmiany w dyrektywie z 1991 r. zatwierdzone 14 marca obejmują bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące nieaktywnych pistoletów i testów psychologicznych dla przyszłych właścicieli broni.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Jestem bardzo zadowolona, że przyjęto tekst, który broni interesów posiadaczy broni i który również usuwa pewne luki prawne – przekonywała po głosowaniu sprawozdawca Vicky Ford (ECR).

 

Stwierdziła ona, że w pierwotnym wniosku przedstawionym rzez Komisję Europejską znajdowało się „niestety wiele błędów” i że konieczne było „całkowite przepisanie” projektu dyrektywy. – Tekst uzgodniony dziś stanowi kompromis pomiędzy poprawą bezpieczeństwa i poszanowaniem praw właścicieli broni, myśliwych, strzelców sportowych – wyjaśniła.

 

Zmienione prawo przewiduje ostrzejsze kontrole w przypadku używania ślepych naboi, nieodpowiednio dezaktywowanej broni. Wprowadza obowiązek posiadania przez państwa członkowskie UE odpowiedniego systemu kontroli wydawania lub odnawiania licencji na broń, rozbudowanej bazy danych i wymiany informacji dot. posiadaczy broni w całej UE.

Znowelizowana dyrektywa o nabywaniu, posiadaniu broni z 1991 r. została zatwierdzona przez Parlament Europejski  głosami 491. europosłów, przy sprzeciwie 178. deputowanych i 28. wstrzymujących się.

 

Kraje UE będą musiały wprowadzić surowsze kontrole w przypadku tzw. broni akustycznej. Dzisiaj broń akustyczna może być sprzedawana bez zezwolenia w niektórych krajach UE. Po wprowadzeniu w życie zmienionej dyrektywy, broń akustyczna będzie licencjonowana na takich samych zasadach jak broń palna. Trzeba będzie wystarać się o pozwolenie na nią.

 

Zmieniona dyrektywa wzmacnia także zasady oznakowania broni palnej i wyjaśnia status „dezaktywowanej” broni (pistolety nowo dezaktywowane będą musiały być zgłaszane do organów krajowych). W wyniku nacisków ze strony Parlamentu, Komisja Europejska zobowiązała się do przyjęcia pod koniec maja 2017 roku we współpracy z ekspertami krajowymi, zmienionych standardów dezaktywacji broni. Chodzi o zapewnienie, iż dezaktywowana broń nigdy nie będzie mogła ponownie być aktywna.

 

Pojawiły się nowe wymogi zaostrzające kontrole półautomatycznej broni palnej, wyposażonej w magazynki o dużej pojemności, czyli ponad 20 naboi w przypadku broni krótkiej półautomatycznej i ponad 10 naboi w przypadku broni długiej półautomatycznej oraz automatycznej broni palnej, która została przekształcona w półautomatyczną. Jednakże osoby, które legalnie posiadają już tę broń będą mogły ją użytkować na starych zasadach, o ile państwa członkowskie nie zdecydują się wprowadzić odrębnych przepisów.

 

Państwa członkowskie będą mogły udzielać licencji „kategorii A” dla wybranych osób np. rezerwistów czy strzelców sportowych, a nawet dla muzeów w wyjątkowych i należycie uzasadnionych przypadkach, kolekcjonerom borni z zastrzeżeniem rygorystycznych środków bezpieczeństwa.

 

Nowe przepisy wymagają, aby wszystkie informacje odnoszące się do broni i jego posiadacza były zarejestrowane w krajowych systemach baz danych i swobodnie przekazywane między odpowiednimi organami państw członkowskich.

Zmieniona dyrektywa musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzona przez Radę UE. Potem państwa członkowskie będą miały 15 miesięcy od dnia wejścia w życie dyrektywy w celu transpozycji nowych przepisów do prawa krajowego oraz 30 miesięcy w celu wprowadzenia odpowiednych baz danych dotyczących broni i jej posiadaczy, by można było śledzić, co się z tą bronią dzieje.

 

Dyrektywa UE o broni palnej z 1991 r. była już raz aktualizowana w 2008 roku. Określa ona warunki, zgodnie z którymi osoby prywatne mogą legalnie nabywać, posiadać lub sprzedawać broń w danym kraju UE. Komisja Europejska zapowiedziała, że dokona do 2020 r. przeglądu istniejącego prawodawstwa o broni palnej w celu poprawy wymiany informacji, wzmocnienia identyfikacji właścicieli i ujednolicenia oznakowania oraz ustanowienia wspólnych standardów dot. deaktywizacji broni palnej.

 

Debata w PE była burzliwa. Zwolennicy ograniczenia dostępu wyraźnie poirytowani zarzucali, że Parlament sprzyja lobby producentów broni. Członkowie KE przekonywali, że spotkali się z bardzo „agresywną atmosferę” i otrzymywali pogróżki.

 

Niemiecki eurodeputowany Sven Giegold (Verts / ALE) mówił, że podczas gdy ostrzejsze elementy nowelizacji dyrektywy są „prawnie uzasadnione”, to jednak ograniczenia „nie idą wystarczająco daleko.” Ubolewał, że zwyciężył interes  „cynicznych producentów broni kosztem bezpieczeństwa publicznego”.

 

 

Źródło: euractiv.com., europarl.europa.eu.,

AS

 

 Zobacz także:

 

Polonia Christiana 38. Prawo do broni

 

Polonia Christiana 38. Prawo do broni

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram