DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Parlament Europejski nakazuje pilną ratyfikację genderowej konwencji stambulskiej

Parlament Europejski nakazuje pilną ratyfikację genderowej konwencji stambulskiej

Parlament Europejski uchwalił rezolucję, w której nakazuje państwom członkowskim jak najszybszą ratyfikację genderowej konwencji stambulskiej. Europosłowie wezwali także Radę do zakończenia procesu przystąpienia do Konwencji przez całą Unię Europejską. Europosłowie podjęli także próbę stworzenia nowej kategorii zabójstwa określanej mianem „kobietobójstwa”.

 

W rezolucji w sprawie przystąpienia całej Unii Europejskiej do konwencji stambulskiej i innych środków przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć europosłowie uznali, że przemoc wobec kobiet jest jednym z najważniejszym problemów społecznych w UE. Jednym jej symptomów ma być rzekomy „wyraźny i zorganizowany atak na równość płci i prawa kobiet, w tym prawa i zdrowie reprodukcyjne i seksualne”. Pod tym ostatnim niejasnym pojęciem kryje się m.in. postulat legalizacji zabójstwa prenatalnego.

 

Zgodnie z założeniami Konwencji stambulskiej, europarlamentarzyści przyjęli ideologiczną definicję przemocy wobec kobiet jako przemocy ze względu na płeć. Jednocześnie stwierdzili, że do podstawowych narzędzi walki z tą formą łamania praw człowieka należą „kampanie informacyjne mające na celu zwalczanie stereotypów płciowych i przemocy patriarchalnej”. Prawnicy z Ordo Iuris zwracają uwagę na to, że takie przedstawienie problemu jest manipulacją. Świadczą o tym m.in. statystyki policyjne wskazujące, że główną przyczyną przemocy domowej są uzależnienia.

 

Co więcej, tego typu podejście dyskryminuje mężczyzn, którzy – jak potwierdzają badania CBOS z 2012 r. pt. „Przemoc i konflikty w domu” – deklarują, że równie często jak kobiety, są uderzani przez partnerkę. Ponadto, w przytoczonych badaniach kobiety częściej niż mężczyźni przyznawały, że podczas kłótni uderzyły partnera. Z badań wynika, że prawie 60 proc. osób doznających przemocy potwierdziło, że również stosowało agresję wobec partnera. Mężczyźni częściej niż kobiety skarżyli się, że doświadczyli wyzwisk i ograniczenia kontaktów z rodziną i znajomymi. Co dziewiąta kobieta (11 proc.) i co dziesiąty mężczyzna (10 proc.) żyjący w stałych związkach doświadczali przemocy fizycznej ze strony swoich partnerów. Tej formy przemocy równie często doświadczały zarówno kobiety (21 proc.), jak i mężczyźni (22 proc.).

 

Problem przemocy wobec mężczyzn jednak praktycznie nie istnieje w polityce społecznej Unii Europejskiej. W omawianej rezolucji Parlament Europejski podjął natomiast próbę stworzenia nowej kategorii zabójstwa – „kobietobójstwa”. Powołując się na nieobowiązującą deklarację Organizacji Państw Amerykańskich, PE zdefiniował je jako „gwałtowną śmierć poniesioną przez kobietę ze względu na płeć, w kontekście stosunków rodzinnych, partnerskich lub jakichkolwiek innych stosunków interpersonalnych oraz w społeczności, zadaną przez inną osobę lub spowodowaną bądź tolerowaną przez państwo lub jego funkcjonariuszy poprzez działanie lub zaniechanie działania”. Ponadto PE, opowiedział się za uznaniem przemocy wobec kobiet i dziewcząt za przestępstwo unijne.

 

Chociaż konwencja stambulska – wbrew twierdzeniom europosłów - nie „pozostaje standardowym i kluczowym międzynarodowym narzędziem służącym wyplenieniu plagi przemocy ze względu na płeć”, ponieważ nie „bazuje na całościowym, kompleksowym i skoordynowanym podejściu”, to wciąż są wywierane silne naciski, aby jej postanowienia weszły w życie w całej Unii Europejskiej. Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie do jak najszybszej ratyfikacji i wdrożenia dokumentu, zaś Radę Unii Europejskiej – „do pilnego zakończenia procesu ratyfikacji Konwencji stambulskiej przez UE na podstawie akcesji w szerokim zakresie bez jakichkolwiek ograniczeń”. 

 

Warto zauważyć, że zaleceniom Parlamentu Europejskiego i urzędnikom z Brukseli przeciwstawiają się Słowacy. Tamtejszy parlament miażdżącą większością głosów przyjął rezolucję, w której stanowczo opowiedział się przeciwko przyjęciu konwencji stambulskiej.

 

Słowacki parlament ponownie zadeklarował, że Słowacja nie chce ratyfikacji konwencji stambulskiej oraz wyraził sprzeciw wobec przystąpienia do niej przez Unię Europejską. Ponadto, wezwał rząd w Bratysławie do wykorzystania wszelkich możliwych środków do działania przeciwko instytucjom UE i Rady Europy, aby zapobiec włączeniu do słowackiego porządku prawnego postanowień konwencji stambulskiej.

 

 

Źródło: Ordo Iuris

WMa

 

 


DATA: 2019-11-29 22:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polska nie jest niepodległości sprzedaliśmy wolność za euro-srebrniki
5 miesięcy temu / X
 
Polska nigdy nie była niepodległa.
5 miesięcy temu / Gary
 
Jeśli nasz rząd ją ratyfikuje, to będzie koniec....
5 miesięcy temu / tretka
 
W tej sytuacji najlepsze wyjście dla Polski to wyjście z UE.
5 miesięcy temu / Tytus
 
Polska już dawno straciła suwerenność. Google: Obce służby na polskich ulicach. Sejm przegłosował ustawę o "bratniej pomocy" Google:1066 powodów do obaw
5 miesięcy temu / Maria
 
Na pohybel Unii Europejskiej!
5 miesięcy temu / krisbac
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.