DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

Parlament Europejski chce podatku od transakcji finansowych

Parlament Europejski chce podatku od transakcji finansowych
fot. inyucho/commons/creative

Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, Parlament Europejski jest za wprowadzeniem podatku od transakcji finansowych. Ma jednak przeciwników w postaci kilku państw Unii, z Wielką Brytanią na czele, która od lat sprzeciwia się rozszerzaniu unijnych kompetencji podatkowych, a póki co, w sprawach podatkowych w Unii wymagana jest jednomyślność.

Zasiadający w PE posłowie uważają, że wprowadzenie podatku od transakcji finansowych, zaproponowanego przez szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, pozwoli włączyć banki i rynki pieniężne do walki z kryzysem. Wpływy z niego miałyby zasilić unijną kasę, a ponadto ograniczyć spekulacje i ryzykowne działania inwestorów. W jaki sposób? Bliżej nie wiadomo.

Podatkiem od transakcji finansowych miałyby być objęte wszystkie transakcje, które za przedmiot swój mają instrumenty finansowe, przeprowadzane pomiędzy instytucjami finansowymi pod warunkiem, że przynajmniej jedna z nich znajduje się w UE. Posłowie zapowiadają, że przepisy mają być tak skonstruowane, by wszelkie próby uniknięcia podatku były nieopłacalne. Proponowana wysokość podatku waha się od 0,1% do 0,01%.

 

KE, pomysłodawca nowego podatku zamierza przeznaczyć dwie trzecie w ten sposób uzyskiwanych zysków na zarządzane na poziomie Unii, a reszta może zostać przeznaczona na zmniejszenie nawet o połowę składek wpłacanych przez 27 państw do wspólnotowego budżetu.

 

Dwa miesiące temu pisałem o podobnej propozycji, którą wysunął Jose Barroso. Argumentował wówczas, że nowy podatek pozwoli ściągnąć więcej pięniędzy od rynków, a nie od podatników. Również teraz posłowie PE podkreślają, że włączy on instytucje finansowe i rynki do walki z kryzysem. Tyle, że nowego podatku nie zapłacą żadne enigmatycznie brzmiące „rynki”, za którymi nie wiadomo kto się kryje, a zwykli klienci banków, biur maklerskich, doradców finansowych, czy firm ubezpieczeniowych, ponieważ na nich zostanie przerzucony ciężar nowego zobowiązania podatkowego. Podatek od transakcji finansowych może również sprawić, że część inwestorów przeniesie swe środki poza granice Unii, co jeszcze bardziej spotęguje kryzys.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: www.bankier.pl

 

 

 


DATA: 2012-05-24 12:45
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.