DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Paragwaj: biskupi nawołują do pokoju pośród rosnącej fali protestów i zamieszek

Paragwaj: biskupi nawołują do pokoju pośród rosnącej fali protestów i zamieszek
fot. REUTERS/Jorge Adorno/FORUM

Ponad tysiąc osób zebrało się w nocy z 31 marca na 1 kwietnia przed siedzibą paragwajskiego Kongresu w stolicy kraju - Asunción. Demonstrowali oni przeciw planowanym przez rząd zmianom w konstytucji, określanym przez nich jako „parlamentarny zamach stanu”. Chodzi o umożliwienie ponownego wyboru obecnego prezydenta Horacio Cartesa na drugą kadencję, na czym bardzo mu zależy. Miejscowi biskupi wezwali ludność do zachowania spokoju a władze do wycofania się z zamierzeń ustawodawczych.

 

Przewidując taki rozwój wydarzeń episkopat już wcześniej w liście do władz wskazał, iż proponowane przez nie rozwiązanie „tworzy niepotrzebne napięcie i polaryzację społeczną, która, jeśli się nią odpowiednio nie zajmie, może doprowadzić do przemocy”. Obecnie hierarchowie wydali jeszcze jedno, specjalne oświadczenie, w którym apelują zarówno do ludu, jak i do rządu, o pokojowe postępowanie i szukanie dialogu. Zachęcają ponadto polityków, aby ci „odzyskali społeczne zaufanie poprzez konkretne gesty”.

 

W czasie najnowszych manifestacji ich uczestnicy przerwali metalowe bariery ustawione przez policję przed budynkiem Kongresu, wdarli się do środka i tam podpalili część pomieszczeń. Według ostatnich doniesień dotychczas w wyniku zamieszek zginęła dotychczas jedna osoba a kilkadziesiąt odniosło rany: politycy, demonstranci i policjanci. minister spraw wewnętrznych Paragwaju - Miguel Tadeo Rojas oświadczył, że siły porządkowe musiały interweniować przy użyciu działek wodnych pocisków gumowych, aby rozproszyć tłumy.

 

Konstytucja kraju, uchwalona w 1992, po 35 latach dyktatury, ogranicza mandat prezydenta do jednej 5-letniej kadencji. Obecny szef państwa, którego urzędowanie kończy się w przyszłym roku, próbuje przedłużyć swój mandat, proponując poprawkę, która by to umożliwiła.

 

 

 

KAI

luk
DATA: 2017-04-03 09:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "50634"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.