11 stycznia 2017

Rozmowy o przyszłości Cypru. Negocjacje zwaśnionych stron nie będą łatwe

(fot.REUTERS/Salvatore Di Nolfi/Pool/FORUM)

Przywódcy greckiej i tureckiej części Cypru spotkali się w poniedziałek  na trzydniowych rozmowach w Genewie w sprawie zjednoczenia wyspy. Nikos Anastasiadis i Mustafa Akinci omawiają plany stworzenia federacji złożonej z dwóch stref.


Rozmowy odbywają się pod auspicjami ONZ. Dodatkowo uczestniczą w nich przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Grecji i Turcji, które są gwarantami bezpieczeństwa Cypru.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Celem konferencji, która odbywa się pod przewodnictwem Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa, jest doprowadzenie do uzgodnienia i zawarcia umowy wynegocjowanej przez przywódców greckiej i tureckiej części Cypru, albo przynajmniej – w najgorszym wypadku – przełamanie impasu w negocjacjach.

 

Anastasiades jeszcze w niedzielę pisał w mediach społecznościowych, że jedzie do Genewy „z nadzieją i ufnością”. Na pokładzie samolotu powiedział dziennikarzom, że „chce rozwiązania cypryjskiego w oparciu o zasady i wartości, które pozwolą nam zbudować nowoczesne państwo europejskie, uwzględniające obawy greckich i tureckich Cypryjczyków”.

Mniej optymistyczny był lider tureckiej części Cypru. Akinci stwierdził jeszcze przed wyjazdem do Genewy, że jest „ostrożny” i oczekuje „ciężkiego tygodnia”. – Naszym zasadniczym celem jest stworzenie struktury federalnej, gwarantującej polityczną równość, wolność, bezpieczeństwo i istnienia dwóch państw składowych – przekonywał w rozmowie z „Cyprus Mail”.

 

Optymistami są liderzy UE. Amanda Paul z brukselskiego think tanku Centrum Polityki Europejskiej twierdzi, że „istnieje powszechna zgoda co do tego, że to ostatnie takie rozmowy, podczas których osiągnięte zostanie porozumienie”.

Cypr – była kolonia brytyjska odzyskała niepodległość w 1960 r. Trzy lata później na wyspie doszło do starć między mieszkańcami greckiej i tureckiej części wyspy. W 1964 r. wylądowały tam oddziały UNFICYP, które monitorowały tzw. zieloną linię podziału wyspy na dwie części zajmowane odpowiednio przez ludność turecką i grecką. 15 lipca 1974 r. opozycja domagającą się przyłączenia Cypru do Grecji dokonała krwawego zamachu stanu, obalając władze Cypru. W rezultacie pięć dni później rozpoczęła się inwazja turecka. Turcy zajęli północną cześć wyspy. Powstało nowe państwo uznawane jedynie przez Ankarę. Tureckie wojska okupacyjne pozostają tam do dziś.  W 2004 r. Republika Cypryjska przystąpiła do UE, chociaż jej północna część w rzeczywistości nie jest częścią UE.

 

W 2004 r. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zaproponował rozwiązanie dla Cypru, które odrzuciły obie strony. W 2013 r. Cypr dotknął poważny kryzys finansowy, w wyniku którego nastąpiła restrukturyzacja systemu bankowego. To tutaj przetestowano tzw. mechanizm bail in, który zakłada ratowanie banków kosztem depozytów klientów. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i UE uruchomiły pakiet ratunkowy dla Cypru wynoszący 10 mld euro.

 

W 2015 r. po wyborach w marcu na prezydenta północnej części Nikozji Aminciego rozpoczęły się rozmowy z Anastasiadesem o utworzeniu federacji. Lider greckiej części Cypru liczy na to, że umowa umożliwi 90 tys. Grekom odzyskać własność utraconą po inwazji tureckiej w 1974 roku.

 

Akinci z kolei zabiega o zapewnienie ludności tureckiej jak największego dostępu do władzy. Proponuje m.in. wprowadzenie rotacji prezydenckiej w przyszłej federacji. Na Cyprze wciąż stacjonuje aż 40 tys. wojsk tureckich.

 

 

 

Źródło: euobserver.oom., euractiv.com., AS.

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram