DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Papież zaangażuje się w walkę z ociepleniem klimatu i nierównościami społecznymi?

Papież zaangażuje się w walkę z ociepleniem klimatu i nierównościami społecznymi?

W przyszłym roku papież Franciszek wyda encyklikę poświęconą ekologii i ma nadzieję, że uda mu się wpłynąć na uczestników spotkania klimatycznego ONZ w Paryżu. Według doniesień, zamierza także zorganizować szczyt głównych religii świata i będzie naciskał na przywódców duchowych, by uświadomili swoim wiernym, jak groźne są zmiany klimatyczne.


„Vatican Insider” zauważa, że rok 2014 był bardzo udany dla Franciszka. Odegrał on kluczową rolę w negocjacjach w sprawie nawiązania stosunków dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych z komunistyczną Kubą. Równocześnie wprowadził duże zmiany personalne w Watykanie.


W przyszłym roku papież chce aktywnie wesprzeć zwolenników „teorii” globalnego ocieplenia. Papież wyda encyklikę w sprawie zmian klimatycznych i zwoła szczyt głównych religii świata. Franciszka w tych działaniach będą wspierać – poza dyplomacją watykańską – pracownicy Papieskiej Akademii Nauk i Katolicka Agencja Rozwoju CAFOD.


Kanclerz Papieskiej Akademii Nauk, bp Marcelo Sorondo, zdradził, że życzeniem papieża jest, by pomóc mu bezpośrednio wpłynąć na spotkanie klimatyczne ONZ w Paryżu. W trakcie tego szczytu delegacje państwowe będą negocjować porozumienie w sprawie zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Bp Sorondo dodał, że papież zamierza zwołać spotkanie z liderami głównych religii, aby podjąć wspólne działania na rzecz „uświadomienia wszystkim ludziom stanu naszego klimatu i tragedii wykluczenia społecznego”. Po wizycie w marcu w filipińskim mieście Tacloban, zniszczonym w 2012 roku przez tajfun Haiyan, papież opublikuje nową encyklikę.


W ostatnich miesiącach, papież opowiedział się za pilnym wprowadzeniem na świecie nowego systemu finansowego i gospodarczego, by „uniknąć nierówności i ekologicznej dewastacji planety”. W październiku podczas spotkania z latynoamerykańskimi i azjatyckimi chłopami bezrolnymi oraz radykalnymi ruchami lewicowymi skrytykował gospodarkę koncentrującą się na pieniądzu i konsumpcji. Wyraził także sprzeciw wobec monopolizacji gruntów, polityki wylesiania itp. Ubolewał z powodu domniemanych zmian klimatycznych, które powodują kataklizmy. Franciszek był wyraźnie poirytowany zerwaniem ponad miesiąc temu rozmów klimatycznych w Limie. Naciskał, by bogate kraje podjęły natychmiast „odpowiednie działania”.


Bliski współpracownik papieża, Argentyńczyk bp Sorondo twierdzi, że obecnie ludzkość „stoi w obliczu rewolucyjnych zmian porównywalnych do tych z XIX wieku, z okresu industrializacji”. Dodaje, że środowisko naturalne uległo tak znacznemu przekształceniu, że „jeśli obecne tendencje się utrzymają, XXI wiek będzie świadkiem bezprecedensowych zmian klimatycznych i zniszczenia ekosystemu, z tragicznymi konsekwencjami dla ludzi”.


Wielu hierarchów uważa jednak, że papież bezpodstawnie angażuje się po stornie lobby promującego hipotezę dot. zmian klimatycznych. Kardynał George Pell, były arcybiskup Sydney, który odpowiada m.in. za budżet watykański, wprost twierdzi, że o globalnym ociepleniu nie może być mowy. Jego opinie potwierdza wielu uczonych.Źródło: theguardian.com, AS.


DATA: 2015-01-02 08:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ja jestem zwykłym, przeciętnym człowiekiem żyjącym w Polsce, ale zdaje mnie się, że następca Św. Piotra powinien dbać nie o ten Świat, ale o zbawienie dusz wiernych i prowadzenie ich ku życiu w "nowym Niebie i Ziemi" . Papież zaangażuje się w ocieplenie klimatu? A czy zaangażuje się w wygłoszenie kilku homilii ostro krytykujących grzech sodomii i rozwodów? Radość Ewangelii jest ważna, ale nie ma mowy o Bożym Miłosierdziu bez Sprawiedliwości! Proponuję by do walki z ociepleniem dorzucić jeszcze kilka radości doczesnych, jak np. nie ma Piekła, wszyscy będą zbawieni, ogólne " róbta co chceta" i jakoś to będzie. Módlmy się bracia i siostry, czuwajmy, walczmy z grzechem, bo "nieprzyjaciel krąży niczym lew ryczący, gotowy w każdej chwili nas pożreć".
ponad 5 lat temu / Łukasz
 
W odpowiedzi do komentarza "Dom": kiedy odkryto Grenlandię uprawiano tam jęczmień bo było tak ciepło, następnie w xvii wieku Bałtyk zamarzał, teraz z kolei robi się znowu cieplej. Ziemia była świadkiem kilku globalnych ociepleń i zlodowaceń bez udziału człowieka, a Ty wierzysz, że to ludzie sa głównym czynnikiem?
ponad 5 lat temu / Góral
 
Ja chyba śnię
ponad 5 lat temu / śpioch
 
@Dom: nawet jeśli globalne ocieplenie postępuje, to nie ma realnych szans na powstrzymanie przez ludzkość tego zjawiska. Nawet zakładając że to emisja CO2 jest główną przyczyną hipotetycznego ocieplenia, nie ma szans na eliminację przyczyn. Wymagałoby to bowiem niezmiernych wyrzeczeń głównych emitentów, a ci są tak rozpasani w swym dobrobycie że nie zgodzą się na "cierpienia". Tak więc cała ta "ekologia" ma jeden prawdziwy cel - zbijanie kasy. Gdyby było inaczej, to ideolodzy globalnego ocieplenia popełniliby zbiorowe samobójstwo udowadniając dzięki temu że są gotowi na poświęcenia byle tylko zredukować emisję CO2. A nie słyszałem o tym by któryś z ekoprzygłupów popełnił tego rodzaju samobójstwo, nie mówiąc już o zbiorowej akcji :)
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 
Uważam , że papież powinien wydać encyklikę potępiającą współczesną lichwę , której rezultatem jest współczesne niewolnictwo.
ponad 5 lat temu / cynik
 
"O globalnym ociepleniu nie może być mowy" "Jego opinie potwierdza wiele uczonych" Na przykład kto? Poczytajcie może dane np. średniej światowej temperatury lub zanikanie lodowców w Alpach i po całym świecie, już nie mówiąc o wiele innych zjawisk. Wszyscy którzy wciąż nie wierzą w tą \'teorię\' to służą dużym korporacjom niszczące jeszcze bardziej środowisko, bo jak nic nie jest podobno 100% udowodnione to można kontynuować swe działania mające oczywiście na cel jak najwięcej pieniędzy a nie jakieś troski ekologiczne.
ponad 5 lat temu / Dom
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.