DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Tak to już ohyda spustoszenia
14 dni temu / Ola
 
Już cały świat zgłupiał, także te wypowiedzi papieża nie zdziwią
14 dni temu / helena
 
Zniewolony światem papież wydaje się bezradnie zachowywać jak Owsiak...róbta co chceta, a ja to zatwierdzę, może nie od razu ale powoli zmienimy wszystko.
14 dni temu / DNA
 
Kapitanie Żbik: nie AMBONY, tylko "ambonki". Argument, że w XX wieku cośtam... jest niewłaściwy, bo w tym wieku wytrysnęło potężne szambo herezji. Czekają nas jeszcze gorsze rzeczy. Trzymajmy się Tradycji i módlmy za sektę Postkatolików nieustannie Reformowanych.
14 dni temu / Emil M.
 
@Polka nie do mównicy a do AMBONY. Tradycja czytania przez świeckich czytań za wyjątkiem zastrzeżonej dla minimum diakona Ewangelii jest stara i sięga czasów królewskich. W XX w. dopuszczono też kobiety, czy słusznie można by dyskutować, ale ta zmiana się przyjęła i o ile ktoś czyta wyraźnie i starannie to nie przeszkadza i nie narusza zasad i kanonu liturgii. Kobiety mogą też ewentualnie zbierać na tacę, ale w mojej opinii na tym kończy się ich rola.
14 dni temu / Kpt. Żbik
 
Lepiej niech nic nie mówi .
15 dni temu / andrzej
 
Mieszkam w Stanach i tutaj,niestety , kobiety i dziewczynki slłużą do Mszy i są lektorami. Kobiety tez są szafarzami Komunii : Zastanawiałam się często , kto to wprowadził, a dowiaduję się , ze ?samo? się wprowadziło, bo papież Franciszek teraz dopuszcza. Przyjmowanie Komunii Św na rękę i na stojąco tez ?samo? się wprowadziło i ludzie tak się do tego przyzwyczaili , ze dopuszczono tę formę , ponieważ nie wiedzieli, jak wytłumaczyć wiernym , ze to co robią od lat jest niewłaściwe . Została garstka wiernych , którzy mieli skrupuły i zaczęli szukać polskich kościołów , gdzie jednak w końcu tez wprowadzono ?nowoczesne? zwyczaje . Dlatego w USA jest teraz tak liczny powrót do Tradycji i wierni coraz liczniej uczestniczą w Mszy Trydenckiej: Sama zapisałam się do tradycyjnej parafii , do której parafianie dojeżdżają czasem nawet godzinę.Ale warto! Zreszta co to jest-moi dziadkowie i mój tata w młodości mieli do kościoła 5 kilometrów pieszo. Christus vincit!
15 dni temu / MamaBo
 
Czy to już ohyda spustoszenia?
15 dni temu / Tomasz
 
Mi też przeszkadza np posługiwanie w roli ministrantki przez dziewczynę. Bardzo przeszkadza, z drugiej strony przyzwyczaiłam się już do tego że czytania czytają również kobiety, które podchodzą do mównicy z ławki, nie są w prezbiterium. Nie są w żaden strój poprzebierane i podchodzą tylko do mównicy.
15 dni temu / Polka
 
W Irlandii na irlandzkich mszach to normalka. Przyklad: kosciol o architekturze stodoly, gora 80 osob na mszy. Wiekszosc idzie do komunii, tylko Polacy, Murzyni albo Azjaci siedza, pewnie nie byli dawno u spowiedzi. Na te 80 osob komunie rozdaje ksiadz i 3 szafarki. Na koncu mszy ksiadz sie pyta kto ma w tym tygodniu urodziny i wszyscy spiewaja "Happy Birthday" i klaszcza. Zdarza sie, ze ktos przyprowadzi pieska na msze. I wiele innych podobnych kwiatkow. Trudno to sobie wyobrazic!
15 dni temu / Lukasz
 
Bracia i Siostry, nie lejcie na papieża pomyj i nie oskarżajcie o grzech a ufajcie Słowu Bożemu, które jest wieczne i mówi, że Kościół Jego prowadzi Jego Duch a piekło zapewne atakuje ale go nie przemoże.
15 dni temu / czloax
 
Zapytam o jedno.Czy Jezus,bardzo daleko wykraczający po za ustalony ówcześnie porządek świata,jasno nie ustalił miejsca mężczyzn i kobiet w swoim Kościele?Przecież mógł On powołać w szeregi apostolskie także i kobiety,w,dokładnie,taki sam sposób jak powołał uczniów.Z jakiś względów tego nie uczynił,z jakiś względów to wobec apostołów przemienił się na Górze Tabor,z jakiś względów to swych uczniów,mężczyzn,posłał by szli po dwóch aby nauczać,uzdrawiać i wypędzać złe duchy.To nie kobietom powiedział "to czyńcie na moja pamiątkę".Jezus nie czynił niczego bez istotnej przyczyny,to tylko ludziom wydaje się,że kierował się On ludzka logiką i z jakiś powodów,możliwe,że przez niedopatrzenie,pominął kobiety by kierowały wspólnotami w stylu właściwym kobiecemu charakterowi.A może właśnie przez ten kobiecy stylowy charakter,Jezus postawił na konkretnych,silnych,odważnych,wytrzymałych i wytrwałych,bez comiesięcznych zachwiań,mężczyzn?Nikomu nie przyszło to do głowy?
15 dni temu / Kleosia
 
Papiez powinien byc teologiem, a nie latynosem! Belkot!
15 dni temu / Trad
 
No niestety potwierdza się wprowadzanie zmian na siłę. Żadnego uzasadnienia. Zadnych minusów, same plusy, co nie jest zgodne z prawdą. Papież zaciąga na siebie grzech złych skutów takich posunięć,zaczyna harcować i uważa się, że wszystko mu wolno. A tak nie jest.
15 dni temu / DNA
 
Straszny gaucho z pampy.
15 dni temu / pbserver
 
Nie chciałabym uczestnicyć w takiej Mszy św. w której przy Ołtarzu służyłyby kobiety, ministrantkami byłyby dziewczynki i może jeszcze kobieta podawałaby Komunię św. W ogóle to nie podoba mi się nawet jak do czytań są dopuszczani świeccy bez względu na płeć. Jako kobieta katoliczka nie zgadzam się na to. Nie mam zaufania do papieża Franciszka. Współczuję wszystkim tym wiernym, ktorzy nie mają w swoim mieście lub miejscowości dostępu do Mszy Św. trydenckiej...
15 dni temu / Tina
 
Pozwolę sobie nie zgodzić się z tytułem artykułu. W mojej opinii - powtarzam: to tylko opinia! - Ojciec Święty w swym liście niczego niestety nie wyjaśnia, a wiele zaciemnia i wygłasza a priori pewne opinie, których w gruncie rzeczy w żaden sposób nie uzasadnia, vide: twierdzenie Ojca Świętego, iż "W ten sposób kapłaństwo właściwe każdemu wiernemu communis sacerdotio i kapłaństwo szafarzy wyświęconych sacerdotium ministeriale seu hierarchicum jeszcze wyraźniej ukażą wzajemne przyporządkowanie por. LG 10, dla budowania Kościoła i dla świadectwa Ewangelii."
15 dni temu / sorcier
 
Ale wodolejstwo nie chce mi się czytać tych głupich wymówek, im więcej słów tym mniej treści
15 dni temu / Olutek
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.