DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Papież wprowadził nowe posługi kobiet. Akolitat i lektorat także dla pań

Papież wprowadził nowe posługi kobiet. Akolitat i lektorat także dla pań
Fot. Valdemar Doveiko/Forum

Ojciec Święty zmienił Kodeks Prawa Kanonicznego i wprowadził nowe posługi dla kobiet. Świeckie zostały teraz dopuszczone do służby Słowa i ołtarza w formie posługi lektoratu i akolitatu. Franciszek wysłał list z wyjaśnieniem tej decyzji do Kongregacji Nauki Wiary, kard. Luisa Ladarii.

 

W wielu krajach na całym świecie już od wielu lat naginano Kodeks Prawa Kanonicznego. Kobiety czytały Słowo Boże oraz pełniły posługę przy ołtarzu. Co do zasady, jest to możliwe, bo świeccy niebędący akolitami ani lektorami mogą - na określony czas - pełnić funkcje akolitów i lektorów. W wielu jednak parafiach dochodziło jednak do wielkich nadużyć. Kobietom na stałe powierzano dokładnie te same funkcje, które zgodnie z KPK przypisane są akolitom i lektorom. Pełniły zatem taką posługę de facto - tyle, że nie była formalnie ustanowiona, ale ukrywana za nowatorskimi formułami. Zgodnie z reformą św. Pawła VI z 1972 roku posługi akolitatu i lektoratu były dostępne tylko dla mężczyzn. 

 

Stolica Apostolska przez lata nie wyciągała jednak żadnych konsekwencji wobec biskupów i księży, którzy dopuszczali tego rodzaju posługę kobiet w swoich diecezjach i parafiach.

 

Teraz papież Franciszek sformalizował tę stałą żeńską posługę. Od teraz kobiety mogą być ustanowionymi akolitkami i lektorkami. Zmiana, jak wyjaśnił, jest podyktowana przez namysł na ostatnim Synodzie Biskupów. W roku 2019 obradował w Rzymie Synod Amazoński; Ojcowie Synodalni poprosili papieża o zwiększenie zakresu liturgicznej posługi kobiet.

 

Papież odpowiedział na to w najnowszym motu proprio Spiritus Domini. Zmienił paragraf pierwszy kan. 230 KPK. Ojciec Święty stwierdził, że w ostatnich latach „dokonał się rozwój doktrynalny, który uwydatnił, iż niektóre posługi ustanowione przez Kościół mają jako podstawę bycie ochrzczonym oraz udział w królewskim kapłaństwie otrzymanym w sakramencie chrztu”. Franciszek stwierdził, że posługi, o których mowa, są przeznaczone dla świeckich i są „zasadniczo różne od posługi święceń, przyjmowanych poprzez właściwy sakrament”.

 

W swoim liście do kard. Luisa Ladarii, prefekta Kongregacji Nauki Wiary, Franciszek odniósł się też do kwestii kapłaństwa kobiet. Przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II, zgodnie z którym „w odniesieniu do posług związanych ze święceniami, Kościół w żaden sposób nie posiada mandatu udzielania kobietom święceń kapłańskich”. Inaczej jest jednak, stwierdził papież, w odniesieniu do posług, bo „dziś wydaje się wręcz stosowne przezwyciężenie tego zastrzeżenia”.

 

Papieska decyzja niewątpliwie rozbudzi nadzieje modernistów na wprowadzenie w Kościele diakonatu kobiet. Franciszek przypomniał wprawdzie, że zgodnie z nauczaniem Kościoła kobiety nie mogą otrzymywać święceń kapłańskich. Znaczna część progresistów twierdzi jednak, że nie dotyczy to diakonatu. Diakon bowiem, wskazują, wyświęcany jest nie do kapłaństwa, ale do posługi.

Zacytowane słowa papieża Franciszka nie pozwalają jednoznacznie rozstrzygnąć, jak on osobiście to ocenia. W istocie jedna diakon uczestniczy w tych samym sakramencie, w którym uczestniczy prezbiter i biskup; stąd przyzwolenie na diakonat kobiet przy jednoczesnym niedopuszczaniu ich do wyższych stopni sakramentu święceń byłoby sprzecznością, o czym mówi często na przykład kard. Gerhard Müller.

 

Przed 1972 rokiem lektorat i akolitat zaliczały się do tak zwanych niższych święceń i były częścią drogi do kapłaństwa. Św. Paweł VI zadecydował jednak o ich formalnym oddzieleniu od sakramentu święceń.

 

Do zmiany roli kobiet w liturgii wzywa się dziś zwłaszcza na niemieckiej Drodze Synodalnej. Tam proponuje się jednak nie lektorat i akolitat, ale właśnie diakonat; niemieccy moderniści chcieliby też umożliwić kobietom głoszenie kazań. W tych dziedzinach Franciszek nie wprowadził niczego nowego, ale zarazem trudno zaprzeczyć, że – przy wszystkich zastrzeżeniach – jest to krok w tę właśnie stronę.

 

Źródła: vaticannews.va, Katholisch.de, PCh24.pl

Pach


DATA: 2021-01-13 11:50
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie mogłam wysłać mojego komentarza, odp. do Gal Anonim o desakralizacji Mszy św. i braku szacunku do TAJEMNICY Eucharystii, gdy trzęsące się babcie udzielały Ciała i Krwi Pańskiej w Chicago... Ktoś mnie skasował!
8 dni temu / Sofia
 
,, kaplanstwo,, kobiet w Bawarii pod Monachium jest faktem... Zabawa w msze bez ksiedza faceta jest czyms normalnym. Dlatego wielu znajomych Niemcow wypisuje sie z kosciola, bo niczym nie rozni sie od protestantow a mozna oszczedzic kilkadziesiat euro podatku koscielnego rocznie
8 dni temu / Max
 
@Sza. Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem, to co napisałem. Ależ owszem, możesz okraść Boga z chwały, jeśli jej Mu nie oddajesz, tylko marnujesz. Poczytaj przypowieść o talentach. Nie starałeś się, nie oddałeś Bogu chwały, nie pomnożyłeś jej, czyli okradłeś Boga z należnej mu chwały, którą otrzymałby, gdybyś był zapatrzony tylko w Niego a nie w ministrantki.
8 dni temu / piaskiem po ocz
 
A co właściwie złego stanie się, gdy kobietą przyjmą tę rolę?
8 dni temu / Gal Anonim
 
Ja uważam na podstawie moich świeckich doświadczeń spoza kościoła, bazuję na innych instytucjach, że przyczyną 'zmian' jest typowe dla marksistów działanie. Chętnie wybierają na urzędy swoich zwolenników tj. Żydów, zazwyczaj dobrze zakamuflowanych - później są tego efekty. Wpływowy Żyd na urzędzie szybko robi czystkę i wspiera swoich. To już dawno temu Bolesław Prus opisał w Lalce, za co go do nagrody literackiej nie dopuścili... Teraz ludzie myślą, że to wszystko samo się dzieje, ale nie chcą dostrzec kto za tym stoi.
8 dni temu / rozsądny
 
być może dostaniesz, jeśli wszyscy przeżyjemy tą kadencje w zdrowiu duchowymmodernizm, psychicznym globalizm i fizycznym szczepionki, tylko nie spodziewałbym się czegoś dobrego, Franciszek I mianował swoich biskupów, o wiadomych poglądach, tak więc proporcje są Gedeonowe, tzn na 100 biskupów, tylko jeden może okazać się wierzący jak to napisałaś.
9 dni temu / #Iwona
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.