DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

Papież ustanowi komisję ds. diakonatu kobiet w Kościele

Papież ustanowi komisję ds. diakonatu kobiet w Kościele
REUTERS / FORUM
#DIAKONESSY    #DIAKONAT    #KOBIETY    #KOMISJA    #FRANCISZEK    #ZAKONNICE    #PRZEOR    #WATYKAN    #RZYM    #ZAKONY ŻEŃSKIE    #SIOSTRY    #KOBIETY DIAKONKI    #PAPIEŻ

Powołanie komisji ds. zbadania diakonatu kobiet zapowiedział Franciszek podczas spotkania z uczestniczkami posiedzenia Międzynarodowej Unii Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich (UISG), które odbywa się obecnie w Rzymie. Wspomniał o tym w czasie audiencji, udzielonej 12 maja około 900 przedstawicielkom tej organizacji oraz żeńskich wspólnot zakonnych.


W przemówieniu do zakonnic papież zapowiedział, że utworzy komisję do zbadania możliwości przyznania kobietom posługi w Kościele w charakterze diakonis.


Następnie uczestniczki spotkania zaczęły zadawać mu pytania, z których jedno dotyczyło "przyczyn wykluczania kobiet ze służenia Kościołowi w postaci diakonatu". Zakonnice przypomniały Ojcu Świętemu, że posługa taka istniała już w Kościele pierwotnym i zapytały wprost: "Dlaczego nie utworzyć oficjalnej komisji, która mogłaby rozważyć to zagadnienie?".


W odpowiedzi na to pytanie Franciszek wyznał, że rozmawiał już kiedyś na ten temat z pewnym "dobrym, mądrym profesorem", który badał posługę diakonis w pierwszych wiekach Kościoła. Wyjaśnił, że nie było jeszcze wówczas jasne, jaka była ich rola. "Kim były te diakonise? Czy były wyświęcane czy nie?" - zapytał przyszły papież owego profesora. Tamten odpowiedział, że nie jest to do końca jednoznaczne, jaką rolę one pełniły.


"Czy utworzyć komisję oficjalną, która mogłaby zbadać tę kwestię?" - zapytał głośno Franciszek. I odpowiedział: "Myślę, że tak. Byłoby dobrze dla Kościoła wyjaśnić to. Zgadzam się". Oznajmił, że porozmawia o "zrobieniu czegoś w tym rodzaju", a następnie potwierdził: "Zgoda. Wydaje mi się pożyteczne, aby powstała komisja, która to dobrze wyjaśni".KAI
DATA: 2016-05-12 16:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

słuszne bo przecież pismo mówi żę przy apostołach byli kobiety ja myśle że słuszne bo dla księży też jest pomoc potrzebna
ponad 3 lata temu / paula
 
Całe niebezpieczeństwo polega na tym że elementy wrogie Kosciołowi uznają to jako etap do \'kapłaństwa" kobiet
ponad 3 lata temu / Antyadolf
 
Kolejna szatańska intryga. Juz sam fakt, ze pan bergolio to rozważa potwierdza teze Pawła VI ze swąd szatana dostał siedo SŚwiątyni panskiej. Moge dodac ze w Watykanie nie ma juz miejsca ze swiezym powietrzem. Dymu diabelskiego juz jest tyle ze w oczy piecze.
ponad 3 lata temu / szary katolik
 
@Wolnościowiec - może ma Pan i rację. Gdy Kościół odszedł od diakonatu kobiet, zaczęły powstawać różnego rodzaju żeńskie zgromadzenia zakonne. Teraz mamy też siostry bezhabitowe i różnego rodzaju instytuty życia konsekrowanego, mogłyby one przejąć posługę diakonis.
ponad 3 lata temu / Maria
 
żeby nie musiał Franciszek powoływać kolejnych komisji, to może ta już powołana niech za jednym zamachem ustali od razu parytety w stanie kapłańskim: kobiet tyle a tyle, mężczyzn tyle a tyle. Po co tak po kropelce i po kroczku oswajać nas z protestantyzacją Kościoła Katolickiego?!Żebyśmy się nie otrząsnęli?! Feministki na pewno się ucieszą i może przechrzczą się na diakonistki?
ponad 3 lata temu / Nina
 
@Maria: Zgadzam się z Panią. Tylko czy nie wystarczą nam zakony żeńskie? To również służba Kościołowi, do tego zgodna z Tradycją, zatem i Pismem Św.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.