DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Papież spotka się z Władimirem Putinem. Rozmowy poprzedzą szczyt ukraińsko-watykański

Papież spotka się z Władimirem Putinem. Rozmowy poprzedzą szczyt ukraińsko-watykański
Zuma Press / FORUM

Papież Franciszek spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w lipcu, dzień przed szczytem watykańskich liderów z przywódcami Kościoła Greckokatolickiego. Podczas spotkania omawiane będą skutki schizmy między rosyjskim i ukraińskim kościołem prawosławnym, sytuacja na Bliskim Wschodzie, a także sprawa Wenezueli.  

 

Watykan potwierdził, że rozmowy między Biskupem Rzymu a prezydentem Rosji odbędą się 4 lipca. Będzie to trzecie już spotkania Franciszka i Putina. W zeszłym miesiącu Stolica Apostolska ogłosiła, że zaprosiła kierownictwo ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, kościoła mniejszościowego wiernego papieżowi, na rozmowy w dniach od 5 do 6 lipca br. Ich celem będzie udzielenie wsparcia „w delikatnej sytuacji, w której znajduje się Ukraina”.

 

W ubiegłym roku Ukraiński Kościół Prawosławny oficjalnie odłączył się od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. W 2016 r. doszło do spotkania Patriarchy Moskwy Cyryla i Papieża Franciszka na Kubie. Ten szczyt miał m.in. umożliwić papieską pielgrzymkę do Rosji. Ani jeden papież nie postawił stopy w tym kraju.

 

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow zapytany, czy Putin przedstawi zaproszenie Franciszkowi, powiedział dziennikarzom w czwartek, iż jest zbyt wcześnie, by o tym mówić. Watykańsko-ukraiński szczyt z liderami Kościoła Greckokatolickiego, który ma się rozpocząć dzień po spotkaniu papieża Franciszka z Władimirem Putinem, ma pomóc we „wspieraniu pokoju i zrozumieniu, w miarę możliwości, w kościołach obrządku łacińskiego i innych kościołach oraz wspólnotach chrześcijańskich”.

 

Od czasu aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję w 2014 r. toczą się walki na wschodzie Ukrainy z separatystami, które spowodowały śmierć ponad 13 tys. osób.

 

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zachwalał utworzenie niezależnego ukraińskiego kościoła. Poroszenko i wiele innych wybitnych osobistości twierdziło, że po aneksji Krymu, należało zerwać wielowiekowe więzi z kościołem rosyjskim. Moskwa oskarżyła Kijów o próby wykorzystania kwestii kościelnych do celów politycznych. Na początku tego roku Putin skrytykował decyzję o utworzeniu nowej cerkwi na Ukrainie, mówiąc, że jest ona zakorzeniona w „walce o władzę” i wywołuje „wrogość oraz nietolerancję”. Ostrzegł także przed przemocą na tle religijnym i powiedział, że Moskwa jest gotowa „zrobić wszystko, aby chronić prawa człowieka, w tym wolność sumienia”.

 

Na początku tego roku doszło do bójek w niektórych ukraińskich parafiach między zwolennikami nowego kościoła a tymi, którzy chcieli pozostać związani z Patriarchatem Moskiewskim. Przemoc z tego powodu była jednak marginalna.

 

Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski deklaruje, że państwo nie powinno ingerować w sprawy religijne.

 

Papież Franciszek i Władimir Putin spotkali się po raz pierwszy 25 listopada 2013 r. i ponownie - 10 czerwca 2015 r. Rosyjski prezydent uważa papieża za wpływowego gracza na arenie międzynarodowej, zwłaszcza jeśli chodzi o propagowanie polityki, sprzyjającej komunistycznym i socjalistycznym rządom (np. działania na rzecz zniesienia embarga wobec Kuby, wzywanie do pojednania z marksistowskimi bojówkami i dopuszczenie ich do sceny politycznej w Kolumbii, bez uprzedniego rozliczenia ze zbrodni itp.).

 

Chociaż program prywatnej rozmowy papieża i prezydenta Rosji nie jest znany, źródła podają, iż omawiana będzie sytuacja na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Syrii i Ziemi Świętej. Co istotne, omawiana będzie także sytuacja w Wenezueli.

 

W maju, Stolica Apostolska informując o planowanym spotkaniu z przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego podał, że „tym spotkaniem Ojciec Święty pragnie dać znak swojej bliskości z ukraińskim Kościołem Greckokatolickim, który prowadzi posługę duszpasterską zarówno w domu, jak i w różnych miejscach na świecie”. Dodano, że spotkanie „będzie także kolejną okazją do pogłębienia analizy życia i potrzeb Ukrainy, w celu określenia sposobów, przy pomocy których Kościół katolicki, a w szczególności Kościół Greckokatolicki, mogą bardziej skutecznie głosić Ewangelię, przyczyniając się do wsparcia tych, którzy cierpią i promować pokój w porozumieniu, w miarę możliwości, z Kościołem katolickim obrządku łacińskiego i innymi kościołami oraz wspólnotami chrześcijańskimi”.

 

Zarówno papież, jak i lider Rosji martwią się, choć z różnych powodów, schizmą w świecie prawosławnym. Putin, odzwierciedlając stanowisko rosyjskiego Kościoła prawosławnego i Patriarchatu Moskwy, nie zgodził się z decyzją Patriarchy Ekumenicznego Bartłomieja o przyznaniu autonomii (status autokefalii) Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu sześć miesięcy temu.

 

Franciszek jest zaniepokojony dalszymi podziałami w świecie prawosławnym i chrześcijańskim. Oczekuje się, że papież będzie naciskał na pokój w Syrii, gdzie Rosja odgrywa kluczową rolę, wspierając prezydenta Baszara el-Asada w ośmioletniej wojnie domowej. Rosyjski lider podobno chce, aby papież przyjechał do Moskwy, ale do tej pory nie udało mu się przekonać do tego pomysłu synodu prawosławnego.

 

Źródło: nypost.com, cruxnow.com, americanmagazine.org

AS


DATA: 2019-06-07 15:00
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ostrzeżenie nastąpi po tym jak Franciszek wróci z Rosji
ponad 1 rok temu / Figa
 
Ukraiński prezydent Zelensky ,agnostyczny Żyd ,mało się interesuje sprawami religii, cerkwi prawosławnej czy też grekokatolickiej.Więc nie będzie interweniował ani bronił wiernych przed prawosławiem moskiewskim i bardzo prawdopodobne,że Franciszek przehandluje interesy grekokatolików za polityczny deal z Putinem. Podobnie jak przehandlował katolików w Chinach...
ponad 1 rok temu / gość
 
czy papież ma wiedzę na temat rozmiarów ukraińskiego ludobójstwa i ich niewyobrażalnego bestialstwa wobec ludności polskiej na Kresach??? czy wie o naczelnym brodatym "duszpasterzu" banderowskich zbrodniarzy a obecnie kandydacie na ołtarze ???
ponad 1 rok temu / kan_kun
 
@GR W 1954 roku, w trzechsetną rocznicę ugody perejasławskiej Krym został włączony w granice Ukraińskiej SRR z wyjątkiem miasta Sewastopol. Wprawdzie nie jest ładnie, gdy KTOŚ DAJE I ZABIERA, ale w tym wypadku obdarowany zaczął stawać się wrogiem. Warto też pamiętać, że w Ugodzie perejasławskiej ? zawartej 18 stycznia 1654 w Perejasławiu pomiędzy Hetmanatem i Bohdanem Chmielnickim a Wasylem Buturlinem, występującym jako pełnomocnik cara Rosji Aleksego I, cała Ukraina została poddana władzy cara Rosji.
ponad 1 rok temu / Ryś
 
Będę bardzo zdziwiony jeśli grekokatolicy wyjdą ze spotkania z papieżem z zadowolonymi minami.
ponad 1 rok temu / Ireneusz
 
Z diabłem się nie paktuje zarówno chińskim jak i rosyjsko-radzieckim.
ponad 1 rok temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.