DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Papież podpadł „Tygodnikowi Powszechnemu”. „Determinacja w krytykowaniu gender zdradza lęk”

Papież podpadł „Tygodnikowi Powszechnemu”. „Determinacja w krytykowaniu gender zdradza lęk”
UPDATE IMAGES PRESS / FORUM

Wydawało się, że redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” są bezkrytycznymi fanami papieża Franciszka, jego postaw, wypowiedzi, polityki i gestów. Okazało się jednak, że po wizycie Ojca Świętego w Polsce „katolicy otwarci” zmieniają optykę.


„Determinacja papieży w krytykowaniu gender zdradza lęk przed wyzwaniem poważniejszym niż tylko płeć kulturowa. Kościół czeka konfrontacja religijnej wizji człowieka z wynikami rewolucji naukowej” – takimi słowami rozpoczyna się tekst Artura Sporniaka na temat stosunku Kościoła, w tym papieża Franciszka, do ideologii gender. Publicysta „TP” ubolewa, że – mimo sugerowanej przez niego determinacji polskich biskupów by nie ujawniać słów papieża ze spotkania z nimi – Watykan jednak opublikował pełny zapis rozmowy Franciszka z hierarchami, do której doszło na Wawelu podczas wizyty papieża w Polsce.


- W Europie, w Ameryce, w Ameryce Łacińskiej, w Afryce, w niektórych krajach azjatyckich istnieje prawdziwa kolonizacja ideologiczna. Jedną z nich – mówię to jasno z „imienia i nazwiska” – jest gender! Dzisiaj dzieci w szkole – właśnie dzieci! – naucza się w szkole: że każdy może wybrać sobie płeć - mówił papież Franciszek podczas spotkania z polskimi biskupami 27 lipca.


Publicysta „Tygodnika” w tekście zatytułowanym „Natura, ale która?” stara się udowodnić, że Kościół lęka się prawdy, jaką rzekomo są wyniki badań naukowców zajmujących się dziedziną gender studies. W krytyce postawy papieża posuwa się nawet do cytowania feministek: Agnieszki Graff i Elżbiety Korolczuk, znanych z łamów wściekle nienawidzącej Kościoła „Krytyki Politycznej”.


Artur Sporniak sugeruje, że teorie snute przez genderystów za jakiś czas będą dla ludzi tak samo oczywiste jak kopernikańska wizja układu słonecznego, dodając do tego, że „ignorowanie ewolucyjnej historii świata i człowieka kompromituje teologię”. Przestrzega więc Kościół przed potępianiem ideologii gender. Wyjaśniając przy tym, jak bardzo wyniki badań współczesnych naukowców powinny zmieniać teologię i podejście Kościoła do natury człowieka, autor nawiązuje do problemu homoseksualizmu. Autorytatywnie przychyla się do tezy, z której wynika iż jest on „orientacją zastaną” a nie „nabytą” i pyta, czy drogą do osiągnięcia przez homoseksualistę pełni jest „zanegowanie przez nią swej orientacji seksualnej (czyli zdolności kochania)?”. Oto na łamach katolickiego pisma „orientacja homoseksualna” zostaje zrównana ze zdolnością kochania!


„Wojna z gender – czytamy w „Tygodniku” – oraz zdystansowana postawa wobec nauki, nieproporcjonalna do jej osiągnięć, zdradzają zachowawczą strategię na szczytach Kościoła. Czy Kościół nie popełnia podobnego błędu, jak w reakcji na kryzys wywołany kopernikanizmem w XVI w.? Wtedy pytał, czy rzeczywiście Ziemia krąży wokół Słońca, zamiast zapobiegliwie pytać: jak zmieni się kontekst wiary i ona sama, jeśli Kopernik ma rację? Dziś – przy całej odmienności problemów – również zachowawczo i obronnie pyta czy homoseksualizm i transpłciowość mają podłoże biologiczne, czy są naturalne? Zamiast pytać: jak zaproponować tym ludziom drogę do właściwej człowiekowi pełni i szczęścia?” – kończy tekst Artur Sporniak. 

 

A może Kościół powinien jednak pytać, jak wyzwolić takie osoby od problemu z którym się zmagają, lub w jaki sposób mimo tego problemu prowadzić ich ku zbawieniu, niezgadzając się bezrefleksyjnie z wolą tego co zwie się dziś nauką, ale raczej próbując pozostać w zgodzie z wolą Boga?kra


DATA: 2016-08-26 08:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jakub Trela - dokładnie tak. Czy choroba jest wrodzona, czy nabyta, pozostaje chorobą. Czy grzech wynika z cech wrodzonych, czy z nabytych, pozostaje grzechem.
ponad 2 lata temu / hs
 
Ale co to za problem czy homoseksualizm jest nabyty czy też nie? To grzech wołający o pomstę do nieba (tak mam napisane w mojej książeczce z Pierwszej Komunii, więc proszę mnie o to nie bić) niezależnie co go powoduje.
ponad 2 lata temu / Jakub Trela
 
Z "badań" tzw. "naukowców" gender studies nie wynika. Prawdziwa nauka obala wszystkie ich teorie. pozdr
ponad 2 lata temu / mar219
 
Aby rozjaśnić sobie w głowie na temat UE i ideologii gender proponuje obejrzeć film Krzysztofa Karonia "Altiero Spinelli Nowa Europa".
ponad 2 lata temu / Martin
 
"Oto na łamach katolickiego pisma..." - dlaczego lewackie pismo dla dewiantów moralnych (i nie tylko) nazywacie "katolickim"?
ponad 2 lata temu / hs
 
Ciekawe czy liswiki i inne michnikoidy tym razem pochylą się nad smutną rzeczywistością części polskiego Kościoła, która staje okoniem wobec papieża Franciszka. Ciekawe, bardzo ciekawe.
ponad 2 lata temu / Pielgrzym
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.