DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Papież może mianować pierwszą kobietę szefem urzędu kurialnego

Papież może mianować pierwszą kobietę szefem urzędu kurialnego
fot. Giuseppe Ciccia/Pacific Press via ZUMA Wire/FORUM

Po raz pierwszy papież Franciszek może powierzyć kobiecie kierowanie urzędem watykańskim. Według hiszpańskiego portalu „Religion Digital” planuje się, że kierownikiem watykańskiego Sekretariatu Spraw Gospodarczych może zostać mianowana Włoszka Claudia Ciocca, ekspert gospodarczy. 29 kwietnia papież przyjął szefa zarządu komisarycznego tej dykasterii, Luigiego Misto. O szczegółach spotkania nie poinformowano. Media spekulują, że mogło to mieć związek z oczekiwaną od dawna obsadą kierownictwa tego urzędu.


Dotychczasowy prefekt sekretariatu kard. George Pell ustąpił z tej funkcji 1 lipca 2017 w związku z toczącym się przeciwko niemu w Australii procesem o pedofilię. W grudniu 2018 sąd pierwszej instancji uznał go za winnego, w marcu br. został skazany na sześć lat więzienia. Kardynał złożył odwołanie, a nie czekając na ostateczny wyrok, papież Franciszek zwolnił go z funkcji prefekta.

 

Jeśli Claudia Ciocca rzeczywiście zostanie mianowana, odpowiadałaby za sprawy gospodarcze i finansowe Stolicy Apostolskiej oraz Państwa Watykańskiego i byłaby bezpośrednio zależna od papieża. Jednocześnie w około 600-letniej historii Kurii Rzymskiej byłaby pierwszą kobietą na tak wysokim stanowisku.

 

Ciocca pracowała wcześniej w międzynarodowej sieci firm audytorsko-doradczych KPMG, zatrudniającej obecnie 189 tys. osób w 152 krajach na całym świecie. Pod koniec 2013 powierzono jej kontrolę bilansów i prowadzenia księgowości w Watykanie. Od 2016 pracuje dla Stolicy Apostolskiej. Była m.in. szefową biura prefekta utworzonego w 2014 roku Sekretariatu Spraw Gospodarczych. W tej funkcji zajmowała się kontrolą i nadzorem.

 

Ponadto ekspert gospodarcza Ciocca jest wykładowcą na rzymskim Uniwersytecie Santa Croce. Uczelnia prowadzi kursy zarządzania instytucjami kościelnymi. Ciocca studiowała na uniwersytecie Bicocca w Mediolanie, gdzie w 2002 roku otrzymała dyplom absolwenta nauk gospodarczych oraz kierowania przedsiębiorstwem. W latach 2003 do początku 2016 pracowała dla hiszpańskiej sekcji KPMG jako senior manager.

 

W lutym 2018 sekretarz generalny Sekretariatu Spraw Gospodarczych, maltański ksiądz Alfred Xuereb, został mianowany przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Korei Południowej i Mongolii. Od tego czasu komisarycznym szefem jest sekretarz wydziału administracyjnego, włoski ksiądz Misto, a Claudia Ciocca była de facto osobą numer dwa tej dykasterii.

 

KAI

pt


DATA: 2019-04-30 14:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Może mianować....więc niech mianuje...co za idiotka na to się zgodzi???
9 miesięcy temu / Megi
 
Sa tez przypuszczenia, ze kobiety maga przyjmowac lub dostac uprawnienia kaplanckie. Z tego co czyta sie na stronach PISMA SWIETEGO, to Maria Magdalena nie byla kaplanem i to wlasnie Magdalena zaniosla Radosna Nowine Apostolom do Wieczernika.
9 miesięcy temu / Jara
 
Do Karol Muszą zostać zmienione słowa Konsekracji a wtedy nastanie ohyda ziejąca pustką. Gdy ustanie Codzienna Ofiara antyktyst usiadzie na tronie obwieszczajac ze sam jest bogiem...i wtedy powróci Chrystus jak grom z jasnego nieba...
9 miesięcy temu / Drejfus
 
Zapytam ponownie: co jeszcze musi się wydarzyć, aby wybrzmiał wreszcie nasz gromki protest?!
9 miesięcy temu / Karol
 
Neptun: mój wpis miał charakter sarkastyczny. A na poważnie to się zobaczy jeszcze co wymyśla, na razie powolutku : droga synodalna w Niemczech, dopuszczenie do komunii protestantów, cudzołożników i homoseksualistów. Moderniści i progresiści nie cofną się przed niczym... oczywiście takie niby świecenia nie będą ważne, ale ile wprowadza zamętu wśród wiernych ?,????
9 miesięcy temu / Jozef
 
Josef nie ma czegoś takiego jak diakonat kobiet, nawet Franciszek nie ma takiej władzy, żeby wymyślić nowy sakrament, bo diakonat jest sakramentem pierwszy stopień sakramentu święceń. Kiedyś były diakonise ale one nie należały do kleru, tylko ze względu na ówczesne zwyczaje jak chrzest kobiet, czy odwiedzanie kobiet była taka funkcja w kościele, coś w stylu jak koleś wpuszczający ludzi do kościoła, też kiedyś była taka funkcja
9 miesięcy temu / Neptun
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.