DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Papież mianował biskupa koadiutora diecezji warszawsko-praskiej. Zastąpi abp Henryka Hosera

Papież mianował biskupa koadiutora diecezji warszawsko-praskiej. Zastąpi abp Henryka Hosera
Bp Romuald Kamiński. Fot. Andrzej Sidor / FORUM

Biskup Romuald Kamiński, 62-letni biskup pomocniczy diecezji ełckiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej. Bp Kamiński powraca do diecezji, w której przed laty pełnił funkcję kanclerza kurii oraz był członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej.

 

Romuald Kamiński urodził się 7 lutego 1955 roku w Janówce w diecezji ełckiej. Jest magistrem teologii (specjalizacja patrologia). Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 roku z rąk biskupa Jerzego Modzelewskiego.

 

Był wikariuszem w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku, a później administratorem w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W latach 1983-1992 był referentem w Sekretariacie Prymasa Polski i kapelanem Prymasa Józefa Glempa.

 

Od 1992 roku pełnił funkcję kanclerza Kurii Warszawsko-Praskiej, był też członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej.

 

8 czerwca 2005 roku Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, przydzielając stolicę tytularną Aguntum. Sakrę biskupią przyjął z rąk abp. Józefa Kowalczyka 23 czerwca 2005 roku w katedrze ełckiej.

 

W ramach Konferencji Episkopatu Polski bp Romuald Kamiński pełni następujące funkcje: jest przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy, członkiem Rady ds. Rodziny, Rady ds. Dialogu Religijnego oraz Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Wchodzi także w skład Zespołu ds. Kontaktów z Przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie.

 

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (Kan. 382) promowany na urząd biskupa diecezjalnego powinien objąć swoją diecezję w kanoniczne posiadanie, jeśli posiada już sakrę – w ciągu dwóch miesięcy od jego otrzymania pisma apostolskiego.

 

Par. 3 tego kodeksu przewiduje, że biskup obejmuje kanonicznie diecezję, skoro tylko w tej diecezji – osobiście lub przez pełnomocnika – przedstawi apostolskie pismo kolegium konsultorów, w obecności kanclerza kurii, który sporządzi odpowiedni akt.

 

Zgodnie z kan. 409 – par. 1, z chwilą wakansu stolicy biskupiej, biskup koadiutor staje się od razu biskupem diecezji, dla której został ustanowiony, jeśli zgodnie z przepisami prawa objął swój urząd.

 


KAI

MWł
 


DATA: 2017-09-14 13:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyżby Praga będzie teraz nawracana na islam tak jak reszta Warszawy jest nawracana na judaizm ?!
ponad 3 lata temu / zaniepokojony
 
Być może się mylę, ale ten "dialog" muzułmański chyba jednak nie rokuje najlepiej. Będzie jeden głos z abp Nyczem?
ponad 3 lata temu / abc
 
Ja tam nie wiem. Ale czy to normalne że po 11 latach od święceń zostaje się kanclerzem Kurii. I to bez dodatkowego wykształcenia. Indywidualna ścieżka kariery ? Dziwne.
ponad 3 lata temu / Mirrro
 
Poszukacjcie informacji co co się dzieje w diecezji ełckiej. Sodoma i gomora, szczególnie w Caritas. Dosłownie.
ponad 3 lata temu / Jarek
 
Biskup Hoser kończy niebawem 75 lat (niestety) czyli wiek emerytalny.
ponad 3 lata temu / Grryfon
 
Ludzie, biskup koadiutor to po prostu taki jakby biskup pomocniczy z prawem następstwa po biskupie, który przechodzi na emeryturę lub, jeśli nie doczeka emerytury - umiera. A tu już jakieś teorie spiskowe o jakiejś zamianie, że abp Hoser się nie spisał w Medżugorie itp. W listopadzie osiąga wiek emerytalny więc tak czy siak trzeba byłoby mianować nowego biskupa. I dobrze, że został mianowany koadiutor bo mogłoby być tak jak w przypadku Łodzi, że ponad 9 miesięcy trzeba było czekać na nowego ordynariusza (aż do dzisiaj, kiedy to bp Ryś został mianowany metropolitą łódzkim).
ponad 3 lata temu / jkgldom
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.