DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2021 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Papież Franciszek zaprzecza: nie jestem marksistą!

Papież Franciszek zaprzecza: nie jestem marksistą!
fot. ANSA / FORUM

„La Stampa” opublikowała fragmenty wywiadu przeprowadzonego z papieżem w październiku ubiegłego roku. Franciszek wezwał do większej regulacji rynków finansowych i odrzucił sugestie, jakoby był marksistą. „Rynki i spekulacje finansowe nie mogą cieszyć się absolutną autonomią” – podkreślił papież, wzywając do przestrzegania etyki w gospodarce i lepszego podziału zasobów ziemi.


- Nie możemy dłużej zwlekać z rozwiązaniem strukturalnych przyczyn ubóstwa w celu wyleczenia naszego społeczeństwa z choroby, która może prowadzić jedynie do nowych kryzysów – przekonywał odnosząc się do wielkiego problemu bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Część katolików wielokrotnie krytykowała wypowiedzi Franciszka na temat gospodarki, otwarcie nazywając papieża marksistą. Jednak papież z Argentyny przekonuje, że nie ma nic wspólnego z marksizmem i przekazuje jedynie naukę Kościoła.


- Jeśli powtarzam niektóre kazania pierwszych ojców Kościoła z drugiego lub trzeciego wieku o tym, jak muszą być traktowani biedni, niektórzy oskarżają mnie o głoszenie marksistowskiej homilii – tłumaczył Franciszek. Dodał, że „Nowy Testament nie potępia bogactwa, lecz bałwochwalstwo bogactwa”. Papież skrytykował wysokie pensje i premie, uznając, że są one przejawem chciwości. Skrytykował także tych, którzy manipulują cenami i dostawami artykułów żywnościowych, ponieważ uniemożliwiają oni prowadzenie skutecznej walki z ubóstwem na świecie.


Wywiad z Ojcem Świętym został zarejestrowany w październiku przez Tornielliego i Galleaziego, przygotowujących książkę na temat nauczania społecznego Kościoła pod kierunkiem papieża Franciszka. Praca zatytułowana „Papa Francesco. Questa economia uccide” ma się ukazać w tym tygodniu.


Ojciec święty krytykuje m.in. „kulturę marnotrawstwa”, która prowadzi nie tylko do ubóstwa, ale w dalszej konsekwencji także do odrzucenia dzieci i ludzi starszych, do aborcji i eutanazji. Franciszek apeluje o zbudowanie takiego systemu gospodarczego, w którym człowiek będzie odgrywał centralną rolę, a nie pieniądze. Podkreślił, że prawo do własności prywatnej „nie jest bezwzględne i bezwarunkowe”. Dla uzasadnienia tej tezy powołał się między innymi na nauczanie św. Ambrożego - do którego odnosił się często Paweł VI - głoszące, że wszystko, co człowiek wydaje ponad potrzeby konieczne, stanowi zbytek i odbieranie pożywienia innym. Troska o ubogich – przekonuje Franciszek – jest treścią Ewangelii. Jest zawarta w tradycji Kościoła i nie stanowi wynalazku komunizmu. Nie musi też być przekształcona w ideologię, jak to zdarzało się wcześniej w historii.Źródło: newsmax.com, lastampa.it, AS.


DATA: 2015-01-13 08:42
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Skoro papiez nie jest marksista, to moze powinien przestac wspierac marksistowska teologie wyzwolenia i fotografowac z usmiechem wsrod usmiechnietych architektow globalnej komuny i propagatorw marksizmu kulturowego? Moze moglby im wyjasnic, ze aborcja i sodomia sa zlem, ze Saul Alinsky i jego "Reguly dla Radykalow" sa dzielem inspirowanym zlem, zamiast z nimi zartowac i pertraktowac, jak w sprawie Kuby? Moze powinien czasem urazic prawda tych, z ktorymi biesiaduje? Kim on jest, zeby oceniac, dyskryminowac miedzy dobrem i zlem? Jest papiezem, a zatem powinien byc nasladowca Chrystusa, Syna Bozego. Bog gardzi hipokryzja. Nie ma tu zadnych watpliwosci. Jesli papiez mowi, kim nie jest, moze powinien jasno powiedziec, ze jest wyznawca indyferentyzmu religijnego i poprawnosci politycznej, np. kiedy zapewnia, ze nie wierzy w "katolickiego" boga, a w Boga, kiedy wrogo ustosunkowuje sie do doktryny, albo kiedy chce otaczac szczegolna troska grzech sodomii?
ponad 6 lat temu / DM
 
Papież Franciszek budzi we mnie coraz większe zniechęcenie. Ostatnio coraz częściej pomijam newsy na temat głoszonych przez papieża mądrości. Coraz rzadziej mam ochotę go czytać i słuchać. Lepiej, żeby wypowiadał się rzadziej a z sensem i to głównie na tematy duchowe, a nie na wszelkie możliwe. Trochę za dużo w mediach tego naszego papieża.
ponad 6 lat temu / Iw
 
Uff, kamień z serca, bo czyż Duch Św. (jako kierownik Kościoła) może być marksistą, socjalistą, komunistą, kapitalistą, czy inszym -istą!?! Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi... Amen
ponad 6 lat temu / John Galt
 
Nie wierzę w niezdementowane wiadomości
ponad 6 lat temu / o
 
"Nowy Testament nie potępia bogactwa, lecz bałwochwalstwo bogactwa...Franciszek apeluje o zbudowanie takiego systemu gospodarczego, w którym człowiek będzie odgrywał centralną rolę, a nie pieniądze. Podkreślił, że prawo do własności prywatnej nie jest bezwzględne i bezwarunkowe" +++
ponad 6 lat temu / Rozczarowany
 
Niezmiernie ciekawe. Ja też nie jestem marksistą! Ale jeszcze w odwodzie pozostaje krypto marksista,komunista, socjalista a nawet socjalista z ludzką twarzą! I tak można produkcję post talmudystów wyliczać bez końca a chrześcijanie w Afryce i na Bliskim Wschodzie zabijani są w ramach ćwiczeń wojskowych.
ponad 6 lat temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.