DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Papież Franciszek wylądował w kolumbijskiej stolicy. Znany jest plan II dnia pielgrzymki

Papież Franciszek wylądował w kolumbijskiej stolicy. Znany jest plan II dnia pielgrzymki
6 września 2017, Bogota/Kolumbia. Papież Franciszek błogosławi wiernym z Nuncjatury Apostolskiej. FOT.REUTERS /Jaime Saldarriaga/FORUM

Po około 12 godzinach lotu samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A330 „Giovanni Battista Tiepolo” z Ojcem Świętym na pokładzie wylądował o godzinie 23:11 na lotnisku wojskowy w stolicy Kolumbii – Bogocie.

 

Przez kolejnych 18 minut maszyna kołowała do bazy lotniczej CATAM. Po jej zatrzymaniu na pokład samolotu weszli nuncjusz apostolski w Kolumbii, abp Ettore Balestrero oraz szef kolumbijskiego protokołu. Po kilku chwilach w drzwiach ukazał się Papież Franciszek, serdecznie pozdrawiając gestem rąk i uśmiechem zgromadzonych około tysiąca osób, wymachujących białymi chusteczkami.

 

U stóp schodów powitał Ojca Świętego prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos z małżonką. Obecni byli także przedstawiciele władz oraz episkopatu kolumbijskiego z kard. Rubénem Salazar Gómezem.

 

Nie zabrakło ubranych na biało dzieci z napisami na koszulkach dresowych: „sprawiedliwość”, „pokój”. Papież z każdym z nich przywitał się osobiście.

 

Oddano hołdy sztandarom narodowym. Miało również miejsce przedstawienie delegacji obydwu stron.

 

W skład delegacji watykańskiej wchodzą m. in. sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin, substytut ds. ogólnych, abp Giovanni Angelo Becciu, czy pochodzący z Kolumbii sekretarz Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, abp José Octavio Ruiz Arenas. W trakcie tego wydarzenia grupa młodzieży przedstawiła tańce tradycyjne. Franciszek uścisnął dłonie osób niepełnosprawnych i chorych, a także rannych w niedawnej wojnie domowej, w tym wojskowych.

 

Na zakończenie serdecznego, choć nieformalnego powitania, prezydent Santos z małżonką odprowadzili Ojca Świętego do papamobilu, którym Franciszek, w towarzystwie kard. Rubéna Salazara Gómeza udał się wśród radośnie witających go tłumów do nuncjatury apostolskiej. Jego przejazd – cały czas na stojąco – do centrum miasta trwał niemal godzinę. Z każdą chwilą tłumy na drodze papieskiego orszaku gęstniały. Niekiedy papamobil zatrzymywał się na chwilę, a im bliżej centrum tym trudniej było papieskiej kolumnie przedrzeć się przez tłum. Przed nuncjaturą Ojca Świętego entuzjastycznie powitały grupy byłych dzieci ulicy. Przedstawili tańce i śpiewy tradycyjne. Franciszek zachęcił ich, by nigdy nie tracili entuzjazmu młodości, nie dali się złapać w pułapki pesymizmu i żyli radością swej wiary. Zaznaczył, że również najmniejsi mogą być bohaterami.

 

Reakcją młodych był żywiołowy taniec i śpiew, spontaniczne świadectwa i przekazane dary – w tym białe wełniane poncho i witraż. Franciszek raz jeszcze powtórzył młodym, by nie dali sobie ukraść radości i nadziei, prosząc o modlitwę w swojej intencji.

 

Następnie papież wszedł do budynku i udał się do kaplicy, gdzie po chwili modlitwy złożył kwiaty u stóp Matki Bożej. Byli tam też obecni pracownicy nuncjatury. Pozdrowiwszy ich Ojciec Święty udał się na kolację, która była ostatnim punktem programu dnia.

 

Główny punkty drugiego dnia papieskiej pielgrzymki w Kolumbii to spotkania z prezydentem, przedstawicielami władz, biskupami Kolumbii a także Rady latynoamerykańskich episkopatów CELAM zaś po południu Msza św. w intencji pokoju i sprawiedliwości. Wszystkie wydarzenia z udziałem Ojca Świętego będą miały miejsce w stolicy kraju – Bogocie.

 

Rano o 8:40 (15:40 czasu polskiego) Franciszek opuści nuncjaturę apostolską, udając się do Casa de Nariño – oficjalnej rezydencji i miejsca pracy prezydenta Republiki Kolumbii, a także siedziby obu izb parlamentu tego kraju.

 

O godz. 9:00 (16:00 czasu polskiego) na tamtejszym placu odbędzie się oficjalne powitanie Papieża Franciszka, a także jego spotkanie z przedstawicielami władz oraz korpusy dyplomatycznego.

 

Kolejnym punktem dnia będzie wizyta kurtuazyjna Franciszka u prezydenta Juan Manuel Santos i jego rodziny.

 

O godzinie 10:00 (17:00 czasu polskiego) Ojciec Święty uda się do katedry, a po drodze otrzyma klucze do miasta.

 

O godzinie 10:50 (17:50 czasu polskiego) papież udzieli z balkonu pałacu kardynalskiego błogosławieństwa zgromadzonym wiernym.

 

O godzinie 11:00 (18:00 czasu polskiego) w pałacu kardynalskim rozpocznie się spotkanie Franciszka z biskupami Kolumbii, który po jego zakończeniu powróci do nuncjatury, gdzie spożyje obiad.

 

O godz. 15:00 (22:00 czasu polskiego) w nuncjaturze rozpocznie się spotkanie Ojca Świętego z gremium kierowniczym Rady episkopatów latynoamerykańskich CELAM.

 

O godz. 16:00 (23:00 czasu polskiego) papież przybędzie do parku Simóna Bolívara, gdzie o 16:30 rozpocznie się Msza Święta w intencji pokoju i sprawiedliwości. Po jej zakończeniu powróci do nuncjatury apostolskiej, gdzie spożyje wieczerzę.

 


KAI

MWł
 


DATA: 2017-09-07 08:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ja, zamiast słowa "sprawiedliwość" na koszulce, wołałbym mieć słowo "miłosierdzie", ale oni może tam są bardziej odważni
9 miesięcy temu / tereferek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.