DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Papież Franciszek jest „zdumiony” reakcjami na adhortację

Papież Franciszek jest „zdumiony” reakcjami na adhortację
Fot. Reuters / Forum

„To był synod o Amazonii. Niektórzy chcieli, abym wypowiedział się na temat celibatu. To oni wprowadzili ten temat, ale nie o tym był ten synod” – powiedział Franciszek podczas spotkania z kolejną grupą amerykańskich biskupów, którzy przebywają w Rzymie z wizytą ad limina.

 

Papież stwierdził, że jest zdumiony reakcjami na jego posynodalną adhortację; tym, że dla niektórych nie był to synod o Amazonii, ale o celibacie. Franciszek przypomniał, że cały proces synodalny trwał miesiące czy nawet lata. A teraz wszystko zostało sprowadzone to jednego zdania, że „papieżowi zabrakło odwagi, by zmienić kościelne przepisy”.

 

Franciszek powiedział, że kiedy mówi albo robi coś, z czym ludzie się nie zgadzają  jak w tym wypadku pomijając w adhortacji kwestię świeceń dla żonatych diakonów – to oskarża się go, że brak mu odwagi, by słuchać Ducha Świętego.

 

– Oni po prostu zakładają, że Duch Święty się z nimi zgadza, dlatego nie mają pretensji do Niego, ale do mnie – powiedział Papież.


Zdaniem abp. Thomasa Wenskiego, który opowiedział dziennikarzom o audiencji, wynika to z niezrozumienia synodalności, z mylenia synodu z parlamentem. – Tu nie chodzi o odwagę papieża czy jej brak, lecz o działanie Ducha Świętego i Jego rozeznawanie – dodał metropolita Miami.


Temat synodu wywołali podczas audiencji sami biskupi, pytając papieża, które elementy adhortacji powinny być ważne dla katolików w Stanach Zjednoczonych. Franciszek wskazał na ochronę środowiska. Biskupi i kapłani powinni zachęcać do tego wiernych, nawet gdyby nie chcieli o tym słyszeć, bo jak zaznaczył, należy to do Ewangelii.


Amerykańscy biskupi rozmawiali też z papieżem o nadużyciach, imigracji i duszpasterstwie młodzieży. Ojciec Święty poświęcił im trzy godziny. Dla amerykańskich biskupów było to ważne doświadczenie, bo i oni znają papieża na podstawie informacji filtrowanych przez media. „Dlatego ważne jest spotkać go bez tych filtrów, twarzą w twarz” – powiedział abp Wenski. Przyznał on, że media mają problem z informacjami o papieżu i Kościele. Używają bowiem do tego kategorii światowych, a Kościół to jednak inna rzeczywistość.

 

Pach

 

Źródłó: Vaticannews.va/pl

 

 


DATA: 2020-02-14 19:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wybór mają wszyscy, i mogą na poważnie poświęcić się rodzinie i wsiąść się do roboty na ich utrzymanie. Ja nie chcę utrzymywać ich wyboru.
5 miesięcy temu / Wiwi
 
A je myślę,że nie chodzi o "zdumienie" jest to,łagodnie mówiąc,niezadowolenie,że nie wszystko poszło po myśli.Za to mamy,jak zwykle,zawiłe makaronizmy,niedopowiedzenia i słowa wytrychy,dzięki którym będzie można interpretować daną myśl według swego widzimisię.To już zadziałało przy poprzednich dokumentach,zdało egzamin i stale ten sposób jest wykorzystywany.
5 miesięcy temu / tak to widzę
 
Pmp - jakkolwiek nie musisz mieć racji w 100% to jednak może to być znaczny %. Bo czasami może być tak ze ktoś jast tak zaangażowany ze zwyczajnie niema czasu dla żony i rodziny. Jednak trzeba wtedy swoje zaangażowanie dzielić. Ale jestem przeciwnikiem obligatoryjnego celibatu. Powinien być wyborem.
6 miesięcy temu / Jot
 
Czy to nie są ci sami którzy wcześniej przez grzech oddalili się od kościoła, a teraz jak Luter chcą dopasować kościół do swoich występków. W Niemczech od lat opowiadano anegdotę Kiedy księża będą się mogli żenić, pyta biskup biskupa. Ten odpowiada, jak nasze dzieci będą biskupami.
6 miesięcy temu / Wiwi
 
@L: Z pewnością promocja ekologizmu jest również wielkim zagrożeniem współczesnego Kościoła.
6 miesięcy temu / Andrzej
 
@ qba: W głosowaniu na najgorszego papieża w dziejach Kościoła ma zapewnione miejsce na podium. Przebijają go tylko, pod pewnymi względami, Jan XII i Aleksander VI.
6 miesięcy temu / Jan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.