DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Papież Franciszek: chrześcijanie nadadzą nowy impuls projektowi europejskiemu

Papież Franciszek: chrześcijanie nadadzą nowy impuls projektowi europejskiemu
Źródło: TVP

Papież w obszernym przemówieniu na temat wkładu Kościoła w przyszłość Europy wygłoszonym na konferencji zorganizowanej w Rzymie przez COMECE, wskazał, że kluczem do uzdrowienia i tchnieniem nowego życia w projekt europejski jest dialog polityczny, religijny, społeczny, otwartość i solidarność, a nade wszystko harmonijna współpraca wszystkich ludzi na rzecz tworzenia jednej Europy.

 

Konferencja zorganizowana przez Komisję Konferencji Biskupów Unii Europejskiej skupiła czołowych liderów UE, najwyższych hierarchów watykańskich zaangażowanych w działania polityczne, akademików i młodzież.

 

Franciszek wezwał do uruchomienia europejskiego marzenia o jedności i ostrzegał przed „szczególnymi i nacjonalistycznymi programami”, które zagrażają „odważnym marzeniom założycieli Europy”.

 

Papież przywołał postać św. Benedykta z Nursji, ojca monastycyzmu, patrona Europy, wskazując na potrzebę tchnięcia przez chrześcijan nowego ducha w projekt europejski w czasach, gdy „oblicze Europy w coraz większym stopniu charakteryzuje pluralizm kulturowy i religijny, a chrześcijaństwo przez wielu uważane jest za przeszłość, coś obojętnego i nieistotnego”.

 

Jaki wkład mogą wnieść chrześcijanie? Przede wszystkim koncepcję godności człowieka, która w technokratycznym, zglobalizowanym świecie przestała się liczyć.

 

- Dla Benedykta ważną rzeczą nie były funkcje, ale osoby. Była to jedna z podstawowych wartości wnoszonych przez chrześcijaństwo: znaczenie osoby stworzonej na obraz Boga. Ta zasada doprowadziła do budowy klasztorów, które z czasem stały się kolebką ludzkiego, kulturowego, religijnego i ekonomicznego odrodzenia kontynentu – podkreślił Ojciec Święty.

 

Franciszek, chociaż uznał, że „liczby”, „statystyki” są ważne, to jednak apelował, by nie ograniczać się do „dyskusji o liczbach”, ekonomii, abstrakcyjnych pojęciach, ale widzieć przede wszystkim konkretnych ludzi biednych, imigrantów itp.

 

Tym, co powinno łączyć wszystkich mieszkańców Europy, winno być zaangażowanie obywateli na rzecz działania wspólnotowego i otwartość na innych. - Wspólnota jest antidotum na formę indywidualizmu typowego dla naszych czasów, na tę rozpowszechnioną tendencję na Zachodzie, aby widzieć siebie i swoje życie w izolacji od innych – mówił papież.

 

Poprzez otwartość i współdziałanie między mieszkańcami Europy i przybyszami – wg Franciszka – będzie tworzyć się swoista tożsamość, zakorzeniająca ludzi. Szczególne zadanie mają do spełnienia rodziny, świeckie wspólnoty. - Osoba i wspólnota są więc fundamentami Europy, którą chrześcijanie chcą i do budowania której mogą się przyczynić – konstatował następca św. Piotra..

 

Jednak bez „dialogu, włączenia, solidarności, rozwoju i pokoju” nie będzie zjednoczonej Europy od Atlantyku po Ural, od Bieguna Północnego po Morze Śródziemne. Szczególną rolę ma odegrać „dialog międzyreligijny” w celu „większego wzajemnego zrozumienia między chrześcijanami a muzułmanami w Europie”.

 

Franciszek skrytykował „pewne sekularystyczne uprzedzenia”, które nie są w stanie „dostrzec pozytywnej wartości publicznej i obiektywnej roli religii w społeczeństwie”. Ma to być widoczne na międzynarodowych spotkaniach, podczas których stwierdza się, że tożsamość religijna stanowi zagrożenie i dlatego ogranicza się wolność religijną oraz prawa niektórych wspólnot.

 

Potrzebny jest też „dialog polityczny” jako antidotum na ekstremizm i populizm. - Chrześcijanie są wezwani do promowania dialogu politycznego, zwłaszcza tam, gdzie jest zagrożony i gdzie dominuje konflikt. Chrześcijanie są wezwani do przywrócenia godności politycznej i postrzegania polityki jako ważnej służby wspólnocie, a nie platformę władzy. Wymaga to odpowiedniej formacji, ponieważ polityka nie jest „sztuką improwizacji” – podkreślił Franciszek.

 

Papież wzywając chrześcijan do angażowania się w politykę, przynagla do kształcenia się w tym zakresie i podjęcia działań na rzecz promocji projektu zjednoczonej, wielokulturowej Europy.

 

Przypomniał, że „migranci są większym zasobem niż ciężarem” i „szczególnie w obliczu tragedii przesiedleńców oraz uchodźców nie wolno nam zapominać, że mamy do czynienia z osobami, których nie można nie przywitać lub odrzucać z własnej woli, z powodu idei politycznych, ekonomicznych, a nawet religijnych”. Dodał, że odmowa przyjęcia imigrantów, jest niewłaściwa. „Władze powinny pamiętać o potrzebie otwartego serca, ale także o zdolności zapewnienia pełnej integracji na poziomie społecznym, gospodarczym i politycznym osób wjeżdżających do ich krajów” – wyjaśnił papież.

 

Franciszek poświęcił sporo miejsca krytyce zamkniętej polityki migracyjnej, stawianiu murów i obojętności na potrzeby przybyszy.

 

Chrześcijanie – wedle słów papieża – mają przyczyniać się do pokoju i solidarności. Ważne w tym względzie jest sięganie do przeszłości, by dać zakorzenienie młodym ludziom.

 

Kluczowa ma też być edukacja, która „wymaga aktywnego i łącznego uczestnictwa rodziców, szkół i uniwersytetów, instytucji religijnych i obywatelskich”.

 

Papież apelował do polityków, by tworzyli nowe miejsca pracy dla młodych. Co ciekawe, Franciszek mówił, by nie unikać pracy fizycznej, bo ona także jest konieczna dla rozwoju ludzkości.

 

Rządy mają obowiązek tworzenia warunków gospodarczych, które będą promować zdrową przedsiębiorczość i odpowiedni poziom zatrudnienia. Politycy mają potwierdzić prawo do pokoju.

 

Na koniec przemówienia Franciszek wyraził nadzieję, że chrześcijanie aktywnie włączą się w promowanie zjednoczonej Europy i nadadzą jej nowy impuls, jak kiedyś zrobił to św. Benedykt.

 

Źródło: cruxnow.com, radiovaticana.va

AS

 

 

 


DATA: 2017-10-31 08:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ten obcy Jeżeli to orędzie jest gdzieś w necie, to spróbuję posłuchać. Na razie próbuję podejść do przeczytania encykliki "Amoris Concubinatus Laetitia ;-)
ponad 2 lata temu / Obcy Astronom
 
@ObcyAstronom a posłuchaj orędzia z ubiegłego roku przed przyjazdem na ŚDM do Krakowa,ile razy tam padło słowo Ewangelia,albo Dobra Nowina.Za to "danie świadectwa nowej harmonii" to owszem,tak!
ponad 2 lata temu / tenobcy
 
Tak oto ustami papieża katolickiego wyjawiono osiągnięcie szerokiego konsensusu umożliwiającego opracowanie szczegółowego harmonogramu, który, przewidziany już na najbliższą przyszłość, obejmuje wstępnie lub tymczasowo (a to zależy od rozwoju wydarzeń) także wskazany zasięg terytorialny. Zatem rezultat usilnych, wieloletnich starań nabiera, dosłownie, kształtu i treści. Dla uważnych i krytycznych obserwatorów to nic dziwnego, należało się tego spodziewać i być przygotowanym. Sacratissimum Cor Iesu, miserere nobis!
ponad 2 lata temu / Anna
 
zgadzam się z poprzednikami, moim zdaniem - są tu puste, a nawet szkodliwe słowa, bowiem tu powinny być słowa w pełni katolickiej teologii, uwzględniające realne zagrożenie idące ze Wschodu dla Europy, a to jest islamizacja..., tu dialog z islamizacją nie wystarcza, potrzebne jest odważne i mądre świadectwo katolickiej wiary..., prawa katolikow do swojej ojczyzny i do swojego wolnego wyznania, a papież na ten temat milczy..., i to jest bardzo szkodliwe - moim skromnym zdaniem..
ponad 2 lata temu / stan
 
W całym oryginalnym tekście nie ma ani jednego słowa "Jezus Chrystus". To cały komentarz.
ponad 2 lata temu / Obcy Astronom
 
Nie zbadane są wyroki Boskie
ponad 2 lata temu / Hanys
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.