DZIŚ JEST:   20   MAJA   2019 r.


Św. Bernardyna ze Sieny
 
 
 
 

Papieskie priorytety na 2018 – migranci, synod młodych i dalsza reforma Kurii

Papieskie priorytety na 2018 – migranci, synod młodych i dalsza reforma Kurii
Fot. REUTERS/FORUM

Dla papieża priorytetami w przyszłym roku będą prawa i potrzeby imigrantów oraz uchodźców, synod biskupów poświęcony młodzieży, a także dalsza restrukturyzacja Kurii Rzymskiej.

 

13 marca 2018 r. Franciszek będzie obchodził piątą rocznicę wyboru na papieża, po rezygnacji Benedykta XVI. Argentyński hierarcha jest pierwszym następcą św. Piotra, który poświęcił obchody Światowego Dnia Pokoju specjalnie kwestii imigrantów i uchodźców. 1 stycznia Kościół katolicki rozpocznie Nowy Rok, modląc się właśnie o pokój.

 

14 stycznia 2018 r.  zostanie odprawiona Msza Święta z okazji Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców. Z tej okazji, już w listopadzie, jak również w przesłaniu z okazji Światowego Dnia Pokoju, Franciszek wezwał katolickie organizacje oraz wiernych by czynnie zaangażowali się w pomoc dla opuszczających rodzinne kraje. Wielokrotnie apelował do polityków o przyjęcie w drugiej połowie 2018 roku dwóch nowych porozumień w ich sprawie.

 

Franciszek wyznaczył zadanie dla wiernych: mają lobbować i naciskać na swoje rządy, by uwzględniły w pakietach pomocy dla imigrantów propozycje, które zapewniłyby ciepłe powitanie, ochronę, promocję i integrację migrantów oraz uchodźców w ich krajach.

 

Chociaż prace nad porozumieniami straciły impet, gdy administracja Trumpa ogłosiła na początku grudnia, że ​​wycofuje się z procesu i nie będzie stroną nowych układów, Organizacja Narodów Zjednoczonych ma nadzieję, że przed końcem lutego gotowy będzie projekt dokumentów. Z kolei u schyłku 2018 roku Zgromadzenie Generalne ONZ zorganizuje konferencję w celu przyjęcia obu umów.

 

15 stycznia Franciszek wyruszy w sześciodniową podróż do Chile i Peru, gdzie spotka się z władzami i wiernymi obu krajów, a także odwiedzi więzienie dla kobiet i dom dla dzieci zagrożonych.

 

Do 20 grudnia Watykan nie potwierdził żadnych innych pielgrzymek papieskich przewidzianych w zbliżającym się roku, chociaż watykańscy urzędnicy powiedzieli, że jest prawie pewne, iż Franciszek wyruszy do Dublina pod koniec sierpnia na Światowe Spotkanie Rodzin.

 

Watykańscy urzędnicy stwierdzili również, że rozważana jest wrześniowa podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. Nie wykluczają pielgrzymki wiosennej, być może znowu do Afryki.

 

W dniach od 3 do 28 października w Watykanie zaplanowany jest z kolei – szczególnie ważny dla Franciszka – synod biskupów poświęcony kwestiom rozeznania i powołania młodych ludzi. Przygotowując się na to wydarzenie Stolica Apostolska poprosiła episkopaty z całego świata, aby nominowały młodych ludzi do wzięcia udziału w zgromadzeniu przed synodem. Będzie ono miało miejsce w Rzymie pomiędzy 19 a 24 marca.

 

Kardynał Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny synodu, wyraził nadzieję Franciszka, iż na zgromadzeniu pojawi się około 300 młodych ludzi. Będą to nie tylko katolicy. Mają rozmawiać o nadziejach i obawach młodych ludzi, o tym, co mogą zaoferować Kościołowi i czego od niego oczekują. Pracując w małych grupach młodzi zostaną poproszeni o przygotowanie dokumentu zbiorczego dla biskupów obecnych na synodzie. Watykańscy urzędnicy podkreślają, że trzeba wsłuchać się w oczekiwania młodych względem Kościoła, by ich nie odrzucać od wiary, lecz „towarzyszyć” i w ten sposób zachęcić ich do włączenia się w działalność wspólnot religijnych. Biskupi z różnych krajów alarmują bowiem, że wielkim problemem jest odejście młodych od Kościoła i w ogóle zerwanie więzi z jakimikolwiek instytucjami religijnymi.

 

W 2018 roku obchodzić będziemy piątą rocznicę powołania przez Franciszka Rady Kardynałów, która podjęła się reformy Kurii Rzymskiej. Do tej pory wprowadzono szereg zmian, nowe przepisy, połączono niektóre dykasterie, utworzono inne urzędy. Wciąż nie ma jednak zbiorczego dokumentu przedstawiającego ogólną wizję Kurii i powołania każdego z jej urzędów. Być może takie opracowanie pojawi się na Boże Narodzenie 2018 roku.

 

Franciszek zamierza także walczyć z „fake newsami.” Tej kwestii będzie poświęcone przesłanie na Światowy Dzień Komunikacji, obchodzony 13 maja. Sześciu spośród 120 kardynałów-elektorów przejdzie na emeryturę i papież dokona nowych wyborów. Gdyby w przyszłym roku doszło do konklawe, wzięłoby w nim udział już 49 kardynałów nominowanych przez Franciszka, 52 – przez Benedykta XVI i 19 – przez Jana Pawła II.

 

Wielu biskupów diecezjalnych ukończy 75 rok życia. Franciszek wyznaczy więc nowych hierarchów.

 

 

Źródło: cruxnow.com, osv.com.

AS

 

 


DATA: 2018-01-01 08:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co papież na zdjęciu trzyma w ręku ? Bo to nie jest pastorał.
ponad 1 rok temu / gość
 
Czy Papież mógłby zająć się też dostępem do mszy świętej dla Polonii w krajach zachodnich? Mam wrażenie, że ta poprawność liberalna ma się dobrze w Watykanie, podczas gdy polscy wierni Chrześcianie nie mają godnego miejsca aby uczestniczyć w mszy w języku polskim. Franiszku pamiętaj, że nas wiernych Polaków w całej Europie są miliony.
ponad 1 rok temu / Sommers
 
Papież Benedykt XVI żyje i jest prawowity.
ponad 1 rok temu / teolog
 
Strasznie wstyd mi przyznać że myślę o papieżu Franciszku jako o fałszywym proroku
ponad 1 rok temu / kesja
 
Czy panuje tu jakaś wsteczna cenzura polegająca na tym, że zaakceptowane i opublikowane wcześniej komentarze zostają później usuwane?
ponad 1 rok temu / incuss
 
śmiech :(
ponad 1 rok temu / smiech
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "57199"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.