DZIŚ JEST:   17   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
 
 
 
 

Papieski kaznodzieja o wartości życia wewnętrznego. „Człowiek żyje dziś w strachu przed ciszą”

Papieski kaznodzieja o wartości życia wewnętrznego. „Człowiek żyje dziś w strachu przed ciszą”
o. Raniero Cantalamessa fot. You Tube/ catholic fraternity

Życiu wewnętrznemu poświęcił kaznodzieja Domu Papieskiego drugą konferencję wielkopostną wygłoszoną w kaplicy Redemptoris Mater w Watykanie. O. Cantalamessa podkreślił, że życie wewnętrze jest dziś niestety zastępowane przez psychologię i psychoanalizę. Wśród słuchaczy kaznodziei znaleźli się m.in. papież Franciszek oraz pracownicy Kurii Rzymskiej. 

 

O. Raniero Cantalamessa wskazał, że życie wewnętrzne przeżywa dziś kryzys i patrzy się na nie z pewną podejrzliwością. Przyczyn takiego stanu rzeczy można szukać także w samej naturze człowieka, który nastawiony jest na to, co zewnętrzne, widzialne, a do czego zachęcają go zmysły. Kaznodzieja podkreślił, że w obecnej kulturze rolę, którą do niedawna pełniło życie wewnętrzne czy duchowe zastępuje się psychologią i psychoanalizą, skupiając się na podświadomości, a pomijając relację z Bogiem. Także w życiu Kościoła, po Soborze Watykańskim II, ideałem nie jest „ucieczka od świata” ale „wychodzenie do świata” - dodał. 

 

Włoski kapucyn podkreślił także, że człowiek żyje dziś w ciągłym pędzie, w strachu przed ciszą. Szczególnie widać to wśród młodych, którzy niejednokrotnie żyją w „orgii hałasu”, zapominając, że życie wewnętrzne to droga do życia autentycznego. Ale fala życia zwróconego w stronę tego, co zewnętrzne porywa także osoby zaangażowane w misję Kościoła. Trzeba temu zaradzić, gdyż zdaniem o. Cantalamessy, albo odnajdziemy klimat i czas milczenia oraz czas dla życia wewnętrznego, albo pogrążymy się w duchowej i całkowitej pustce.

 

„Porzucenie życia wewnętrznego i zwrócenie się w stronę tego, co zewnętrzne to jeden z najbardziej niebezpiecznych aspektów sekularyzacji. Aż do pokusy teologicznego uzasadnienia tego nowego kierunku, który przyjął imię: teologii śmierci Boga czy też świeckiego miasta” – stwierdził o. Cantalamessa. „Mówi się, że Bóg sam dał nam przykład. Kiedy przyjął ciało człowieka, ogołocił się, opuścił samego siebie z wewnętrznego życia Trójcy, stał się «światowy», to znaczy rozmył się w tym, co świeckie. Stał się Bogiem «poza sobą»” - powiedział.

 

 

Źródło: KAI, vaticannews.va

WMa

 


DATA: 2019-03-22 19:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Podajnick, ostatni akapit to jest właśnie krytyka takich heretyckich treści, padających nawet z ust teologów.
6 miesięcy temu / sp
 
?Człowiek żyje dziś w strachu przed ciszą? - Po pierwsze kard.Sarah mówi o tym od dawna - więc nie ma się co ekscytowac tym, co mówi ten zakonnik. Po drugie ten zakonnik jest przesiąknięty modernizmem: "My wiemy, jakie przeszkody utrudniają przekaz przesłania: mury podziałów, począwszy od tych, które dzielą różne Kościoły chrześcijańskie, nadmiar biurokracji, pozostałości ceremoniału, dawne prawa i kontrowersje, które są już tylko przeżytkiem" Po trzecie - głosi heretyckie treści: ?Mówi się, że Bóg sam dał nam przykład. Kiedy przyjął ciało człowieka, ogołocił się, opuścił samego siebie z wewnętrznego życia Trójcy, stał się ?światowy?, to znaczy rozmył się w tym, co świeckie. Stał się Bogiem ?poza sobą?? To jest czysto heretyckie twierdzenie o czym nieomylnie naucza Sobór Trydencki.
6 miesięcy temu / PODAJNICK
 
. Nowatorsko też brzmi cytat nie wiadomo kogo -chyba jakiegoś postępowca , że Bóg stał się światowy, to znaczy ROZMYŁ się w tym co świeckie. A może o. Raniero Catalamessa przed rekolekcjami w Watykanie modlił się razem z Buddystami jak generał Jezuitow o.Sorso ?
6 miesięcy temu / iskierka
 
Bardzo trafne wskazanie na największą obecnie herezję - zwłaszcza ostatni akapi.
6 miesięcy temu / sp
 
Nikt lepiej nie określi przyczyn kryzysu niż WSPÓŁAUTOR. W pamięci zostanie sugestywne określenie >ORGIA hałasu< i dla zrównoważenia >fala życia
6 miesięcy temu / iskierka
 
Bóg - byt duchowy, przyjął formę cielesną, by zbawić ludzi i nauczyć nas wszystkiego, czego oczekuje od nas Ojciec "Jego słuchajcie, to jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie". My ludzie - byty cielesne mamy więc przybierać formę duchową, dążyć do tego, co duchowe, by być jak Bóg -Jezus Chrystus tu na ziemi, na Jego wzór i podobieństwio, po to, by od razu, po śmierci dostąpić chwały jaką On dostąpił, Jego Matka i Wszyscy Święci :
6 miesięcy temu / Fan O. Raniero
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.