DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Papieski delegat do byłego Mistrza Zakonu Maltańskiego: nie przyjeżdżaj na zakonne wybory

Papieski delegat do byłego Mistrza Zakonu Maltańskiego: nie przyjeżdżaj na zakonne wybory

Specjalny delegat papieża Franciszka nadzorujący Zakon Kawalerów Maltańskich abp Angelo Becciu nakazał byłemu mistrzowi o. Matthew Festingowi pozostać – pod rygorem posłuszeństwa - z dala od wyborów nowego mistrza.


15 kwietnia arcybiskup Angelo Becciu napisał list do o. Matthew Festinga, byłego Wielkiego Mistrza Suwerennego Rycerskiego Zakonu Maltańskiego, żądając, aby „nie przyjeżdżał do Rzymu” na wybory, które odbędą się 29 kwietnia.


O. Festing został poproszony przez papieża Franciszka o rezygnację ze swego stanowiska w styczniu, tuż po zdymisjonowaniu Wielkiego Kanclerza Albrechta Freiherr von Boeselagera, trzeciego najwyższego rangą przywódcy Zakonu, który był  zamieszany w skandal rozpowszechniania środków antykoncepcyjnych m.in., w Birmie. Zaangażowanie Papieża było zaskoczeniem z uwagi na suwerenny status zakonu. Kolejnym zaskoczeniem było usunięcie przez Franciszka o. Festinga ze stanowiska i anulowanie wcześniejszych decyzji Wielkiego Mistrza.

 

Delegat papieski napisał do byłego szefa Zakonu Maltańskiego: „Twoja obecność ponownie otworzyłaby rany, dopiero co zabliźnione i uniemożliwiłaby odbycie się wyborów w atmosferze pokoju i harmonii, dopiero co przywróconej”.


Arcybiskup podkreślił, że jego decyzję podziela Ojciec Święty. Dodał, że o. Festing powinien w ogóle zrezygnować z podróży do Rzymu „jako akt posłuszeństwa”.

 

Podczas gdy abp Becciu powiedział byłemu Wielkiemu Mistrzowi, że „wielu wyraziło życzenie, by nie przyjeżdżał do Rzymu”, to jednak znaczna część zakonników potwierdziła, że o. Festing jest nadal bardzo popularny w zakonie i mógłby nawet być ponownie wybrany na Wielkiego Mistrza.

 

„Niektórzy twierdzą, że to posunięcie jest więc próbą pozbawienia wpływu o. Festinga na wybory przez niektórych rycerzy, chcących skierować zakon w zupełnie nowym kierunku””– pisze watykanista Edward Pentin.

 

Wierni katolicy postrzegali zwolnienie przez o. Festinga Wielkiego Kanclerza, odpowiedzialnego za promocję środków antykoncepcyjnych w biednych krajach, jako próbę oczyszczeniu zakonu podjętą wspólnie z patronem kardynałem Raymondem Burkiem. Papież jednak podjął później decyzję, by powołać specjalnego delegata, który miał się zająć zbadaniem sprawy dymisji Wielkiego Kanclerza.

 

Kardynał Burke zapytany w zeszłym tygodniu w rozmowie z InfoVaticana, czy kryzys w Zakonie Maltańskim zakończył się, odparł, że to „trudne pytanie, aby odpowiedzieć”.

 

- Na razie jestem całkowicie pozbawiony jakiegokolwiek wpływu na sprawy Zakonu Maltańskiego. Podczas gdy zachowuję tytuł Patrona, Papież wyjaśnił, że jedyną osobą, która może wypowiadać się w sprawie Zakonu Maltańskiego w imieniu Ojca Świętego, jest arcybiskup Becciu. Więc nie wiem – stwierdził.

 

Następnie skomentował nadchodzące wybory.

 

- W kwietniu powinno odbyć się wybory nowego Wielkiego Mistrza i mam nadzieję, że zostanie wybrany spośród rycerzy wybitny przywódca, który będzie w stanie uporać się z problemami i poprowadzić Zakon we właściwym kierunku. Ojciec Święty wyjaśnił mi w swoim piśmie z 1 grudnia ubiegłego roku, że ma bardzo poważne obawy odnośnie Zakonu Maltańskiego. Obawy te  - wg mnie - są z pewnością uzasadnione i nowy lider będzie musiał poradzić sobie z tymi wyzwaniami – stwierdził hierarcha.

 

 

Źródło: lifesitenews.com.

AS
DATA: 2017-04-20 11:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wydaje mi się że bardziej chodzi o sprawy finansów tego zakonu i transakcji jakie zawiera.
ponad 1 rok temu / bulba
 
Czyżby masoni obawiali się jego ponownego wyboru?
ponad 1 rok temu / Stan
 
Zostało jeszcze coś do zepsucia w tym Kościele Katolickim? Jeśli to jest koniec rozbiórki/demolki to znaczy, że Pan Jezus jest tuż za rogiem... To dobrze. Kyrie eleison!
ponad 1 rok temu / vlad
 
Kardynałowie są zdezorientowani. A co ma powiedzieć zwykły katolik??? Boże ratuj!
ponad 1 rok temu / Kazio
 
"Przywrócenie harmonii" w rozdawaniu prezerwatyw. Jakie to praktyczne i antykatolickie. Powinien jechać!
ponad 1 rok temu / Leo
 
Abp Becciu to tak ma wygladac przebaczenie oferowane przez Ciebie znaczy papieskiego wyslannika?! Wykluczenie?! To taki dobry i milosiermy przyklad dajesz na cały swiat abp Becciu?!
ponad 1 rok temu / Slawomir Tomasz Roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.