DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Papieska pielgrzymka oczami kubańskiej prasy

Papieska pielgrzymka oczami kubańskiej prasy

Apel Benedykta XVI o budowę społeczeństwa otwartego na Kubie dominował w relacjach z pierwszego dnia wizyty papieża w kraju rządzonym przez komunistów. Wychodzący w Miami na Florydzie dziennik ”El nuevo Herald” wskazując na żyjących tam kubańskich emigrantów podkreślił słowa papieża, że nosi on w sercu „słuszne pragnienia wszystkich Kubańczyków bez względu na to, gdzie żyją”.


Natomiast organ komunistycznej partii „Granma” na pierwszej stronie przytoczył słowa papieża, że Kuba powinna starać się „rozszerzać swoje horyzonty”, a młodzieżowy "Juventud rebelde" napisał o serdecznym przyjęciu, jakie zgotowano Benedyktowi XVI w Santiago de Cuba. Gazeta podkreśla wolę niezależności wyspy i stwierdza, że „alternatywą jest całkowita niezależność lub absolutna jej utrata”.

Media Ameryki Łacińskiej poświęcają wiele miejsca wizycie papieża na Kubie. Prawie wszystkie największe gazety tego kontynentu informują czytelników na pierwszych stronach o pielgrzymce, opatrując relacje zdjęciami. Kolumbijski dziennik „El Tiempo” zauważył, że Benedykt XVI nie krytykował rządu Castro, a zaskoczył krytyką kapitalizmu.

Meksykański dziennik "Excelsior" zwrócił uwagę na "ciężki czas" kubańskiej wizyty papieża. „Benedykt XVI odwiedza kraj, znajdujący się na etapie rekonstrukcji” - czytamy. Natomiast inna meksykańska gazeta "Jornada" na stronie tytułowej zacytowała słowa prezydenta Raula Castro: „Kuba ma prawo wybrać swoją własną drogę”.

W dzień po wyjeździe papieża prasa meksykańska obszernie komentuje jego wizytę. Dziennik „El Universal” podkreślił, że na jej zakończenie Benedykt XVI wezwał mieszkańców Meksyku, aby okazywali “stanowczość wobec sił zła”. Według gazety apel papieża o zaprzestanie przemocy w meksykańskiej wojnie narkotykowej stanowił centralne przesłanie pielgrzymki Ojca Świętego w Meksyku.

 

 

KAI


DATA: 2012-03-28 13:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.