DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Państwowe obchody rocznicy rzezi wołyńskiej. „Bolesna rana w naszej, polskiej pamięci”

Państwowe obchody rocznicy rzezi wołyńskiej. „Bolesna rana w naszej, polskiej pamięci”
Fot. MON

To ludobójstwo miało swój plan, cel i zbrodniczy kształt, bo było planowane. Nie było odruchem zemsty, było długofalowym planem, którego celem z jednej strony było wytrzebienie ludności polskiej żyjącej na tamtych terenach od setek lat – mówił minister Antoni Macierewicz przy stołecznym Skwerze Wołyńskim, podczas uroczystych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.


Jak podkreślił szef MON, każde ludobójstwo domaga się pamięci, a od spadkobierców sprawców „zadośćuczynienia przez przyznanie prawdy i wspólną pokutę za to, co się wydarzyło”.


– Stoimy dzisiaj tutaj też po to, by powiedzieć, że Polacy nigdy tamtego czasu nie zapomną, bo pamiętają, że ludobójstwo, którego dokonano na Polakach kresowych, miało swój pierwowzór i to było ludobójstwo niemieckie, ludobójstwo hitlerowskie. I miało swoje następstwo, i to było ludobójstwo sowieckie, ludobójstwo rosyjskie, którego doświadczyła Polska i Polacy – stwierdził minister Macierewicz.


Wielokrotnie pojawia się w ustach niektórych, zarówno w Polsce jak i szczególnie na Ukrainie, zdanie: „Po co tę ranę rozdrapywać?”. Przypomnijmy słowa Żeromskiego: „Trzeba rozdrapywać ranę, aby się nie zabliźniły błoną podłości. Trzeba rozdrapywać rany, aby nie zabliźniła się błoną zapomnienia”. To jest wyzwanie dla nas, młodszego pokolenia – podkreślił z kolei Jan Józef Kasprzyk, stojący na czele Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Dobre relacje polsko-ukraińskie mogą być budowane tylko w oparciu o prawdę, również bolesną, o ludobójstwie dokonanym na Wołyniu 74 lata temu – dodał.


W uroczystościach nie uczestniczył prezydent Andrzej Duda, jednak do uczestników skierował specjalny list. „Rzeź wołyńska pozostaje wciąż bolesną raną w naszej polskiej pamięci, tym bardziej, że bardzo długo była przemilczana i nieobecna” – napisał. „Ojczyzna nigdy nie zapomni o swoich wiernych obywatelach, zamordowanych jedynie za to, że byli Polakami” – zadeklarował prezydent.

Andrzej Duda stwierdził także, iż powodem, dla którego zbrodnia stała się możliwa, był fakt nieistnienia naszego państwa. „Zabrakło Rzeczypospolitej. Państwo polskie podzielone przez dwa totalitarne imperia – hitlerowskie Niemcy i Rosję sowiecką – nie było w stanie skutecznie chronić swoich obywateli. Dlatego pamięć o tej ludobójczej zbrodni jest wezwaniem do budowania silnej Polski” – czytamy w liście.


Skala tej zbrodni jest niewyobrażalna – mówił podczas rocznicowych obchodów prezes IPN Jarosław Szarek. – Nie ma winnych narodów. (…) obwiniamy ludzi, obwiniamy ideologie, obwiniamy systemy. Nie zgodzimy się na kłamstwa, bo to jest droga donikąd – zaznaczył.

„Z traumą, z którą do dziś przyszło żyć cudem ocalałym oraz ich potomkom, borykają się wszyscy niemogący przejść obojętnie wobec cierpień i śmierci niewinnych ofiar, których jedną, jedyną winą było to, że urodzili się Polakami. (...) W smutku i zadumie nad kruchością ludzkiego istnienia i poświęceniu życia dla umiłowanej ojczyzny, chylimy czoła przed ofiarami tych straszliwych zbrodni i składamy hołd tym, których niemy krzyk zawsze będzie rozbrzmiewał w naszych sercach” – napisał w okolicznościowym liście Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury.

W trakcie uroczystości odbył się Apel Pamięci, połączony z salwą honorową i modlitwą. Została też odsłonięta tablica informacyjna przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w województwach południowo-wschodnich w latach 1942-1947.


Tylko 11 lipca 1943 roku, pierwszego dnia masowej kampanii wymierzonej w Polaków, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) uderzyła na niemal sto miejscowości położonych na terenie Wołynia. Ogółem w trakcie rzezi okrutną śmiercią zginęło – według różnych szacunków – nawet do 60 tysięcy naszych rodaków. 11 lipca to, wskutek ubiegłorocznej decyzji Sejmu, Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

 

 

Źródło: rmf24.pl

RoM 

 


DATA: 2017-07-11 17:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak oni traktują historię instrumentalnie. Macierewicz mija się z prawdą, gdy mówi, że ludobójstwo niemieckie poprzedziło ludobójstwo sowieckie. Było akurat odwrotnie, począwszy od 1917, z późniejszą eksterminacją Polaków po 1920 na terenach oddanych bez żadnego powodu sowietom, i dalej w latach 30. Poza tym, jeśli już wymienił "ludobójstwo rosyjskie", czemu nie uzupełnił go o "ludobójstwo żydowskie". Wyjątkowo liczna reprezentacja "narodu wybranego" w sowieckich organach bezpieczeństwa na pewno upoważnia do takiego stwierdzenia. I faktycznie, jak ktoś już zauważył, jakoś nie przeszła p. Macierewiczowi przez gardło zbitka "ludobójstwo ukraińskie". Zastanawia też to wieczne rozmywanie odpowiedzialności. Co ma w rocznicę 11 lipca do rzeczy ludobójstwo niemieckie czy sowieckie? Chyba że p. Macierewicz uważa, że to nie wina ?biednych Ukraińców?, że mieli tak złowrogich nauczycieli, na których się po prostu zapatrzyli. Z Panem Bogiem.
ponad 2 lata temu / Stefan
 
Właśnie weszła umowa stowarzyszeniowa UE i Ukrainy. W tym kontekście zachowanie polityków jest bardzo zrozumiałe.
ponad 2 lata temu / nwo
 
Komentarz Stroke świadczy, że nie ma honoru, ani za grosz wstydu o rozumie nie warto mówić, że pod artukułem o ludobójstwie uprawia mowę nienawiści. Jedyne co można powiedzieć to konieczny byłaby szybka terapia. Stroke uważa, że w Polsce jest pedofila dozwolona, bajki propagują zoofilie, a papieza ocenił jako sataniste. Zaburzenia niewyobrażalne, współczuje rodzinie i sąsiadom szczerze i w duchu miłosierdzia, powinni sie nim zając póki nie zrobi coś nieodwracalnego.
ponad 2 lata temu / Michu.
 
Polak i patriota to zwykle katolik nietolerujący samcołożnictwa, obrońca każdego życia nienarodzonego, bojący się Boga i świadomy, że za grzech przyjdzie kara. OUN to organizacja społeczne powstała dzięki dobrodziejstwu demokracji, a UPA to jej oddziały zbrojne. Jakże może więc Michu, który aprobuje czynny homoseksualizm (i inne zboczenia), jest zwolennikiem aborcji, uważa, że piekła nie ma, a Bóg w Trójcy Jedyny to głupiec; więc jakże ten Michu może oddawać cześć polskim patriotom? Jakże Michu, który pochwala demokratycznie wybranego Hitlera i jego usankcjonowane demokratycznym prawem uczynki pochwalać polskich patriotów, którzy walczyli z hitlerowską zarazą? I w końcu: jakże Michu może pisać o hańbie OUN i UPA skoro są to dzieci demokracji popieranej bezwarunkowo przez Michu? Merda do nas ogonkiem, pewnie chce swoje ugrać, albo wprost ugryźć rękę, która zacznie go karmić. ... Człowieka da się oszukać, Pana Boga - nie. :)
ponad 2 lata temu / Stroke
 
Wieczna cześć i chwała Polskim patriotom męczennikom i bohaterom Wołynia. Wieczna hańba ukraińskim mordercom spod znaku oun i upa.
ponad 2 lata temu / Michu.
 
Ciekawe, że "ludobójstwo ukraińskie" jakoś nie przeszło panu Macierewiczowi przez gardło. Tak mącił aby tylko nie wymienić Ukraińców, UPA i Bandery - to było żałosne, już znacznie odważniej napisał min. Gliński.
ponad 2 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.