DZIŚ JEST:   05   KWIETNIA   2020 r.

Niedziela Palmowa
Św. Wincentego Ferreriusza
Św. Katarzyny Thomas
 
 
 
 

Państwowa Inspekcja Pracy wchodzi do polskich firm. Chodzi o „obchodzenie” prawa

Państwowa Inspekcja Pracy wchodzi do polskich firm. Chodzi o „obchodzenie” prawa
Glowny Inspektor Pracy: Roman Giedrojc. Fot: Krystian Maj/FORUM

Do końca roku inspektorzy pracy sprawdzą ponad 20 tysięcy firm w Polsce. Kontrole wiążą się „obchodzeniem” przez pracodawców przepisów dotyczących płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej.

 

Jednym z powodów kontroli są informacje o nieprawidłowościach w tej sprawie zgłoszone przez działaczy NSZZ „Solidarność”. Roman Giedrojć, główny Inspektor Pracy powiedział niedawno, że inicjatywa „S” jest niezwykle cenna. - W tym przypadku zależy nam przede wszystkim na informacjach, gdzie dochodzi do takich przypadków, tak abyśmy mogli je sprawdzić i skutecznie zainterweniować. Jestem przekonany, że wsparcie Solidarności przyczyni się do zwiększenia skuteczności inspektorów pracy – zaznaczył.

 

Sprawę skomentowała również Elżbieta Rafalska, minister pracy. Zaznaczyła, że od momentu wejścia nowych przepisów w życie wielu pracodawców rozpoczęło próby ich obejścia. - Wszystkie informacje dotyczące nieprawidłowości są kierowane do głównego inspektora pracy. Mobilizujemy wszystkie siły – powiedziała „Pulsowi Biznesu”.

 

Marek Lewandowski, rzecznik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” alarmuje, że w niektórych firmach dochodzi do „patologicznych sytuacji”. - Pracownicy dostają umowy na 13 zł, ale różnymi dziwnymi technikami obniżą się im to wynagrodzenie. Np. pracownik dostał nową umowę na 13 zł, ale jednocześnie dostał umowę na dzierżawę odkurzacza na 500 zł, albo na dzierżawę munduru. Mieliśmy też przypadek naliczania kar za minutowe spóźnienia, złotówka za minutę – powiedział.

 

Branże, które znalazły się w gestii zainteresować Państwowej Inspekcji Pracy to m.in.: budownictwo, ochrona osób i mienia, gastronomia i hotelarstwo oraz usługi sprzątające. Według szacunków GUS w całej gospodarce na umowach cywilno-prawnych pracuje 1,3 mln osób spośród ponad 16 mln zatrudnionych.

 

- W 2017 roku kontrolami inspekcji pracy zostaną objęci pracodawcy i przedsiębiorcy w wymiarze do tej pory niespotykanym. Planujemy ponad 20 tys. kontroli, które będą poświęcone głównie minimalnej płacy godzinowej – zaznaczył Giedrojć.

 

Od nowego roku płaca minimalna dla zatrudnionych na etat zwiększyła się o ponad 8 proc. i wynosi 2 tysiące złotych. Weszła też w życie minimalna stawka godzinowa w wysokości 13 zł dla osób wykonujących zlecenia lub świadczących usługi.

 

Źródło: rmf24.pl, gazetaprawna.pl

TK


DATA: 2017-03-02 10:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gdyby oni potrafili założyć i efektywnie prowadzić własne firmy, już dawno by to zrobili.
ponad 3 lata temu / do wróżącego z liści
 
@Dodo Błąd. 100tys. wywalonych urzędasów założy firmy i zatrudni pozostałe 500 tys. Zajmą się czymś pożytecznym i gospodarka zyska.
ponad 3 lata temu / Leaf427
 
Wszystko w państwie, nic poza państwem, nic przeciwko państu. Państwo nadzorujące polaków uważa że ktoś musi zpłacać długi zaciągnięte przez państwo w ostatnich 20 latach a widać że brakuje im w kasie. Tak więc idą w teren żeby zrobić wrażenie że biurokracja musi istnieć bo wredni polscy przedsiębiorcy wciąż mają tendencje kapitalistyczne i własnościowe a ktoś musi proletariat zapewnć o sprawiedliwości społecznej która przybiera nazwę "solidarności". Jak to w socjalizmie wszystko ewoluuje i mutuje. Odkąd stolicą polski została mazowiecka Warszawa mamy same problemy i uciemiężenia. Widać że syndrom Konrada Mazowieckiego ciąży nad tą krainą mazowiecką. Takie fatum arogancji i cwaniactwa.
ponad 3 lata temu / Krzysiek
 
Wywalenie 600tys na bruk spowoduje wzrost liczby bezrobotnych, czyli poszukujących pracy. A wtedy pensje oferowane przez pracodawców spadną, a nie wzrosną. Prawo popytu i podaży. Ekonomii nie oszukasz.
ponad 3 lata temu / do Leaf427
 
jak pięknie i dyplomatycznie podali, ile to firm, polskich firm, chcą w tym roku zamknąć (dokładnie - zlikwidować); coraz bardziej podoba mi się ta "dobra zmiana"; żyć nie umierać - tylko za co? - pytanie do życia i umierania;
ponad 3 lata temu / JARO
 
Kontrole PIP to jakaś kpina ,niemogę wejść do firmy i sprawdzić co się dzieje ,tylko informują o kontroli i zgłaszają do pracodawcy ze np chcą wglądu do godzin pracy i ze firma ma na to np 5 dni. U mnie w firmie taki czas pozwala na,sfalszowanie dokumentacji i wydrukowanie wszystkich kart szkoleniowych które podpisuje się z datą np 2015r . Takie naloty PIP to po prostu żenada
ponad 3 lata temu / niezadowolony
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.