DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ostrzega: picie alkoholu normą wśród gimnazjalistów

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ostrzega: picie alkoholu normą wśród gimnazjalistów
Fot. nkzs /sxc.hu

Prawie 90 proc. uczniów III klas gimnazjalnych i ponad 95 proc. uczniów II klas liceów i innych szkół średnich przyznaje się do picia napojów alkoholowych. Napoje alkoholowe są najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną używaną przez młodzież – takie wnioski płyną z raportu w ramach Europejskiego Programu Badań Szkolnych na Temat Alkoholu i Innych Narkotyków (ESPAD).


Badania zostały przeprowadzone w 2011 roku na grupie osób w wieku 15-18 lat na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) oraz Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii .

 

Najczęściej spożywanym napojem alkoholowym jest piwo. Niestety rosną również wskaźniki spożycia napojów wysokoprocentowych. Ponad 60 proc. chłopców oraz ponad połowa dziewcząt (53 proc.) uczących się w III klasach gimnazjalnych (15/16–latków) piła alkohol w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie.

 

Do upicia się w ciągu ostatniego roku przyznało się ponad 50 procent piętnastolatków i ponad 70 procent siedemnastolatków. Z raportu PARPA wynika, że co czwarty chłopiec w wieku 15-16 lat i co piąta dziewczynka w tym samym wieku upili się w czasie miesiąca przed badaniami.

 

Godne odnotowania jest to, że spada odsetek młodzieży, która dostępność alkoholu ocenia jako łatwą, choć wciąż jest on bardzo wysoki. Łatwość dostępu do piwa jako wysoką ocenia ponad 80 procent piętnastolatków i ponad 70 procent siedemnastolatków.

 

Przypomnijmy, że o zaangażowanie w ochronę trzeźwości najmłodszych Polaków zaapelował Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości w tegorocznym apelu, który zostanie odczytany w polskich kościołach w najbliższą niedzielę. Jak co roku Zespół zachęca też, by w sierpniu – "miesiącu rolniczego trudu, maryjnych świąt i patriotycznych rocznic" – powstrzymać się od picia alkoholu. Apeluje także o całkowity zakaz jego reklamy przypominając, że w ub. roku na reklamę alkoholu w telewizji przeznaczono 400 mln zł.

 

Również PARPA zachęca wszystkich dorosłych, rodziców, opiekunów, aby interweniować gdy widzimy, że młodym ludziom sprzedawany jest alkohol bez jakiejkolwiek kontroli, gdyż "to przede wszystkim od naszej postawy zależy na ile będziemy w stanie chronić młodych ludzi przed zagrożeniem związanym ze spożywaniem alkoholu" - podkreśla Robert Frączek z PARPA.

 

 

KAI

luk
DATA: 2015-07-29 23:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sierpień, miesiącem wakacji i urlopów, wypoczynku i relaksu, zresztą podobnie jak i lipiec. I w tym właśnie miesiącu postawiono na trzeźwość. Z pedagogicznego punktu widzenia jest to niewłaściwe. Jeżeli stawiamy komuś wymagania, to nie zaczynamy od, co tu nie mówić - wygórowanych i trudnych (może i najtrudniejszy, jeśli chodzi o porę roku) do spełnienia wyrzeczeń. Niechby był to każdy inny miesiąc, ale nie sierpień. Ale także nie lipiec.
ponad 4 lata temu / momus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.