DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Komentarz czytelnika przesłany na skrzynkę [email protected]

Państwo wyznaniowe? Było zawsze i było dobrze! A Kopacz chce nas przed nim bronić

Państwo wyznaniowe? Było zawsze i było dobrze! A Kopacz chce nas przed nim bronić
fot.Adam Chelstowski/FORUM

Polska była, jest i będzie katolicka! Bez katolicyzmu nie ma Polski! Co więcej, zawsze byliśmy państwem wyznaniowym! Kościół zawsze miał tutaj uprzywilejowaną pozycję i odwdzięczał się za to państwu i narodowi, dając mądrych przywódców, prawdziwe autorytety moralne i chroniąc nas w dobie zagrożeń. Nie zapominajmy i nie dajmy się straszyć politycznej propagandzie ludzi nietolerancyjnych wobec katolicyzmu! - napisał do redakcji Portalu PCh24.pl czytelnik, pan Janusz z Mielca.

 

Kto przyjął chrzest i wciągnął Polskę w obręb cywilizacji chrześcijańskiej? Władca! Mieszko I stworzył zręby państwa wyznaniowego. Pierwsi Piastowie budowali z pieniędzy publicznych, państwowych pierwsze w kraju murowane kościoły. Spełniały one z resztą funkcję nie tylko sakralną – kościół św. Andrzeja na krakowskim Okole (miejscowość między Wawelem a Krakowem-Rynkiem) był jedynym niezdobytym przez tatarów obiektem w stolicy księstwa. A ufundował go jeden z najwyższych państwowych urzędników – Palatyn Sieciech.


Polska Jagiellonów też była państwem wyznaniowym – Jagiełło, by przyjąć Koronę musiał ochrzcić się jako katolik (bo wbrew informacją ze szkół, nie był poganinem a prawosławnym!). Każdy Król Rzeczpospolitej, także elekcyjny, musiał być katolikiem. Nie stało to w sprzeczności z akceptowaniem innych konfesji, ale władca Polski musiał być katolikiem. Sobieski obronił Europę przed Turkami na prośbę Papieża – głowy Kościoła Rzymskiego!


Gdzie Jagiełło i Sobieski składali zdobyte na wrogach chorągwie? U stóp Konfesji Św. Stanisława w Katedrze na Wawelu. Przy relikwiach patrona Polski. August II Sas, elektor saski, by zostać królem Polski przeszedł na katolicyzm. Konstytucja 3 maja, chociaż liberalna i postępowa, nazywała wprost katolicyzm wiarą dominującą.


Katolicyzm razem z polskością były powodem ataków zaborców na naszych przodków. Bolszewicy nienawidzili nas właśnie za wierność wierze Rzymskiej. Kto w okresie komunizmu był ostojną i dawał nam nadzieję? Kościół! Z jego wsparcia korzystali nawet lewicowi opozycjoniści, a także ci siedzący dzisiaj w poselskich ławach PO! Platforma jednak chce o tym zapomnieć. Przypominam więc: Polska była, jest i będzie katolicka! Bez katolicyzmu nie ma Polski! Co więcej, zawsze byliśmy państwem wyznaniowym! Kościół zawsze miał tutaj uprzywilejowaną pozycję i odwdzięczał się za to państwu i narodowi, dając mądrych przywódców, prawdziwe autorytety moralne i chroniąc nas w dobie zagrożeń. Nie zapominajmy i nie dajmy się straszyć politycznej propagandzie ludzi nietolerancyjnych wobec katolicyzmu!

 


Janusz z MielcaDATA: 2015-10-22 09:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ta pani chce neutralności światopoglądowej. Jak być neutralnym jak neutralność robi z człowieka ateistę, a to już nie jest neutralnoć. Można drugi "Rejs" nakręcić :).
ponad 3 lata temu / trawa
 
Do "Tyldy": Hmm, powiedzmy sobie krótko: Wszyscy ci zaborcy, choć posiedli ten kraj w wyniku przestępstwa zapewniali jednak pewien porządek wynikający z samego faktu istnienia monarchii. Pod względem wolności - niewyobrażalne dzisiaj swobody panowały w tamtym czasie (lata 70. XIXw) Czy taki Wilhelm II, chociaż zaborca i niemiaszek-regulator podpisałby ustawę o drożdżówkach, czy podatek bankowy?
ponad 3 lata temu / Hijak
 
Prawdziwe słowa Panie Januszu. Niech Bóg Panu i Pańskiej rodzinie błogosławi. Ja też jestem Chrześcijanką i chcę aby Polska zawsze była Chrześcijańska, aby Jezus Ją chronił, a Matka Boża Jej błogosławiła. Niech każdy pamięta te słowa: Tylko pod Krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem.
ponad 3 lata temu / Eugenia
 
Cóż, na tym przykładzie świetnie widać, że nawet sprzedanie duszy diabłu wcale nie gwarantuje sukcesu bo Królowa Polski jest dużo mocniejsza :)
ponad 3 lata temu / abc
 
Jezus powiedział idzcie na cały świat i głoście Ewangelię-na cały więc na pewno nie dał Bóg ludziom nowej religii- islamu-to nie jest religia. Po Chrześcijaństwie nie może być już żadnej nowej religii- wszystko to, to tylko szatańskie zwodzenie ludzi.
ponad 3 lata temu / Aaron
 
Bardzo dobry wywód. W pełni popieram i wzywam do popierania takich treści
ponad 3 lata temu / jackers_ea
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.