DZIŚ JEST:   20   LISTOPADA   2019 r.

Św. Rafała Kalinowskiego
Św. Feliksa Walezjusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 10  >   Prawda, dobro piękno

Paweł Toboła-Pertkiewicz

Państwo w Biblii


Instytucja państwa ma pewne uzasadnienie, gdyż zapewnia mieszkańcom kraju obronę i sądownictwo. Wady państwa są jednak widoczniejsze – pisze prof. Michał Wojciechowski w swej najnowszej książce Biblia o państwie, którą opublikowało krakowskie wydawnictwo WAM pod patronatem Fundacji PAFERE.

Z samej swojej natury państwo, jako instytucja o szerokiej władzy, próbuje zająć miejsce Boga, a więc potencjalnie zawsze jest bożkiem. Jego funkcjonowanie z reguły wiąże się zwykle ze zdzierstwem podatkowym, wyraźnie potępionym. Poziom moralny rządzących przeważnie jest zaś bardzo niski (Sdz 9). W podsumowaniu autor wzywa do zmiany obecnego modelu państwa z rozbudowaną i represyjną względem obywateli biurokracją ku instytucji strzegącej wspólnego dobra, a zwłaszcza sprawiedliwych praw.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Internetowy sklep z koszulkami promującymi na rożne sposoby socjalizm i inne „lewicowe ideały” sprzedaje m.in. wzory profanujące wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej w barwach homoseksualnej międzynarodówki LGBT. To jednak nie wszystko. Pośród propozycji sklepu znajduje się też tak zwany t-shirt z obrazkiem płonącej świątyni katolickiej i hiszpańskim hasłem, które trudno odczytać inaczej jak… pochwałę podpalania kościołów.

 
 

Na Marszu Niepodległości, który 11 listopada przeszedł ulicami Warszawy, stołeczni urzędnicy dopatrzyli się haseł „nawołujących do nienawiści”. Zamierzają powiadomić o tym prokuraturę.

 

„Serdecznie dziękuję za przesłane pod moim adresem słowa solidarności i wsparcia (…) Jako pasterz Kościoła nie mogę milczeć w obliczu tych bluźnierczych aktów wulgarnego obrażania katolickiej wiary” – napisał abp Marek Jędraszewski w liście do inicjatorów akcji modlitewnej pod oknem papieskim w obronie krakowskiego metropolity.

 

„Pierwsze na świecie zastrzyki antykoncepcyjne dla mężczyzn mogą trafić do sprzedaży w ciągu sześciu miesięcy. Indyjscy naukowcy ogłosili, że zakończono badania kliniczne nad lekiem”, informuje brytyjski dziennik „Independent”.

 

Chociaż w roku 2017 w budżetu obywatelskiego Białegostoku projekt budowy strzelnicy otrzymał najwięcej głosów, realizacja inwestycji nawet się jeszcze nie rozpoczęła. Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski twierdzi, że nie ma na to dostatecznych środków. Wcześniej nie przeszkadzało mu to wydawać niemałych sum na zabezpieczenie tak zwanego marszu równości. 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.