DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   CYWILIZACJA

Jacek Hoga

Państwo jako wróg rodziny


W Polsce międzywojennej panował zwyczaj, iż jeśli w rodzinie urodził się piąty syn, to jego chrzestnym zostawał Prezydent Rzeczypospolitej. W ten sposób szczególnie honorowano płodne rodziny. Dziś trzeba pilnować, aby lekarze pod pretekstem porodu przez cesarskie cięcie nie ubezpłodnili kobiety bez jej zgody. Czy rodzina wielodzietna znaczy obecnie tyle co patologiczna? W przypadku rodziny zamożnej wielodzietność uznaje się za dziwaczną ekstrawagancję, w innym przypadku – nierzadko za życiowe nieudacznictwo i koronny dowód na całkowitą nieodpowiedzialność rodziców, co z kolei może w prosty sposób przekładać się na decyzję o zatrudnieniu lub zwolnieniu delikwenta – ojca rodziny.

Autor był świadkiem zwolnienia z pracy wielodzietnego ojca w czasie, gdy jego „niepracująca” żona była czwarty raz w stanie błogosławionym. Wielodzietność, choć często uznawana za nieumiejętność prawidłowego „zabezpieczenia się”, postrzegana jest jednak jako stanowczy wybór moralny, wobec którego trudno przejść obojętnie. Dlatego też wywołuje silne reakcje, wśród których jednakowoż – co ważne – stanowczo przeważają te pozytywne. Pomimo szeregu negatywnych stereotypów większość przechodniów czy znajomych z widzenia na widok wesołej, rozbawionej, a mimo to grzecznej gromadki na ulicy, w sklepie czy w kościele, uśmiecha się szczerze i z niekłamaną serdecznością. Trudno wręcz zliczyć przypadki delikatnego wyrażania akceptacji. Tak więc, choć wydaje się, że status społeczny rodziny wielodzietnej jest powszechnie niski, to – poza mediami – są one równoprawnymi członkami lokalnych społeczności...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jak dowiedzieli się reporterzy Interii.pl, w środę lub czwartek Trybunał Konstytucyjny opublikuje uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji z 22 października 2020 r. orzekającego niezgodność tzw. przesłanki eugenicznej z Konstytucją.

 
 

Amerykański przywódca – w przeciwieństwie do poprzedniej administracji – zakazał łączenia kryzysu i choroby COVID-19 z Chinami. Dlaczego? By przeciwdziałać „uprzedzeniom rasistowskim” w stosunku do Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. W przestrzeni publicznej nie można mówić o „chińskim wirusie”, „wirusie z Wuhan” itp.

 

Na grzywnę w wysokości 4,3 tys. zł i zapłatę kosztów postępowania skazany został asesor komorniczy, który w październiku ubiegłego roku nawoływał do spalenia siedziby Ordo Iuris. Komisja Dyscyplinarna nakazała też mężczyźnie przeproszenie Instytutu i przekazanie przeprosin do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej celem opublikowania na stronie internetowej KRK. Wpis jaki mężczyzna umieścił na Twitterze był komentarzem do nielegalnego protestu środowisk proaborcyjnych, jaki odbył się przed siedzibą Instytutu.

 

 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.