DZIŚ JEST:   16   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Cypriana, męczennika
Św. Korneliusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   CYWILIZACJA

Jacek Hoga

Państwo jako wróg rodziny


W Polsce międzywojennej panował zwyczaj, iż jeśli w rodzinie urodził się piąty syn, to jego chrzestnym zostawał Prezydent Rzeczypospolitej. W ten sposób szczególnie honorowano płodne rodziny. Dziś trzeba pilnować, aby lekarze pod pretekstem porodu przez cesarskie cięcie nie ubezpłodnili kobiety bez jej zgody. Czy rodzina wielodzietna znaczy obecnie tyle co patologiczna? W przypadku rodziny zamożnej wielodzietność uznaje się za dziwaczną ekstrawagancję, w innym przypadku – nierzadko za życiowe nieudacznictwo i koronny dowód na całkowitą nieodpowiedzialność rodziców, co z kolei może w prosty sposób przekładać się na decyzję o zatrudnieniu lub zwolnieniu delikwenta – ojca rodziny.

Autor był świadkiem zwolnienia z pracy wielodzietnego ojca w czasie, gdy jego „niepracująca” żona była czwarty raz w stanie błogosławionym. Wielodzietność, choć często uznawana za nieumiejętność prawidłowego „zabezpieczenia się”, postrzegana jest jednak jako stanowczy wybór moralny, wobec którego trudno przejść obojętnie. Dlatego też wywołuje silne reakcje, wśród których jednakowoż – co ważne – stanowczo przeważają te pozytywne. Pomimo szeregu negatywnych stereotypów większość przechodniów czy znajomych z widzenia na widok wesołej, rozbawionej, a mimo to grzecznej gromadki na ulicy, w sklepie czy w kościele, uśmiecha się szczerze i z niekłamaną serdecznością. Trudno wręcz zliczyć przypadki delikatnego wyrażania akceptacji. Tak więc, choć wydaje się, że status społeczny rodziny wielodzietnej jest powszechnie niski, to – poza mediami – są one równoprawnymi członkami lokalnych społeczności...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Australijczycy zapowiedzieli kontynuację zeszłorocznej akcji „Różaniec do granic” – „OzRosary#53”. 13 października będą modlić się o ochronę ich kraju i jego mieszkańców oraz o świętość życia i małżeństwa. Celem inicjatywy jest także oddanie Australii Niepokalanemu Sercu Maryi.

 
 

Podczas sobotniego Marszu dla Życia w Zurychu zwolennicy swobody zabijania dzieci poczętych  dążyli do rozbicia manifestacji obrońców życia. Policja zabezpieczająca marsz została obrzucona butelkami, kamieniami i petardami. W wielu miejscach płonęły śmietniki. Zaatakowani też zostali przybyli na miejsce strażacy.

 

Wskutek szerzenia się tzw. imprez „chemsex” dla homoseksualistów, podczas których ich uczestnicy narkotyzują się i współżyją z wieloma partnerami na raz, w zastraszającym tempie rośnie liczba osób zarażonych wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową w Europie – alarmują lekarze.

 

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kard. Marc Ouellet w specjalnym liście zauważył, że reformy wynikające z obrania przez Kościół w Niemczech tzw. „drogi synodalnej”, mogą nie być „eklezjologicznie ważne”.

 

Światowa Organizacja Zdrowia od lat dąży do wprowadzenia międzynarodowego prawa do aborcji oraz podważenia pierwszoplanowej roli rodziców w wychowaniu i edukacji swoich dzieci. Pretekstem do tego może się okazać organizowane pod koniec września Spotkanie Wysokiego Szczebla w sprawie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Służyć temu ma także listopadowy szczyt ONZ w Nairobi. Te działania międzynarodowych organizacji nie spotkały się, jak na razie, z reakcją władz Polski.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.