DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Państwo Islamskie rozszerza wpływy - po stronie dżihadystów walczy 7 tys. osób z byłego ZSRR

Państwo Islamskie rozszerza wpływy - po stronie dżihadystów walczy 7 tys. osób z byłego ZSRR
fot.REUTERS/FBI/Handout via Reuters

Dla samozwańczego „Kalifatu” walczy wielu bojowników pochodzących z Uzbekistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, ale także i z Rosji. I nie zawsze są to osoby pochodzące z autonomicznych republik o tradycyjnej dominacji islamu. Łącznie w szeregach Państwa Islamskiego walczy obecnie aż 30 tysięcy cudzoziemców.

 

Wicedyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, Jewgienij Sysojew, poinformował, że pod koniec września 2015 roku, czyli do momentu rozpoczęcia rosyjskich nalotów w Syrii, Państwo Islamskie kontrolowało już terytorium zamieszkałe przez 8 mln ludzi.

 

W czasie międzynarodowej konferencji w Soczi , Sysojew zaznaczył, że wielu lokalnych liderów ugrupowań terrorystycznych, od Atlantyku po Zatokę Perską, coraz częściej przyjmuje bezwarunkowe zwierzchnictwo Państwa Islamskiego.

 

– Tak stało się w ostatnim czasie  w prowincji Chorasan na północy Afganistanu. Proklamowano tam tzw. emirat Chorasanu, jednostkę całkowicie podporządkowana Państwu Islamskiemu. Nie wykluczone, że nowy emirat, ze skrajną i agresywną polityką jego mocodawców będzie mieć wpływ nawet na niektóre prowincje północno-zachodnich Chin. Mieszkańcy Afganistanu i sąsiednich krajów na nowo odkrywają islam w jego najbardziej niebezpiecznym, fundamentalnym wymiarze – przestrzega wicedyrektor FSB.

 

W czasie konferencji w Soczi zwrócono też uwagę na inne niepokojące zjawisko. Coraz częściej młodzi, dobrze sytuowani Rosjanie (nierzadko także i Rosjanki) pochodzący z południa Federacji Rosyjskiej rzucają intratne i wpływowe posady wybierając walkę po stronie Państwa Islamskiego.

 

Wymownym przykładem może być 18-letnia, mieszkająca w Moskwie Dagestanka, właścicielka luksusowego butiku Kenzo. Nastolatkę bez problemu udało się zwerbować do wstąpienia w szeregi Państwa Islamskiego.

 

Łącznie za „Kalifat” walczy 7 tysięcy obywateli państw byłego Związku Sowieckiego.

 

Źródło: „Interfax”

ChS

DATA: 2015-11-13 12:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.