DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Państwo będzie płacić za osoby opiekujące się dziećmi?

Państwo będzie płacić za osoby opiekujące się dziećmi?
fot.pepoitana/sxc.hu

Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej opracowało projekt ustawy, który przewiduje, że państwo będzie płacić składki na ubezpieczenia społeczne za osoby opiekujące się dziećmi. W projekcie ustawy zostały uwzględnione postulaty NSZZ „Solidarność” i Kancelarii Prezydenta.


Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby, które rezygnują z pracy zarobkowej na rzecz opieki nad dzieckiem nie będą musiały się martwić o składki na ubezpieczenie. Będzie je płacić państwo.

 

Projekt resortu pracy uwzględnia postulaty zgłoszone przez „Solidarność”. Związkowcy zaproponowali by nowelizacja obejmowała również tych rodziców, których dzieci urodziły się przed dniem wejścia w życie ustawy.

 

Ministerstwo Pracy uwzględniło również postulat Kancelarii Prezydenta. "Kancelaria podnosi (…), że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie sprawowania opieki nie może być ustalana w oderwaniu od dotychczasowej. Ten postulat w poprawionym projekcie ustawy został uwzględniony" – poinformowało MPiPS.

 

Zgodnie z obecnymi przepisami tylko pracownik podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu w okresie przerwy w wykonywaniu zatrudnienia w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Pracownik zatrudniony co najmniej sześć miesięcy ma prawo do trzyletniego urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko czterech lat. W przypadku dzieci niepełnosprawnych pracownik może też skorzystać z dodatkowych trzech lat urlopu wychowawczego

 

Osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek oraz pracujący na zlecenia nie mogą korzystać z urlopu wychowawczego. W przypadku konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem osoba prowadząca działalność gospodarczą może skorzystać z możliwości jej zawieszenia do dwu lat, ale nie podlega wtedy obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.

 

 

Źródło: wiara.pl

ged


DATA: 2012-08-06 23:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.