DZIŚ JEST:   29   LUTY   2020 r.

Św. Roman, opat
 
 
 
 

Państwa arabskie nie mają już złudzeń. Zwycięstwo Assada bliskie

Państwa arabskie nie mają już złudzeń. Zwycięstwo Assada bliskie
REUTERS / FORUM

Kraje arabskie na Bliskim Wschodzie – w przeciwieństwie do Zachodu – nie mają złudzeń. Spodziewają się rychłego zwycięstwa syryjskiego prezydenta Baszar al – Assada w wojnie z rebeliantami. Wraz z jego wiktorią pozycja Rosji w regionie jeszcze bardziej się wzmocni.


Przed mającym się odbyć w tym tygodniu szczytem państw arabskich w Kuwejcie, kraje sunnickie potwierdziły, iż „reżim Assada nie jest już zagrożony” i że syryjski prezydent będzie w stanie niebawem stłumić rebelię – twierdzą egipskie służby bezpieczeństwa. W związku z tym Katar drastycznie zmienił swoją strategię.

Zamiast kontynuować wsparcie dla rebeliantów zaoferował Assadowi miliardy dolarów na odbudowę państwa.


Katar wcześniej współpracował z Arabią Saudyjską, Turcją i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi udzielając pomocy finansowej i wojskowej syryjskim dżihadystom. Już na początku grudnia ubiegłego roku władze Kataru podjęły starania o naprawę stosunków z Syrią. Donosił o tym turecki portal aydinlikdaily.com. Nowy emir Kataru Tamim Bin Hamad, który doszedł do władzy w wyniku cichego zamachu stanu obalając własnego ojca, wysłał delegację do Bejrutu i Teheranu, aby naprawić stosunki z Syrią i Libanem. 4 grudnia turecki portal powołując się na libańską gazetę „Al Akhbar” donosił, iż przedstawiciele delegacji katarskiej najpierw spotkali się szefem Hezbollahu, a potem udali się do Teheranu.  


Wg redaktora naczelnego libańskiej gazety, Ibrahima al- Amina, Katar chce poprawić stosunki z Iranem, Irakiem, Turcją i wciągnąć Hamas do sojuszu w celu powstrzymania wpływów Arabii Saudyjskiej w regionie.

Syryjski prezydent Baszar Al. Assad oczyścił niedawno Damaszek z rebeliantów i odzyskał kilkadziesiąt spośród ich bastionów. Pomogły mu konflikty w szeregach dżihadystów. Zbuntowało się bowiem kilka rebelianckich frakcji sprzymierzonych z Al-Kaidą.


Egipskie służby bezpieczeństwa potwierdziły, iż Assad w tej chwili walczy o odzyskanie miasta Daraa w pobliżu granicy z Jordanią i na północy na pograniczu z Turcją. Są to ważne szlaki przerzutu broni dla rebeliantów. Walki prowadzone są także w pobliżu granicy z Izraelem.


Przewidywane zwycięstwo Assada przyniesie umocnienie pozycji dużej floty rosyjskiej marynarki wojennej w porcie Tartus w Syrii. Dzięki przejęciu Sewastopola na Krymie, gdzie stacjonuje flota czarnomorska, pozycja strategiczna Rosji staje się niezwykle silna.


Kontrola obu portów: w Tartus i Sewastopolu zapewnia Moskwie otwarty dostęp do Morza Śródziemnego i Oceanu Indyjskiego. Ma to kluczowe znaczenie dla realizacji wojskowych i gospodarczych planów Putina.  


Syryjski prezydent był od początku wspierany przez Rosję i Iran, podczas gdy USA oraz umiarkowane kraje arabskie szkoliły i zbroiły rebeliantów walczących z reżimem.

 


Źródło: wnd.com, AS.


DATA: 2014-03-24 14:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brawo dla Assada, chociaż jeden kraj, który oparł się amerykańskiej demokracji zaprowadzanej rękoma dżihadystów
ponad 5 lat temu / Biały
 
Boże, chroń Assada i Chrześcijan
ponad 5 lat temu / ***
 
Nowa Turcja , Bractwo Muzułmańskie i Arabska Wiosna Jaśminowa, czy tam to wszystko w kupę wzięte, zawsze było kierowane przez Talmudystów. Asad się im postawił. Rosja nie Rosja, interesuje mnie położenie wyznawców Chrystusa zachowujących jedność z Kościołem.
ponad 5 lat temu / Leo
 
Tak trzymać.
ponad 5 lat temu / cynik
 
Gratulacje dla Assada i Syryjczyków!Francuzi powinni zapłacić za postkolonialne mrzonki!
ponad 5 lat temu / Kacper
 
-na przykladzie Egiptu nie bylbym taki pewny? Sytuacja sie moze "zmienic" po nalotach na Iran. Nowe "Vacium"- bomby gotowe.Bardzo ciekawa technologia /maja je i Stany i Rosja/ a wynalazl Izrael? Czas na "uzycie" nowych technologi a nowa wojenka to nowa kasa dla producentow broni-a w magazynach jej pelno! Bedzie na Putina,bo On "pierwszy" zaczal!
ponad 5 lat temu / M.M.Vancouver.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.