Nakaz Pana Jezusa: Niech wasza mowa będzie: „Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi” (Mt 5, 37) stał się dla wielu członków współczesnego Kościoła niepotrzebnym balastem lub – bardziej jeszcze – zbytnim uproszczeniem tak przecież złożonej rzeczywistości. Wrażenie takie można odnieść zwłaszcza w kontekście obrad synodu poświęconego rodzinie, którego pierwsza część odbyła się w październiku ubiegłego roku, a kolejną zapowiedziano na nadchodzącą jesień.
Z ust niektórych pasterzy Kościoła, nie najliczniejszych wprawdzie, za to wpływowych (bo ich stanowisko poparła większość ojców synodalnych i co najmniej jeden episkopat lokalny) coraz częściej zamiast jasnych rad ewangelicznych i pewnych drogowskazów moralnych padają pokrętne argumenty na rzecz rozluźnienia dyscypliny, potrzeby zmian pastoralnych, a w konsekwencji udzielania sakramentów osobom de facto trwającym w grzechu ciężkim – a wszystko w imię dostosowywania praktyki duszpasterskiej do rzekomej „nowej potrzeby naszych czasów”.
Za tą narracją o potrzebie zmiany praktyki, a co za tym idzie nauczania Kościoła, kryje się dziwne przekonanie o wyjątkowości „naszych czasów”. Zupełnie jakby żyjący w nich ludzie posiadali szczególną kondycję duchową, moralną i intelektualną. Przeświadczeni o tym współcześni patrzą na poprzedzające ich pokolenia z nieukrywaną wyższością – dla nich słowa Pana Jezusa nie mają znaczenia ponadczasowego, ale ograniczają się do kontekstu tamtej epoki historycznej i Jego „ograniczonych” pierwszych słuchaczy.
Zapewne z tego pełnego pychy przekonania o wyjątkowości naszej epoki pochodzi odpowiedź dużej części dzisiejszych niewiernych uczniów Pana Jezusa, którzy nie mogąc znieść Boskiej prostoty i radykalizmu słów Zbawiciela, jak ich ewangeliczni protoplaści na nowo powtarzają: Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać? (J 6, 60).
Warto jednak zauważyć, że pomiędzy tamtymi uczniami, zgorszonymi słowami Mistrza, a ich duchowymi spadkobiercami zachodzi zasadnicza różnica. Jakaś podstawowa uczciwość intelektualna i duchowa oraz konsekwencja postawy zmusiła tych pierwszych, by – jak podaje Ewangelia – odtąd już z Nim nie chodzić (J 6, 66). Tymczasem dzisiejsi uczniowie zgorszeni nauczaniem Pana Jezusa postanowili pozostać w szeregach pasterskich, nie porzucając przekonania o nieprzystawalności wymagań zawartych w nauczaniu Mistrza do stylu życia dzisiejszych ludzi. I choć z biegiem lat z pozycji zakonspirowanych kontestatorów porządku i nauczania Mistycznego Ciała Chrystusa przeszli do coraz bardziej otwartej ofensywy wypaczania depozytu Wiary, nadal udają wiernych uczniów i pasterzy, siejąc zamęt w owczarni Pana swoją hybrydową schizmą i herezjami serwowanymi na raty.
Tymczasem słowa Pana Jezusa, który przyszedł, aby dać świadectwo Prawdzie, od wieków brzmią niezmiennie i zdecydowanie. Nie cofnął ich i nie złagodził wówczas, choć wiedział, że ich radykalizm spowoduje podział i odejście od Niego części uczniów. Nie ugiął się przed ludzką opinią i obawą, by nie urazić letnich. I podobnie jak wtedy od pozostałych przy Nim Dwunastu, tak i dziś od swoich owiec oczekuje jasnej deklaracji, kiedy pyta: Czy i wy chcecie odejść? (J 6, 67).
Obyśmy więc razem z wiernymi Jemu pasterzami mogli zdecydowanie zawołać za świętym Piotrem: Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga! (J 6, 68).
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
1863 – wybuchło Powstanie Styczniowe. W tym dniu Komitet Centralny ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym, wezwał wszystkich obywateli do walki oraz zapowiedział uwłaszczenie chłopów. Niestety, zawiodła strona militarna powstania.
Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.
Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak nie koniec procedury. Teraz kandydaturę wiceszefa MSZ musi zaakceptować Senat.
„Kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu, jednocześnie będąc też miejscem organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak to ma miejsce w innych krakowskich kościołach” – wynika z ustaleń pomiędzy władzami Krakowa oraz krakowską kurią.
Francuskie ministerstwo zdrowia przedstawiło dane dotyczące powikłań poszczepiennych u osób, którym zaaplikowano szczepionkę przeciwko COVID-19. Pięć osób zmarło, a u ponad 130 stwierdzono poważne przypadki skutków ubocznych.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI