DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 44  >   EDYTORIAL

Sławomir Skiba

Panie, do kogóż pójdziemy?

Panie, do kogóż pójdziemy?

Nakaz Pana Jezusa: Niech wasza mowa będzie: „Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi” (Mt 5, 37) stał się dla wielu członków współczesnego Kościoła niepotrzebnym balastem lub – bardziej jeszcze – zbytnim uproszczeniem tak przecież złożonej rzeczywistości. Wrażenie takie można odnieść zwłaszcza w kontekście obrad synodu poświęconego rodzinie, którego pierwsza część odbyła się w październiku ubiegłego roku, a kolejną zapowiedziano na nadchodzącą jesień.

 

Z ust niektórych pasterzy Kościoła, nie najliczniejszych wprawdzie, za to wpływowych (bo ich stanowisko poparła większość ojców synodalnych i co najmniej jeden episkopat lokalny) coraz częściej zamiast jasnych rad ewangelicznych i pewnych drogowskazów moralnych padają pokrętne argumenty na rzecz rozluźnienia dyscypliny, potrzeby zmian pastoralnych, a w konsekwencji udzielania sakramentów osobom de facto trwającym w grzechu ciężkim – a wszystko w imię dostosowywania praktyki duszpasterskiej do rzekomej „nowej potrzeby naszych czasów”.


Za tą narracją o potrzebie zmiany praktyki, a co za tym idzie nauczania Kościoła, kryje się dziwne przekonanie o wyjątkowości „naszych czasów”. Zupełnie jakby żyjący w nich ludzie posiadali szczególną kondycję duchową, moralną i intelektualną. Przeświadczeni o tym współcześni patrzą na poprzedzające ich pokolenia z nieukrywaną wyższością – dla nich słowa Pana Jezusa nie mają znaczenia ponadczasowego, ale ograniczają się do kontekstu tamtej epoki historycznej i Jego „ograniczonych” pierwszych słuchaczy.

 

Zapewne z tego pełnego pychy przekonania o wyjątkowości naszej epoki pochodzi odpowiedź dużej części dzisiejszych niewiernych uczniów Pana Jezusa, którzy nie mogąc znieść Boskiej prostoty i radykalizmu słów Zbawiciela, jak ich ewangeliczni protoplaści na nowo powtarzają: Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać? (J 6, 60).

 

Warto jednak zauważyć, że pomiędzy tamtymi uczniami, zgorszonymi słowami Mistrza, a ich duchowymi spadkobiercami zachodzi zasadnicza różnica. Jakaś podstawowa uczciwość intelektualna i duchowa oraz konsekwencja postawy zmusiła tych pierwszych, by – jak podaje Ewangelia – odtąd już z Nim nie chodzić (J 6, 66). Tymczasem dzisiejsi uczniowie zgorszeni nauczaniem Pana Jezusa postanowili pozostać w szeregach pasterskich, nie porzucając przekonania o nieprzystawalności wymagań zawartych w nauczaniu Mistrza do stylu życia dzisiejszych ludzi. I choć z biegiem lat z pozycji zakonspirowanych kontestatorów porządku i nauczania Mistycznego Ciała Chrystusa przeszli do coraz bardziej otwartej ofensywy wypaczania depozytu Wiary, nadal udają wiernych uczniów i pasterzy, siejąc zamęt w owczarni Pana swoją hybrydową schizmą i herezjami serwowanymi na raty.

 

Tymczasem słowa Pana Jezusa, który przyszedł, aby dać świadectwo Prawdzie, od wieków brzmią niezmiennie i zdecydowanie. Nie cofnął ich i nie złagodził wówczas, choć wiedział, że ich radykalizm spowoduje podział i odejście od Niego części uczniów. Nie ugiął się przed ludzką opinią i obawą, by nie urazić letnich. I podobnie jak wtedy od pozostałych przy Nim Dwunastu, tak i dziś od swoich owiec oczekuje jasnej deklaracji, kiedy pyta: Czy i wy chcecie odejść? (J 6, 67).

 

Obyśmy więc razem z wiernymi Jemu pasterzami mogli zdecydowanie zawołać za świętym Piotrem: Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga! (J 6, 68).

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zarządził kilka miesięcy temu większy nadzór służb wywiadowczych nad lewicowymi kapłanami, zaangażowanymi w przygotowania do Synodu Amazońskiego.

 
 

Gościem redaktora Łukasza Karpiela w programie „Prawy Prosty” był Piotr Podlecki, mąż, ojciec, obrońca życia. Tematem rozmowy był słowacki Marsz dla Życia i Rodziny, który na ulicach Bratysławy zgromadził blisko 100 tys. osób.

 

 

Przed jesiennym zebraniem episkopatu w Fuldzie trwa debata na temat reform w Kościele katolickim w Niemczech. Hierarchowie skrytykowali stanowisko Watykanu wobec tzw. „drogi synodalnej” i podkreślili, że „potrzebny jest nowy podział władzy” w Kościele. Stanowiska tego nie popiera Watykan.

 

We Francji narasta sprzeciw wobec projektu prawa, które umożliwi zapłodnienie in vitro samotnym matkom i kobietom żyjącym w związkach homoseksualnych. Poważne zastrzeżenia, wobec tego projektu zgłosiła Francuska Akademia Medycyny. Przypomina ona, że postać ojca odgrywa istotną role w rozwoju dziecka i kształtowaniu jego osobowości.

 

Czyżby prezydent Francji, Emmanuel Macron wykorzystywał dzieci do osiągania celów w polityce zagranicznej? W wywiadzie z „La Parisien” wezwał szkolną młodzież do wzięcia udziału w strajkach w Polsce, mających wymusić na rządzących zmiany w polityce klimatycznej naszego kraju. – Niech pomogą mi poruszyć tych, których ja nie mogę! – wzywał.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.