DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Panama chce wprowadzić euro

Panama chce wprowadzić euro
fot. Dirk van der Made / commons.wikimedia.org, licencja cc

 Kryzys w strefie euro odstrasza od przyjęcia wspólnej waluty te państwa członkowskie UE, które póki co do niej jeszcze nie należą. Przyjęciem Euro jest natomiast zainteresowana ... Panama. W tym kraju oficjalną walutą jest dolar amerykański, a jednak władze zastanawiają się nad tym, aby równolegle w obiegu była właśnie waluta ze Starego Kontynentu.

 

O swoich planach powiedział w trakcie wizyty w Niemczech prezydent Panamy Ricardo Martinelli, podczas rozmowy z kanclerz Angelą Merkel. - W Panamie króluje dzisiaj dolar amerykański. Powiedziałem niemieckiej kanclerz, że szukamy sposobów, aby euro stało się drugą oficjalną walutą akceptowalną na panamskim rynku – powiedział podczas wspólnej konferencji.

 

Na razie nie wiadomo w jaki sposób się to odbędzie. Dlaczego jednak euro jest dla Panamy tak atrakcyjne? Zapewne wynika to stąd, że, jak przyznał prezydent, ma on „pełne zaufanie” do siły niemieckiej gospodarki oraz pozostałych państw UE. Poza tym liczy na to, że kryzys w strefie euro szybko się skończy.

 

Myliłby się jednak ten, kto sądziły, że jest to ewenement na skalę światową. Walutą euro posługują się bowiem San Marino, Monako, Andora, Watykan, Kosowo i Czarnogóra choć żadne z nich nie należy ani do strefy euro ani nawet do Unii Europejskiej. Spoza państw Starego Kontynentu euro posługują się takie państwa jak Gujana Francuska, , St-Pierre-et-Miquelon (francuska wyspa u wybrzeża Kanady) czy Reunion na Oceanie Indyjskim, choć w tych akurat przypadkach nie bez wpływu były zapewne silne związki gospodarcze z Francją, która do strefy euro należy.

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.ekonomia24.pl


DATA: 2012-10-17 11:25
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.