DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Pana Jezusa też oskarżono by o mowę nienawiści?

Pana Jezusa też oskarżono by o mowę nienawiści?
Chrystus wypędza przekupniów ze Świątyni. Fragment obrazu Rembrandta [Public domain].

Wielu chrześcijan (zapewne ludzi dobrej woli) przedstawia Pana Jezusa jako pacyfistę, zawsze uśmiechniętego i miłego. To poważne przekłamanie. Wszak w Nowym Testamencie znajdziemy liczne Jego wypowiedzi świadczące o twardości, surowości i ostrości wobec grzeszników. Zbawiciel  łączył więc nieograniczone miłosierdzie ze zdecydowaną postawą wobec ludzi złej woli.

 

Jak zauważa ksiądz Mariusz Rosik „Jezus okazywał miłość w sposób bardzo zróżnicowany. Gdy spotykał ludzi dobrej woli, ludzi, chcieli żyć blisko Boga, okazywał im swoją czułość i delikatność. Gdy spotykał ludzi wahających się w zdecydowanym kroczeniu drogą Bożą, napominał ich, stawiając wymagania i wzywając do nawrócenia. Gdy natomiast stawał do dysputy z obłudnikami i hipokrytami, nie wahał się sięgać po ostre napomnienia” [mariuszrosik.pl].

 

Szczególnie twarde słowa kieruje Pan Jezus pod adresem faryzeuszy „Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa. Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości” [Mt 23;27-28]. Wkrótce potem zwraca się do nich „węże, plemię żmijowe, jak wy możecie ujść potępienia w piekle?” [Mt 23;33] – pisze.

 

Chrystus Pan oburzył się także na handlarzy w świątyni i zapłonął świętym gniewem wobec nich. Jak czytamy w Piśmie „wszedłszy do świątyni, zaczął wyrzucać tych, którzy sprzedawali i kupowali w świątyni powywracał stoły zmieniających pieniądze i ławki tych, którzy sprzedawali gołębie, i nie pozwolił, żeby kto przeniósł sprzęt jaki przez świątynię. Potem uczył ich mówiąc: Czyż nie jest napisane: Mój dom ma być domem modlitwy dla wszystkich narodów, lecz wy uczyniliście z niego jaskinię zbójców” (Biblia Tysiąclecia Mk 11,17).

 

W innym zaś miejscu Pan Jezus przestrzegał: „nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały” [Mt 7, 6]. To również nie są najłagodniejsze określenia.

 

Apostoł Narodów przeciw grzesznikom

Od surowych słów nie stronił też święty Paweł, nieugięcie potępiający grzech i przestrzegający grzeszników przed ich wiecznym losem. Jak pisał „czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się. Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący ze sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego” – pisał [1 Kor 6; 9-10].

 

Z kolei w liście do Tytusa czytamy „jest bowiem wielu krnąbrnych, gadatliwych i zwodzicieli, zwłaszcza wśród obrzezanych: trzeba im zamknąć usta, gdyż całe domy skłócają, nauczając, czego nie należy, dla nędznego zysku. Powiedział jeden z nich, ich własny wieszcz Kreteńczycy zawsze kłamcy, złe bestie, brzuchy leniwe. Świadectwo to jest zgodne z prawdą”. [Tt 1; 10-13].

 

Następnie zaś autor potępia osoby nieczyste, które „twierdzą, że znają Boga, uczynkami zaś temu przeczą, będąc ludźmi obrzydliwymi, zbuntowanymi i niezdolnymi do żadnego dobrego czynu” [Tt 1;16].

 

Z kolei Święty Piotr mówi do odpadających od wiary „Spełniło się na nich to, o czym słusznie mówi przysłowie: Pies powrócił do tego, co sam zwymiotował, a świnia umyta - do kałuży błota” [2P 22].

 

Chrześcijanie i antyczna retoryka

Zdolność do posługiwania się twardymi słowy cechowała nie tylko Pana Jezusa i świętego Pawła, lecz również innych znanych chrześcijan pierwszych wieków. Częściowo wynikało to z antycznej kultury retorycznej, gdzie inwektywy znajdowały się na porządku dziennym. Kultury całkowicie odmiennej od tej obecnej, gdzie jakiekolwiek nieprzyjemne słowo budzi w najlepszym razie oburzenie, a w najgorszym straszenie sądem.

 

Jak zauważa wspomniany ksiądz Rosik „inwektywa, obelga, obraza, upokarzające epitety i poniżające określenia stanowiły jeden ze środków stylistycznych antycznej polemiki oratorskiej. Ich brak w dyspucie publicznej lub dziele polemicznym pomniejszałby ich wartość. Więcej, mowa obraźliwa w starożytności stała się sztuką! A skoro sztuką – to można jedynie pozazdrościć wczesnochrześcijańskim pisarzom ich artystycznych zdolności. Przykłady? Ignacy Antiocheński (zm. 110) mówił o heretykach jako zielu szatańskim, truciźnie śmiercionośnej i trupach śmierdzących”. Od ostrych słów w polemikach nie stronił też Tertulian określający byłego przyjaciela Rufina „wieprzem chrząkającym”, a także święty Hieronim.

 

Tego typu określenia są znacznie mocniejsze od twierdzeń arcybiskupa Jędraszewskiego, którego słowa o „tęczowej zarazie” wywołały lawinę oburzenia. Stało się tak pomimo że duchowny wymierzał ich ostrze przeciwko ideologii, przeciwko zjawisku kulturowemu – a nie konkretnym ludziom.

Zauważmy, że niekiedy zatem twarde słowa okazują się potrzebne, ważne, niezbędne wręcz. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy stajemy wobec kogoś nie tyle słabego czy wątpiącego lecz wobec człowieka złej woli. Tacy ludzie w skażonym grzechem pierworodnym świecie istnieją.

 

Warto też pamiętać, że surowe słowa względem bliźnich nich nie stanowią zaprzeczenia miłości. Chodzi w nich bowiem nie tylko o uratowanie bliźnich od błędu lecz także o wstrząśnięcie pogrążonym w marazmie człowiekiem. Oczywiście dziś nie żyjemy już w antycznej kulturze, argumenty ad hominem uznaje się za błąd logiczny i w dyskusjach musimy brać to  pod uwagę. Obrażanie dla obrażania nie wydaje się dobrym pomysłem. Niemniej nie warto popadać w przeciwną skrajność. To bowiem prowadzi do zgody na kneblowanie sobie ust, a w dalszej konsekwencji do etycznego relatywizmu.

 

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2020-04-07 08:14
AUTOR: MARCIN JENDRZEJCZAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak sie komus wiara w Pana Jezusa i w jego slowa nie podoba,to niech nie slucha. A zatrute komentarze prosze zachowac dla siebie.Ludzie,wy sie Boga nie boicie wcale!!!Tj.straszne,co wy wypisujecie!Sami sobie bat krecicie na kark..Myslicie,ze wasze komentarze przemienia ludzi?Kto Pana Boga kocha,to nie komentuje w ten sposob.Nie podoba sie tobie wiara,to twoj problem,i zachowj te slowa i komentarze dla siebie.A nie siejssz jakas propagande przeciwko wierze i Panu Bogu.Ludzie baz prawdziwej wiary,sa jak studnie bez wody,Ludzie,dajcie spokoj.Dokladacie sami oliwy do ognia w tej strasznej syhtuacji swiatowej i krajowej.Naprawde narod polski,jest narodem przewrotnym i labilnym.Idzcie do Tuska,moze on wam pomoze?,jak nie pasuje wam rzad,katolicki i wierzacy.Proscie jeszcze teraz poki nie jest za pozno,na kolanach ,o przebaczenie do Pana Boga!Jak mozna oceniac samego Pana Boga!Tj.straszne.jak szatan zbiera zniwo w ludziach!Idzcie do egzorcysty,Piotra Glas lepiej.Niech was ratuje od szatana!
2 miesiące temu / Polka z Niemiec
 
Oczywiście! Krytykował faryzeuszy i wypędzał kupczących ze świątyni!
2 miesiące temu / Zbigniew
 
"Pana Jezusa też oskarżono by o mowę nienawiści?" - nie. Jezus, nawet gdy bywał bardzo surowy, piętnował wady, zachowania. Z mową nienawiści ma się do czynienia, gdy wypowiada się przeciwko komuś bez powodu, np. obrażanie kogoś bo jest Polakiem, obrażanie kogoś, bo jest czarny - w ty, nie ma piętnowania wad, w tym jest tylko czysta nienawiść.
2 miesiące temu / N
 
@tandemtedy: Chodzi o jego przyjaciela, który się nazywał Rufin, a nie o Rufina Syryjczyka, ani jakiegokolwiek innego Rufina.
2 miesiące temu / M.
 
Tertulian nie mógł być przyjacielem Rufina, gdyż dzieli ich około 200 lat Tertulia - wiek II, Rufin . wiek IV!
2 miesiące temu / tandemtedy
 
Czyli można powtarzać dowcip, że jak filozofia niemiecka oparta jest na kancie i niczem, tak teologia na marksie. I nikt nie powinien się obrazić.
2 miesiące temu / aaa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.