DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Pamiętajmy! Wielkie dzieła kultury i sztuki to dar od Boga

Pamiętajmy! Wielkie dzieła kultury i sztuki to dar od Boga
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Jak podkreśla Peter Kwasniewski na łamach Life Site News liturgia i muzyka uczą ludzi piękna, rozwijają ich zmysły i prowadzą do doskonalszej formy życia. Dlatego też dawne wspaniałe dzieła stanowią bezcenny dar Stwórcy dla chrześcijańskiej kultury.


Dzieła nazywamy wielkimi czy wspaniałymi z racji ich ponadczasowości. Jak podkreśla dr Kwasniewski, ich wartość i znaczenie przewyższa granice narodów. Nie można stwierdzić, że na przykład Requeim Mozarta, chorał gregoriański, Missa Papae Marcelli Palestriny czy Missa h-mol Bacha straciły już swą ważność. Byłoby to absurdem. Wielka muzyka jest ponadczasowa. Jedynie muzyka przeciętna nosi piętno swej epoki i szybko się dezaktualizuje.


Jak zauważa uczony, jesteśmy świadkami wzrostu popularności chorału gregoriańskiego, łaciny, katedr gotyckich. Na niwie muzycznej wzrasta popularność utworów średniowiecznych, renesansowych czy książek poświęconych sztuce. Jako ludzie potrzebujemy tych dzieł – zauważa Peter Kwasniewski. Zachwycają one wszystkich, zarówno niepiśmiennych, jak i doskonale wykształconych. Zaspokajają bowiem ludzką potrzebę piękna. Pozbycie się dawnych i pięknych form w celu dopasowania się do nowoczesnego człowieka, do laickiego świata byłoby zdaniem dr. Kwasniewskiego poważnym błędem.


Na marginesie rozważań dr. Kwasniewskiego warto zauważyć, że ludzie nie szukają w Kościele tego, co w obfitości mogą znaleźć w świecie. Nie szukają tam zaspokojenia przeciętnych gustów, lecz oderwania się choćby na chwilę od szarej codzienności. Potrzebują dobrze rozumianej niezwykłości, piękna i wzniosłości, zbliżających do Boga. Stąd wynika opisywane przez niego zjawisko. Stąd też wynika „popularność” Mszy w klasycznym rycie rzymskim – także wśród niepamiętających ich młodych ludzi.


Źródło: lifesitenews.com
mjend

 

 


DATA: 2018-11-13 08:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli jak pisze autor te >piękne dzieła< w architekturze, kulturze to dar od Pana Boga to dlaczego tak wielu twórców / autorów było masonami czerpiącymi inteligencję i moc z okultyzmu ? Czy aby na pewno to co tak piękne i wzniosłe w działalności człowieka jest miłe Stwórcy Doskonałemu ? Czy w relacji z Panem Bogiem musimy mieć dodatkowe BODŹCE kierujące nasze myśli ku niebu ? To Sobie robimy przyjemność doznań i wrażeń. Czy tego oczekuje Bóg ? Czy w szczególe chodzi o piękno >świątyni< jako dzieła rąk ludzkich czy o piękno >duszy ludzkiej< ? Bezpiecznie i roztropnie jest czerpać nauki z życia świętych i mistyków. To PROSTOTA i cisza >pokarm< prostaczków zbliża do Boga a nie finezja i sztuka. Dążenie ludzi do naśladowania Stwórcy obecnie przybiera postać karykaturalną >konkurowania< i zastępowania tego co niezbędne i doskonałe >podróbkami< w nadmiarze zaspakajającymi >chwilowo< nienasycone zmysły.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Pan nieba i ziemi nie życzy sobie idoli i wyobrażeń
ponad 1 rok temu / Grażyna
 
@Janusz: katedra w Wiedniu. Niestety moim skromnym zdaniem na żywo robi znacznie mniejsze wrażenie. Gdzie tam jej do katedry z Twojego miasta.
ponad 1 rok temu / Asdf
 
Co to za kościół na zdjęcia!
ponad 1 rok temu / Janusz z Kolonii
 
Obrabianie z sacrum trwa w najlepsze przy tancach oklaskach i muzuczce z keyboarda pikum bum i przenajswietrze Cialo i Krew Pana naszego Jezusa Chrystusa w raczke ,kultura robienia z wyjatku reguly ma sie w najlepsze.
ponad 1 rok temu / Nick
 
Moim zdaniem, wszelkie nadużycia podczas liturgii mają swoje źródło z utratą poczucia sakrum, które z kolei ma swoje źródło w architekturze modernistycznego kościoła. Jak człowiek wchodzi do gotyckiej katedry, to uznaje swą małość i drży, a jak do nowoczesnego kościoła, to zdaje mu się, że na równi jest z Bogiem.
ponad 1 rok temu / kid
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.