DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Pamiętają o Wyklętych – II Rajd „Zapory”

Pamiętają o Wyklętych – II Rajd „Zapory”
Hieronim Dekutowski "Zapora" (po lewej) i Zdzisław Broński "Uskok"

10 i 11 maja w Bełżycach (k. Puław) odbędzie się rajd ku czci pamięci żołnierza antyniemieckiego i antykomunistycznego podziemia, Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. To już druga edycja tego wydarzenia.

 

- Pomysł Rajdu narodził się rok temu. Od początku jego celem było popularyzowanie wiedzy dotyczącej Zgrupowania "Zapory", które działało w okolicach Bełżyc, zarówno w czasie okupacji niemieckiej, jak i późniejszej niewoli komunistycznej – powiedział portalowi niezalezna.pl organizator Rajdu, Rafał Dobrowolski z Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław”.

 

Jak poinformował Dobrowolski, w tym roku rajd skoncentruje się na temacie akcji Most, czyli pierwszego lądowania alianckiego samolotu na terenach okupowanych. Samolot ten lądował właśnie nieopodal Bełżyc. Alianci zabrali wówczas dokumentację dotyczącą rakiet V1 i V2. Informacje na temat niemieckiej broni zdobył znakomity wywiad Narodowych Sił Zbrojnych. Dane przekazał wywiadowi Armii Krajowej, który z kolei przesłał je do Londynu.

 

Pierwszego dnia rajdu, uczestnicy przemaszerują z Bełżyc do Matczyna. Organizatorzy spodziewają się nawet 400 uczestników. – Udział mogą wziąć wszyscy chętni, nie ma potrzeby wcześniejszej rejestracji – zaprasza Dobrowolski.

 

W niedzielę po uroczystej Mszy świętej o godz. 10.30 w Bełżycach odbędzie się kilkugodzinny festyn wojskowo-patriotyczny na Stadionie Miejskim. Rozpocznie się on inscenizacją Akcji Most, w której udział weźmie około 60 osób. Następnie przewidziane jest ogłoszenie wyników konkursu plastycznego, pokaz skoków spadochronowych i modeli samolotów, prezentacja jednostek komandosów, prelekcje.

 

W organizację Rajdu zaangażowało się wiele instytucji: Instytut Pamięci Narodowej Odział w Lublinie, Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, Jednostka Grom, JWK Lubliniec, Kurator Lubelski, Fundacja Niepodległości. Głównymi organizatorami są Burmistrz Bełżyc oraz Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław". Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w obydwu dniach Rajdu.

 

 

Źródło: niezależna.pl

ged


DATA: 2014-05-04 12:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niezłomni!!! Życie za Ojczyznę.
ponad 5 lat temu / Leo
 
Deo gratias!
ponad 5 lat temu / John Galt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.