DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Pamięć o prześladowanych katolikach trwa. W Japonii upamiętniono 12 miejsc ich kaźni

Pamięć o prześladowanych katolikach trwa. W Japonii upamiętniono 12 miejsc ich kaźni
Fot. Pixabay

Dwanaście miejsc związanych z historią japońskiego Kościoła trafiło na listę UNESCO. Przypominają one krwawe prześladowania katolików z lat 1597-1873.

 

Wśród upamiętnionych miejsc znalazły się najstarszy japoński Kościół „Dom Boży” w Oura. W położonym przy nim seminarium wykładał filozofię święty Maksymilian Kolbe. Na listę światowego dziedzictwa kulturowego wpisano również między innymi osadę rybacką Sakitsu. W miejscu prześladowań wybudowano tam kościół. Znalazły się tam również kościoły na wyspach Goto, gdzie chrześcijanie starali się bezskutecznie schronić przed japońską władzą.

 

Święty Franciszek Ksawery rozpoczął ewangelizację Japonii w 1549 roku. Dzięki jego działaniom na chrześcijaństwo nawróciło się 700 tysięcy mieszkańców. Jednak pod koniec XVI stulecia władcy Kraju Kwitnącej Wiśni wygnali misjonarzy i rozpoczęli prześladowania. Pierwszych męczenników zgładzono w 1597 roku.

 

W 1614 roku szogunowie z rodu Tokugawa całkowicie zabronili chrześcijaństwa. Japończycy palili prochy umęczonych chrześcijan i wyrzucali je do morza, by uniemożliwić kult relikwii. Chrześcijan nabijali na pale, pod które podkładano wolno palącą się słomę. Niekiedy takie cierpienie wyznawców Chrystusa trwało przez całe miesiące.

 

Aby wykryć chrześcijan, japońskie władze nakazywały deptać obrazy przedstawiające Pana Jezusa lub Matkę Bożą. Odmowa profanacji oznaczała przyznanie się do chrześcijaństwa i skazywała na męki.

 

Gdy w XIX wieku Japonia otwarła się na świat i złagodziła stanowisko wobec chrześcijaństwa, okazało się, że w ukryciu przetrwały grupy ukrytych chrześcijan. Po około 250 latach prześladowań wydawało się to zupełnie nieprawdopodobne. Błogosławiony Pius IX określił to mianem cudu Orientu – pisze Beata Zajączkowska.

 

Dzieje chrześcijan w Japonii przypominają o niezwykłym męstwie wyznawców Chrystusa. Pokazują, że nawet największe prześladowania nie są w stanie ugasić płomienia wiary. 

 

Źródło: Gość Niedzielny 5 sierpnia 2018

 

mjend

 


DATA: 2018-08-03 13:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

--->opinia ))) podobnie Monte Cassino?
ponad 1 rok temu / Leo
 
atak na Nagaski był przypadkowy nad innymi miastami były zbyt geste chmury dlatego zwalili amerykanie fatboya na Nagasaki.
ponad 1 rok temu / opinia
 
No a Japończycy ilu ludzi wykończyli wAzji takzę chrzesciajn w tym katolikó(np Filipiny czy Malaje i Indonezja)
ponad 1 rok temu / opinia
 
No a Japończycy tak przpadkiem(wymordowali) masy Azjatów zwlasczaw niektorych regionach Chin niektore spolecznosci aza jescze wiecej sposrod nich wykończylitakze liczby wahaja sie pomiedzy 22 a 30 milionami(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) byuddystow,konfucjan,taoistów,ateistów,umiarkowanych muzułmanów,a tazkę chrzęścijan w tm katol;ikow np na Filipinach,wIndonezzji ,na Malajach czy w Korei Południowej..
ponad 1 rok temu / opinia
 
"Gość Niedzielny" nie zająknął się, że prześladowania były owocem "dyplomacji" heretyckich "biznesmenów" protestanckich z Holandii i Anglii. USrAńce też "przypadkowo" jako jeden z ewentualnych celów do uderzenia atomowego ustanowili Nagasaki, największe skupisko katolików w Japonii.
ponad 1 rok temu / agricola
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.