DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Palestyna, Iran? Donald Trump zadeklarował wyraźne wsparcie dla Izraela

Palestyna, Iran? Donald Trump zadeklarował wyraźne wsparcie dla Izraela
Fot. Reuters / Carlos Barria TPX IMAGES OF THE DAY / Forum

Prezydent USA Donald Trump odbył rozmowę telefoniczną z premierem Izraela Benjaminem Netanjanu. Zapewnił go o amerykańskim wsparciu w zakresie bezpieczeństwa. Rozmowa miała przebiegać w „bardzo miłej” atmosferze.

 

Donald Trump i Benjamin Netanjahu rozmawiali przez telefon o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Zarówno amerykański prezydent jak i izraelski premier zapewnili media, że rozmowa przebiegła w „bardzo miłej” atmosferze. Trump zaprosił Netanjahu do Białego Domu; spotkanie ma odbyć się już w lutym.

 

Prezydent USA miał też zapewnić premiera Izraela, że w rozmowach pokojowych między Tel Awiwem a autonomią palestyńską, Stany Zjednoczone będą stać po stronie żydowskiej. Trump miał też mówić, że jest „zobowiązany” względem Izraela w zakresie zapewnienia mu bezpieczeństwa wobec pogróżek Iranu.

 

Netanjahu powiedział mediom, że ma nadzieję na wypracowanie z Trumpem wspólnej wizji bezpieczeństwa w regionie. Obok kwestii rozmów pokojowych z Palestyńczykami premier Izraela miał rozmawiać z amerykańskim prezydentem także o porozumieniu atomowym z Teheranem, które nowy przywódca USA, tak jak Netanjahu, ocenia krytycznie.

 

Trump obiecał też, że przeniesie amerykańską ambasadę do Jerozolimy. Byłby to w polityce międzynarodowej krok bardzo znaczący, bo miasto nie jest uznawane za stolicę Izraela ze względu na zatargi z Palestyńczykami.

 

- Prezydent Trump dowiódł, że jest prawdziwym przyjacielem państwa Izraela i przywódcą, który dotrzymuje swoich obietnic – ocenił burmistrz Jerozolimy, Nir Barkat. – Jego zapowiedź to jasny sygnał dla świata, że Stany Zjednoczone traktują Jerozolimę jako niepodzielną stolicę państwa Izraela – dodał.

 

Biały Dom poinformował z kolei, że nie ma jeszcze sprecyzowanego planu przeniesienia ambasady; trudno w tej chwili mówić o jakiejkolwiek dacie.

 

Do ewentualności przeniesienia placówki nawiązał już na początku stycznia palestyński prezydent Mahmud Abbas. Jego zdaniem taki krok utrudniłby rozmowy pokojowe na Bliskim Wschodzie, kierując je wręcz w ślepy zaułek. Uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela byłoby dla strony palestyńskiej przekroczeniem czerwonej linii, stwierdził wówczas Abbas. Rząd Palestyny zamierza w przyszłości wschodnią część Jerozolimy uznać za własną stolicę.

 

Żydzi mają tymczasem nadzieję na stopniowe umacnianie kontroli na wschodzie miasta. W tym roku planują położyć prawne podwaliny pod budowę 11 tysięcy mieszkań w tej jego części, finalizując budowę w ciągu najbliższych trzech lat.


Pach

Źródło: zeit.deDATA: 2017-01-24 08:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Izrael czeka rzeż jakiej jeszcze nie zaznał.A to za sprawa Iranu i Palestyny.Pisze o tym Maria Od Bożego Miłosierdzia.słowa zapisane kilka lat temu wypełniają się na naszych oczach
ponad 3 lata temu / Jastrząb
 
Ano zobaczymy. Jedno to gadanie, a drugie - to robienie...
ponad 3 lata temu / wmo
 
Typowy neocon. Jeszcze jego rządy mogą się odbić całemu światu czkawką .
ponad 3 lata temu / zniesmaczony
 
Zadeklarował? To chyba nie tak powiedziane. On wykona każde polecenie państwa położonego w Palestynie. Trump zostanie zapamiętany jako największy w historii globalista, stronnik NWO i wykonawca polityki oraz obrońca interesów państwa położonego w Palestynie.
ponad 3 lata temu / Nasa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.