DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2018 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Pałac Kultury i Nauki. Nie burzyć – katolicyzować

Pałac Kultury i Nauki. Nie burzyć – katolicyzować
Fot. Adam Chelstowski / FORUM

Owszem, Pałac Kultury i Nauki jest reliktem komunizmu. Owszem, kojarzy się ze zleceniodawcą jego budowy – Józefem Stalinem. Owszem, powstał by upamiętnić okrutny system.

 

Ale czy to na pewno powód, by go zburzyć? Czy nie istnieją już inne drogi przypomnienia miastu i światu, że otaczająca ów imponujący budynek Warszawa nie jest już stolicą jednego z komunistycznych baraków? 

 

Istnieją.

 

Gdy dekomunizujemy ulice – co jest inicjatywą niezwykle cenną – nie mamy wyboru. Dotychczasowi ich patroni często zostali zapamiętani przez naród jako łajdacy, zdrajcy czy mordercy. Musimy więc przestać honorować ich w sferze publicznej (a tym jest przecież patronowanie ulicy), ale nie wykreślimy ich z podręczników, będziemy pamiętać o hańbie jaką okryli się wybierając antypolską i antykatolicką drogę.

 

Ale budynek? Przecież w Warszawie – jak i w innych części Polski – peerelowskich budynków jest wiele. Nie zburzymy ich wszystkich. Czy naprawdę chcemy być jak komuniści, którzy wygumkowywali swych przeciwników z kart historii, a nawet z fotografii? Czy chcemy być jak pogrobowcy oświecenia, próbujący (chociażby we Francji) wyrzucić z przestrzeni publicznej to, co jest pamiątką (tam akurat wielkiej, bo chrześcijańskiej) przeszłości. Czy chcemy być jak ISIS, rujnujące starożytne miasta by pokazać, że liczy się tylko islamskie tu i teraz?

 

Mamy inne wzorce. Chrześcijanie, przejmując przed wiekami starożytne pogańskie świątynie, czynili z nich kościoły. I to jest dla nas wskazówka!

 

Pałac Kultury i Nauki jest prezentem od Stalina. Ale to od nas zależy, co z tym prezentem zrobimy. A możemy zrobić coś bardzo pięknego. Na przykład? Sprawić, by wieńczył go pomnik Matki Bożej Fatimskiej. Jakże niezwykły byłby to symbol! Wyobraźcie sobie Państwo: oto na pałacu podarowanym przez Stalina widnieje statua tej, która przestrzegała przed błędami Rosji i zapowiedziała swój ostateczny nad nimi triumf!

 

Czy któregoś z prawicowych kandydatów na prezydenta Warszawy będzie – przed przyszłorocznymi wyborami – stać na podniesienie takiego pomysłu?

 

 

Krystian Kratiuk

 

 

PKiN

 

 

Tekst opublikowaliśmy w 2017 roku.


DATA: 2018-05-05 10:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie, Panie Redaktorze! Z niewoli wychodzi się w całości, albo się z niej nie wychodzi. Nikt z Izraelitów, poza szemrzącymi, nie miał ochoty wracać do Egiptu. Argument z chrystianizacją świąt jest chybiony: w tym wypadku uczniowie Chrystusa przejęli to, co jest dobre i naturalne, jak grecką intuicję o nieśmiertelnej duszy. Parę lat temu na Manhattanie widziałem mapę świata. Jedynym budynkiem oznaczającym Warszawę był Pałac Kultury. Gdyby kiedykolwiek odbyło się referendum co do tego - niestety - najwyższego budynku w Polsce, zdecydowanie głosowałbym za zdemontowaniem go. Co do ostatniej cegiełki. Aha! Matka Najświętsza zasługuje na inny piedestał niż socrealizm. Michał Obrębski
3 miesiące temu / Michał Obrębski
 
zgadzam się w 100%. Tylko najpierw należy znaleźć prawicową, patriotyczną partię, która zechce zrealizować ten projekt.
3 miesiące temu / obserwator
 
Zwieńczyć go pięknie dopasowanym krzyżem chrześcijańskim, dużym - podświetlanym :D.
7 miesięcy temu / Oraju.
 
Pałac Kultury to jednak zabytek i wg mnie nie należy go burzyć. Jest to prezent od Stalina i faktycznie może się źle kojarzyć, ale co w takim razie powiedzieć o Oświęcimiu. Kojarzy się na pewno z większym barbarzyństwem, czy też może zaorać?
8 miesięcy temu / baska
 
Prawzorem dla PKiN, podobnie jak i innych wysokich budowli była Latarnia na wyspie Faros koło Alexandrii (? ????? ??? ????????????), zbudowana przez Ptolemeuszów między 280 a 247 rokiem przed Chr. Wysokości ponad 100 m, była przez wieki najwyższą budowlą wzniesioną przez człowieka. Na szczycie budowli wznosił się posąg jedengo z bgów greckich, Posejdona lub Dzeusa. Była tam też tabliczka poświęcona "bogom zbawcom". Latarnia Faros uważana była za jeden z siedmiu cudów świata. Została zniszczona przez trzy trzęsienia ziemi między AD 956 a 1323. Myślę, że warto i o tym pamiętać, nim się wysunie barbarzyńską myśl o zniszczeniu PKiN. Przecież inne wysokie budynki w jego otoczeniu to prawdziwe koszmarki.
8 miesięcy temu / Rys
 
"Sprawić, by wieńczył go pomnik Matki Bożej Fatimskiej. Jakże niezwykły byłby to symbol!" O wiele łatwiej byłoby przywrócić Figurę Matki Boskiej Łaskawej (Freta nr 52). Kamienica Pod Matką Boską Łaskawą (nr 52) powstała ok. 1784 r. Na elewacji frontowej znajdowały się nisze, w których znajdowały się rzeźby: Najświętszej Marii Panny (Matki Boskiej Łaskawej) ? na pierwszym piętrze i Baranka Bożego na drugim piętrze. Podczas odbudowy zastąpiono je boginką Dianą i dzikiem. Oryginalna rzeźba Matki Boskiej znajduje się obecnie na dziedzińcu klasztoru Franciszkanów przy ulicy Zakroczymskiej; Ta bezecna perfidia dalej TRWA. Przypominają się Dzieje Apostolskie (rozdz. XIX): "zaczęli krzyczeć: Wielka jest Diana Efeska!" Podobnie jednopiętrowa kamienica Opelewskiego (nr 13), jedyna której zachowały się oryginalne mury. Podczas powojennej "rekonstrukcji" zostala pozbawiona figur Chrystusa Zbawiciela i św. Jana Chrzciciela.
8 miesięcy temu / Rys
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.