DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 41  >   TEMAT NUMERU: DIABEŁ Z GITARĄ

Rozmowa z Grzegorzem Kasjaniukiem

Pakt Metalowy z diabłem


Muzyczny „flirt artystyczny” ze złem to danse macabre. Dotyczy to nie tylko muzyków, ale także słuchaczy. Jeden ze znanych mi fanów black metalu przerabia katolickie modlitwy na szatańskie i oddaje cześć Lucyferowi. Opętanie? Tak to wygląda – mówi Grzegorz Kasjaniuk, publicysta muzyczny.

 

Czym jest black metal?

– Kultem. Zespolonym oczywiście z gatunkiem muzycznym powstałym, by manifestować określone przekonania i styl życia.

Black metal jest podgatunkiem heavy metalu. Ma niezwykle oddanych czcicieli i fanów. Na ile jest progresywny można prześledzić, czytając wydaną w ubiegłym roku aż sześćsetstronicową książkę Dayala Pattersona zatytułowaną Black Metal: Evolution Of The Cult. To porażająca lektura – uświadamia, że black metal nie utonął w odmętach historii muzyki, jak to się stało w przypadku thrash czy speed metalu, ale ma się bardzo dobrze i ciągle unosi się na fali bazujących na nienawiści antychrześcijańskich deklaracji.

 

Czytając wywiady z rozmaitymi przedstawicielami środowiska blackmetalowego zawartymi w książce Pattersona – poczynając od prekursorów tego muzycznego kultu: Conrada „Cronosa” Lanta (z grupy „Venom”) i Kima „Kinga Diamonda” Petersena („Mercyful Fate”), po kontynuatorów: Dani Filtha („Cradle Of Filth”) i Michaela „Vorph” Lochera („Samael”) – można się przekonać, że przesłanie sprzeczne z chrześcijaństwem czy wręcz mu wrogie jest w tym gronie niezmienne.

Black metalu nie można oceniać, wyłączając obecne w nim odniesienia do zjawisk antychrześcijańskich, czyli okultyzmu, satanizmu, pogaństwa, nihilizmu czy ateizmu. Są to bowiem podstawowe – choć nie jedyne – cechy black metalu, istniejące od narodzin gatunku na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych aż po dzień dzisiejszy. Obecnie zespoły blackmetalowe często szukają odniesień do literatury, ale takiej, która z chrześcijaństwem nie ma nic wspólnego, jak na przykład poezja Williama Blake’a w przypadku zespołu „Ulver”. Choć zdarzają się wykonawcy łagodzący swój wizerunek i muzykę (jak „Samael” czy „Moonspell”), jednak w ich przekazie nadal dominuje agresja i nienawiść do chrześcijaństwa. Muzycy blackmetalowi dopuszczają się też bluźnierstw, za które nie spotykają ich żadne kary ze względu na ich rzekomą nieszkodliwość społeczną.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Prezydent Argentyny Alberto Fernández podpisał przyjętą w grudniu ub.r. przez parlament ustawę o aborcji. Zezwala ona na legalne, swobodne i bezpłatne zabicie nienarodzonego dziecka do 14. tygodnia ciąży.

 
 

Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.

 

 

 

Wyjeżdżając na rodzinny urlop – tym razem spędzany na Dolnym Śląsku – Wojciech nie przypuszczał, że sprawy przybiorą taki obrót.

 

Zablokowanie Donalda Trumpa w mediach społecznościowych to wydarzenie większej wagi niż rewolucja październikowa. Kraje, w tym także Polska, powinny poważnie zastanowić się nad dalszymi kierunkami rozwoju cyfrowego – wynika ze słów Miłosza Lodowskiego, który był gościem PCh24TV.

 

Komisja Europejska nie ustaje w próbach wprowadzenia ideologii gender do unijnego prawa. Na wypadek niepowodzenia planu ratyfikacji kontrowersyjnej Konwencji stambulskiej, zapowiedziała podjęcie działań w celu przyjęcia nowego wiążącego prawa opierającego się na tych samych genderowych założeniach, co Konwencja


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.