DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Pakt fiskalny okazał się porażką

Pakt fiskalny okazał się porażką
fot.StarLight/sxc.hu

Po raz kolejny okazuje się, że Unia Europejska nie potrafi skutecznie egzekwować swoich postanowień. Tak się stało w przypadku paktu fiskalnego, który nakazuje utrzymanie deficytu budżetowego w granicach 3 proc. PKB. Tymczasem w większości państw deficyty budżetowe znacznie przekraczają ustalony limit i to pomimo cięć budżetowych oraz coraz większych obciążeń fiskalnych.

 

Prognozy opublikowane przez MFW są szczególnie nieubłagane dla Hiszpanii, która wprowadziła ostre cięcia budżetowe. Niestety w przyszłym roku deficyt ma wynieść 5,7 proc., choć rząd zapowiadał, że zmniejszy się on do 4,5 proc. Francji uda się nieco ograniczyć deficyt z 4,7 proc. do 3,5 proc., ale jak widać nadal nie osiągnie zamierzonego celu. Podobnie we Włoszech, mimo iż dziura budżetowa będzie mniejsza o 1,8 proc., to i tak będzie większa niż planował rząd.

 

Zdaniem analityków jest to spowodowane tym, że recesja okazała się większa niż podejrzewano, co sprawiło, że wpływy z podatków znacznie spadły. Ciekawe, że nadal nikt się nie domyślił, że w dążeniu do ograniczania deficytu rządy tak bardzo się zapędziły w podnoszeniu podatków, że ludzie po prostu zaczęli unikać ich płacenia, aby przetrwać kryzys.

 

W każdym razie Włochy zanotują w tym roku spadek dochodu narodowego o 2,3 proc., a w 2013 jeszcze o 0,7 proc. W Hiszpanii zmniejszy się on w tym roku o 1,5 proc., w przyszłym o 1,3 proc. Dochód narodowy Francji w tym roku wyniesie -0,5 proc., a w przyszłym 0,4 proc.

 

Osobnym tematem jest oczywiście Grecja, która już zupełnie straciła kontrolę nad własnymi finansami. Dług publiczny w dalszym ciągu się zwiększa i to w bardzo szybkim tempie. Nie pomogło nawet darowanie części zobowiązań wobec zagranicznych wierzycieli oraz wielomiliardowe plany pomocowe. W tym roku wyniesie on 171 proc., a w przyszłym sięgnie 182 proc. Dochód narodowy zmniejszy się o 6 proc. w tym roku, a o 4 proc w przyszłym.

 

Zdaniem MFW będzie dużo gorzej. Receptą ma być oczywiście unia bankowa, czyli dalsza centralizacja. MFW przypomina też, że nie tylko kraje strefy euro mają problemy. Ma je również Wielka Brytania, której deficyt sięga 8,2 proc PKB, a w przyszłym ma wynieść 7,3 proc.. To, w opinii ekspertów MFW, wina nadmiernych cięć wydatków.

 

Czyli i tak źle i tak niedobrze. Kraje strefy euro są zmuszone do ostrego oszczędzania, co ma pomóc im wyjść z kryzysu, Wielka Brytania natomiast nie może wyjść z kryzysu właśnie dlatego, że za bardzo oszczędza. Generalnie możni tego świata nadal nie wiedzą co jest przyczyną kryzysu i jak z nim sobie poradzić i wysyłają sprzeczne sygnały. A prawda jest prosta, to brak wolnego rynku, interwencjonizm, nadmierne regulacje oraz nadmierne obciążenia fiskalne sprawiają, że gospodarki europejskie nie mogą wyjść z zapaści. Ale, jak zwykle, najciemniej jest od latarnią.

 


Iwona Sztąberek

Źródło: www.forsal.pl


DATA: 2012-10-11 09:43
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.