DZIŚ JEST:   19   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Piątek
Św. Leona IX, papieża
Św. Ekspedyta, męczennika
 
 
 
 

Pakistan ma premiera, ale nadal czeka na nowego prezydenta

Pakistan ma premiera, ale nadal czeka na nowego prezydenta
Zdjęcie ilustracyjne. gul791 / sxc.hu

Po blisko miesięcznych negocjacjach koalicyjnych w Pakistanie wybrano premiera. Został nim lider Pakistańskiego Ruchu na rzecz Sprawiedliwości Imran Khan. Rządząca dotychczas partia Pakistańska Liga Muzułmańska ma jeszcze swojego prezydenta Mamnuna Husajna ale datę wyborów prezydenckich właśnie wyznaczono na 4 września.

 

Spadek popularności i utrata władzy przez Pakistańską Ligę Muzułmańską to efekt ujawniania afer korupcyjnych, które ujrzały światło dzienne po skandalu Panama Papers w 2016 roku. Odsunięcie od władzy Nawaza Sharifa, premiera z Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej, otwarło drogę do władzy byłemu sportowcowi, członkowi narodowej reprezentacji w krykieta, Imranowi Khanowi. W proces wyborczy włączyła się aktywnie armia, która także stanęła po stronie Pakistańskiego Ruchu Sprawiedliwości. Jej lider szedł po zwycięstwo z hasłami walki z korupcją i wymiany elit u szczytu władzy.

 

Czas na prezydenta

Wymiana grup rządzących w państwie może teraz dosięgnąć stanowiska prezydenta, związanego z Pakistańską Ligą Muzułmańską Mamnuna Husajna. Sposób wybierania prezydenta tego ponad 200-milionowego kraju o ustroju federacyjnym jest dość złożony. Prezydenta na 5-letnią kadencję wybiera Kolegium Elektorów tworzone przez parlamentarzystów obydwu izb (Zgromadzenia Narodowego oraz Senatu) i deputowanych czterech prowincjonalnych zgromadzeń (Beludżystan, Chajber Pasztunchwa, Pendżab, Sindh).

 

Zdecydowana wygrana w lipcowych wyborach parlamentarnych Pakistańskiego Ruchu na rzecz Sprawiedliwości daje największą szansę na zdobycie fotela prezydenta kandydatowi tej partii. Jedynie w najludniejszej prowincji Pakistanu, liczącym ok. 80 mln mieszkańców Pendżabie, pierwsze miejsce zachowała Pakistańska Liga Muzułmańska, wygrywając z Pakistańskim Ruchem na rzecz Sprawiedliwości. Jednak przewaga PRS na poziomie ogólnokrajowym i w dwuizbowym parlamencie państwa powinna wystarczać by doszło w Islamabadzie do wymiany elit także w pałacu prezydenckim.

 

Kraj dużych możliwości

Wydarzenia w tym szóstym pod względem liczby ludności kraju świata uważnie obserwują nie tylko jego sąsiedzi. Co prawda w wielkości gospodarki Pakistan jest dość daleko, zważywszy na jego potencjał ludnościowy, ponieważ pod względem krajowego PKB jest dopiero na 40 – 42 miejscu w świecie. Za to pod względem potencjału militarnego znajduje się już na 17 miejscu w świecie (2018 Military Strength Ranking według Global Firepower).

 

Z wymianą ekipy rządzącej w Pakistanie wiążą swoje nadzieje Indie. Te dwa państwa, powstałe w wyniku podziału dawnych posiadlości brytyjskich na Indie i Pakistan, już cztery razy prowadziły ze sobą wojny. Trzy z nich wynikały z sporu o obszar Kaszmiru, terenu położonego w górach, na styku Indii, Chin i Pakistanu. Jeszcze w kampanii wyborczej kandydat, a dzisiaj premier Pakistanu, Imran Khan, deklarował wolę pokojowego rozwiązania tego sporu z Indiami.

 

Przyjaciele dawni i nowi

W rozgrywkach międzynarodowych Pakistan mógł zawsze liczyć na Turcję. W zamian za tureckie poparcie w staraniach o Kaszmir, Pakistan wspierał Turcję w konflikcie cypryjskim. W tym roku doszło do zaostrzenia stosunków pakistańsko – amerykańskich. 6 stycznia USA ogłosiły, że zamrażają pomoc na rzecz bezpieczeństwa w Pakistanie w kwocie 2 mld dolarów.

 

W lipcowej kampanii obecny premier Pakistanu nazywał stosunki z Waszyngtonem jako jednostronne, polegające na walce za USA (m.in. z talibami) w zamian za amerykańskie pieniądze. Na razie nie widać oznak, by zmiana rządu znalazła odbicie w zmianie kursu wobec Stanów Zjednoczonych, które zdają się tracić sojusznika niezbędnego do prowadzenia akcji w Afganistanie. Do niedawna to USA były największym dostawcą broni dla Pakistanu, dzisiaj ich miejsce zajęły Chiny, popierające Islamabad także w kwestii Kaszmiru.

 

Do stołu wspólnie z Pakistanem próbuje też zasiąść Federacja Rosyjska. Już po wyborach parlamentarnych, w dniach 6-7 sierpnia, odbyło się pierwsze posiedzenie rosyjsko-pakistańskiej komisji konsultacyjnej ds. obrony i bezpieczeństwa. Ustalono na nim m.in. kierunki współpracy militarnej i politycznej.

 

Wyjęcie na obszarze Azji jeszcze jednego niedawnego sojusznika USA, kraju dużego i ważnego militarnie, osłabi wpływ Waszyngtonu w basenie Oceanu Indyjskiego. Najwięcej na takiej zmianie zyskają Chiny, które już budują swoją bazę wojskową w Pakistanie w porcie morskim w Gwadarze, w prowincji Beludżystan.

 

Źródła: Insomi.ru, Islam Today, AiF.ru, MIGNews.com, The Times of Israel; Global Firepower, IA Regnum

Jan Bereza


DATA: 2018-08-18 15:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "62246"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.