DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Pacyfizm, pokój i katechizm. Czy posiadanie broni atomowej jest moralnie dopuszczalne?

Pacyfizm, pokój i katechizm. Czy posiadanie broni atomowej jest moralnie dopuszczalne?
See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons

Wykorzystywanie broni nuklearnej jest niemoralne, i to musi znaleźć się w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Nie tylko wykorzystywanie, lecz także posiadanie, ponieważ wypadek lub szaleństwo jakiegoś przywódcy może zniszczyć ludzkość – powiedział podczas wizyty w Hiroszimie papież Franciszek. Nad propozycją Ojca Świętego zastanawia się Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”.

 

W ocenie publicysty pojawienie się broni nuklearnej w 1945 roku pozwoliło uniknąć globalnego konfliktu zbrojnego. „Nawet, gdy wreszcie do nich dochodzi, tak jak na Ukrainie, mają ograniczony charakter, a liczba ich ofiar jest niewspółmiernie mniejsza niż w konfliktach, do których dochodziło w pierwszej połowie XX wieku”, zauważa.

 

Lisicki cytuje „uchodzącego za guru współczesnego filozofa”, który stwierdził, że „jest bardziej prawdopodobne, że współczesny człowiek Zachodu umrze z przejedzenia niż jako ofiara wojny”. W ocenie redaktora jest to „zasługa” istnienia broni nuklearnej.

 

„Istnienie solidnych arsenałów atomowych dało 70 lat powszechnego spokoju. Dzieje się tak nie dlatego, że ludzkość zmądrzała, i nie dlatego, że jesteśmy bardziej wrażliwi i mniej skłonni do zbrodni. (…) Prawdziwą przyczyną obecnego pokoju jest wzajemne szachowanie się przez wielkie mocarstwa bronią atomową”, podkreśla Paweł Lisicki.

 

Zdaniem publicysty powszechne rozbrojenie i rezygnacja z posiadania broni atomowej mogłaby doprowadzić do tragedii. „Świat bez broni atomowej byłby nieporównywalnie mniej stabilny i bezpieczny niż ten, w którym obecnie żyjemy”, stwierdza.

 

„Wynika z tego nie tylko, że przechowywanie broni atomowej jest czymś moralnym, lecz także to, że pomysł wpisania zakazu jej przechowywania do katechizmu można uznać za co najmniej ekstrawagancki”, podsumowuje Paweł Lisicki.

 

Źródło: tygodnik „Do Rzeczy”

TK


DATA: 2019-12-15 15:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Broń atomowa kiedyś odejdzie do przeszłośći. Zacznie się szantażowanie nakierowaniem damokleidalnych asteroid na kraj przeciwnika. Pomniejsze asteroidy będzie można sprowadzić na eliptyczną orbitę Ziemi poprzez budowę elektrycznych silników wyrzucających masę. Inni spróbują laserowej korekcji ruchu orbitalnego niestabilnych asteroid światło wywiera nacisk. Umiejętne wykorzystanie dynamiki orbitalnej daje możliwości uzyskania dużej siły rażenia niewielniki środkami. To co prawda odległa przyszłość, niemniej jednak żadna duża planeta ani księżyc nie będą bezpieczne na dłuższą metę. Ludzkość czeka rozsianie po bezpiecznych wydrążonych asteroidach albo torusach Stanforda.
7 miesięcy temu / aaa
 
Niemoralne jest ukrywanie faktu że się posiada broń nuklearną. Równowaga jest gdy znamy stan faktyczny stron. Posiadanie jest obojętne moralnie tak jak posiadanie noża, czy granatu. To sposób użycia decyduje. Jeżeli będzie wpis do Katechizmu to musi on powodować zerwanie stosunków Watykanu z Izraelem bo byłyby podwójne standardy i pochwała nacjonalizmu, wyższości niektórych wyBranych. Można też do Katechizmu wpisać jak zabijać karpia żeby było koszernie tzn ekologicznie. Najlepiej zjeść żywego a potem go zwrócić, ...
7 miesięcy temu / Gaudenty
 
Pierwszymi, którzy zginą od broni jądrowej będą dowódcy wojsk i przywódcy państw. Nikt z nich nie wie, czy jakiś dobrze ukryty szpieg nie podał drugiej stronie konfliktu namiarów na ich ukryte schrony. Dlatego mamy tak długi pokój.
7 miesięcy temu / Solidarny
 
Konflikty są ograniczone, bo tak naprawdę żaden z nich nie zagraża istnieniu i żywotnym interesom mocarstw. Lepiej na razie handlować niż się bić. Jeśli jednak na szali znajdzie się pozycja państwa, jego istnienie, to broń atomowa da ludziom do wiwatu. Jeszcze jak ją odpalą terroryści lub muzułmanie po przejęciu władzy we Francji dostaną do ręki takiego asa na Izrael to będzie się działo. Ludzie już zapomnieli, jak truchleli ze strachu w 1961 r. Inna sprawa, czy zakaz zapisany w katechiźmie będzie skuteczny, skoro państwa katolickiego nawet w Europie trudno się dopatrzeć.
7 miesięcy temu / x.Tomko
 
zapiszemy w Katechizmie ale Nic z tego nie wyniknie ! w średniowieczu ludzie byli bardziej religijni i bogobojni a mimo to byli rabusie i bandyci Martwe zapisy tylko będą świadczyć o słabości Kościoła
7 miesięcy temu / taki tam
 
Ciężko o broni atomowej powiedzieć. Problem jest złożony. Przecież zakazano broni biologicznej i chemicznej. Biologicznej, bo wymknie się spod kontroli i będzie światowa epidemia. Chemicznej, bo skaża środowisko na wiele lat i czyni dany teren niezdatny do zamieszkania. Zakazano min przeciwpiechotnych, bo zostają pola minowe. Kwestia dyskusyjna, a jak zostają niewybuchy to są bezpieczne. Wojna atomowa grozi zniszczeniem całej planety. Ponadto giną wtedy niewinni ludzie. Czy z powyższych powodów nie powinna być zakazana? Z drugiej strony. Jest powiedzenie "Chcesz pokoju. Szykuj się do wojny" czyli im ktoś lepiej uzbrojony tym mniejsza szansa, że zostanie zaatakowany. Po drugie Nikola Tesla twierdził, że jak małe kraje będą miały tak silną broń to żadne mocarstwo nie będzie chciało je zaatakować. Po trzecie. Może dzięki temu, że ZSRR i USA miały broń jądrową to nie doszło do III wojny światowej, bo oba kraje nie chciały aby świat trafiła atomowa zagłada
7 miesięcy temu / trooper
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.