DZIŚ JEST:   22   LUTY   2020 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Ożywiona dyskusja wśród tradycjonalistów. Pytają o motywy porozumienia z Bractwem Św. Piusa X

Ożywiona dyskusja wśród tradycjonalistów. Pytają o motywy porozumienia z Bractwem Św. Piusa X
Źródło: pixabay.com

Dziennikarz „Life Site News” powołując się na „źródła w Rzymie” stwierdził, że za planem nadania FSSPX statusu prałatury personalnej stoi pragnienie zepchnięcia Mszy św. w starym rycie do getta. Prawo do jej odprawiania zostałoby bowiem ograniczone do Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X. Z twierdzeniem tym nie zgadza się jednak inny wpływowy portal, który wskazał, że Franciszek nie skupia się zbytnio na kwestiach liturgii, a za chęcią pojednania z „piusowcami” stoją pozytywne doświadczenia z Argentyny.

 

Realizacja domniemanego papieskiego planu ograniczenia tradycyjnej Mszy świętej do Bractwa świętego Piusa X oznaczałoby unieważnienie motu proprio Benedykta XVI Summorum Pontificum. Dokument z 2007 roku znacznie upraszczał dostęp do tradycyjnego rytu Mszy świętej. Bilans takiego posunięcia okazałby się prawdopodobnie niekorzystny dla szerszej wspólnoty katolickich tradycjonalistów i osób pragnących poznać dawny ryt liturgiczny. Wielu z nich nie miałoby bowiem dostępu do kaplic Bractwa, twierdzi John Henry Westen na portalu Life Site News.

 

Warto też zauważyć, że tego typu posunięcie okazałoby się szczególnie szkodliwe dla kapłanów spoza FSSPX. Odebrałoby im bowiem prawo do odprawiania Mszy św. w nadzwyczajnym rycie rzymskim. Oznaczałoby też zepchnięcie prastarego rytu do getta o ściśle wytyczonych ramach instytucjonalnych. Według źródła, na jakie powołuje się Life Site News, istnienie tego typu planów papieża mogło zdecydować o treści listu kardynała Gerharda Müllera do FSSPX z 20 maja 2017 roku. Wyznaczył on w nim zaporowe z punktu widzenia Bractwa warunki osiągnięcia porozumienia z Rzymem.

 

Zdaniem zagranicznego „źródła” portalu, list ten nie był wbrew pozorom wymierzony głównie w „piusowców”. Chodziło o storpedowanie całości domniemanego papieskiego planu. Rozmówca Life Site News spekuluje również, że to właśnie mogło doprowadzić do decyzji Franciszka o nieprzedłużeniu „kadencji” kardynała Müllera na stanowisku prefekta Kongregacji Nauki Wiary.  

 

W połowie lipca o domniemanym papieskim planie powiązania wdrożenia prałatury personalnej dla FSSPX ze zniesieniem motu proprio Summorum Pontificum pisało francuskie „La Croix”. Portal znad Sekwany powoływał się na wypowiedź Andrea Grillo, świeckiego profesora Papieskiego Ateneum świętego Anzelma w Rzymie. Twierdził on, że ze Franciszek dokona zniesienia Summorum Pontificum, choć dopiero po śmierci Benedykta XVI.      

 

Z drugiej strony Steve Skojec z portalu One Peter Five krytykuje stanowisko Johna Henry’ego Westena. Nie podaje w wątpliwość wiarygodności jego rzymskiego „źródła”, jednak wątpi w jego narrację. Zdaniem dziennikarza papież nie postrzega osób przywiązanych do tradycyjnej Mszy św. jako zagrożenia ani nie interesuje się zbytnio kwestiami liturgicznymi.

 

Według Steve’a Skojeca Franciszek pozostaje otwarty na porozumienie z FSSPX, gdyż mimo różnic doktrynalnych pamięta o pozytywnych doświadczeniach z czasów, gdy posługiwał jako biskup w Argentynie. Tamtejsi „piusowcy” swoją pracą wśród ubogich zaskarbili sobie jego pozytywną opinię.

 

Steve Skojec nie widzi także sensu w twierdzeniu profesora Grillo, jakoby Franciszek czekał ze zniesieniem motu proprio na śmierć Benedykta XVI. Wszak już obecnie przeprowadza liczne reformy, nie zważając na to, że papież emeryt pozostaje na tym świecie. Ponadto, jak twierdzi Steve Skojcec, samo FSSPX nie zgodziłoby się na odegranie roli getta kontrolującego cały ruch tradycjonalistyczny. 

 

Należy zatem pamiętać, że brakuje dowodów i istnienie domniemanego papieskiego planu likwidacji Summorum Pontificum pozostaje w sferze spekulacji. Niewykluczone, że wynikają one między innymi z myślenia życzeniowego wrogów Summorum Pontificum, takich jak profesor Grillo, autor książki krytykującej motu proprio Benedykta XVI. Na taką ewentualność zwrócił uwagę w połowie lipca ksiądz Maciej Zachara cytowany przez christianitas.org.


Źródła: lifesitenews.com / onepeterfive.com / pch24.pl

mjend


DATA: 2017-07-31 10:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@sne - może przemyśl lepiej co mówisz.
2 miesiące temu / dziadosz
 
Używanie określenia "piusowcy" w odniesieniu do członków Bractwa Piusa X wyraźnie nawiązuje do określenia "pisowcy" i w mojej ocenie jest próbą skojarzenia Bractwa z tym co najgorsze u członków partii PIS. Tak przynajmniej ja to odbieram i myślę, że nie tylko ja. To nieuczciwe zagranie autora artykułu. Wstyd, jeśli się weźmie pod uwagę na jakiego typu portalu zamieszczono artykuł. Nie jestem członkiem żadnej z wymienionych grup.
2 miesiące temu / sne
 
Należy potwierdzić i to stanowczo. W pierwszej Fazie -będzie to zepchnięcie Mszy św. w rycie Trydenckim do GETTA. TE zakulisowe rozmowy Watykanu z Bractwem Piusa X są bardzo niepokojące i dają podstawy do głębokich przemyśleń , co do pełnej wierności Bractwa Tradycji dzisiaj.Należy przypomnieć , że już wcześniej na siłę szukano porozumienia odstępując od wcześniejszych zarzutów. Potwierdzeniem tego jest zaprzestanie krytyki obecnego Papieża. Szukanie porozumienia w momencie pogłębiającego kryzysu i jawnych herezji w Watykanie, powstających nowych dokumentów wdrażających błędną naukę II S.W. jest zupełnie niezrozumiałe w kontekście tego co zostawił w spadku Bp.Lefebvr. Czy należy zatem obawiać się , że Bractwo Piusa X postawi sobie "Trzy namioty na Górze Przemienienia" a innych pozostawi w chaosie religijnym samym sobie. To jest samolubne - niemiłosierne.
ponad 2 lata temu / Iskierka
 
Moim zdaniem rozwiązanie jest proste: jak tylko FSSPX bedzie mogło odprawiać KRR, to się po prostu nie zgodza na porozumienie i po sprawie.
ponad 2 lata temu / x. Tomko
 
@do as Nie przejmuj się takimi ludźmi, jedno wielkie trollowisko, a ja akurat wypowiadam się w Internecie dość często, nie tylko tutaj, tak więc się przyzwyczaiłem do czegoś takiego. Prawdę mówiąc, jak byłem jeszcze gówniarzem, to pisałem podobne bzdury, tzn. takie jednak ambitniejsze trolle, no ale fakt faktem. Zza klawiatury i tak mnie nie jest w stanie niczym obrazić (w "realu" raczej również), tak więc niech sobie bredzi jak to on sam określił. No i w sumie dziękuję Redakcji za dopuszczanie takich komentarzy, bo dzięki temu nie ma zarzutu co do jakiejś rzekomej cenzury, a takie komentarze komentują się że tak powiem same. Najlepszą metodą na głupka jest dać mu głos.
ponad 2 lata temu / inucss
 
@as Troll?
ponad 2 lata temu / incuss
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.